Урок 159 (читання). Тема. Звуки [ф], [ф’]. Позначення їх буквами Ф, ф («еф»), уроки навчання грамоти 1 клас

    Урок 159 (читання). Тема. Звуки [ф], [ф’]. Позначення їх буквами Ф, ф («еф»), уроки навчання грамоти 1 клас

    Мета: ознайомити учнів з буквою «еф» та її звуковим значенням; відпрацьовувати артикуляцію звука [ф]; формувати вміння робити звуко-буквений аналіз слів; розширювати словник учнів; розвивати усне мовлення, мислення; виховувати допитливість.

    Обладнання: скринька зі смужками різних кольорів, макет сонечка з буквами, схеми звуко-складових моделей, фішки для звукових моделей, малюнки із серії «Пори року», зошити, плакат «Правильно сиди під час письма».

    ХІД УРОКУ 159 (читання). Тема. Звуки [ф], [ф’]. Позначення їх буквами Ф, ф («еф»), уроки навчання грамоти 1 клас

    I. Організаційний момент
    Учитель перевіряє наявність у дітей на партах необхідного приладдя, готовність учнів до уроку.

    II. Повторення та закріплення матеріалу

    1. Відгадування загадки

    • Стоїть дуб, на ньому 12 гілок,
    На кожній гілці по 4 гілочки,
    На кожній гілочці по 7 жолудів.
    (Рік, місяці, тижні, дні)

    2. Розглядання малюнків
    — Назвіть зображену на малюнку пору року, обґрунтуйте свою відповідь і складіть речення за малюнком.

    3. Робота в групах
    Кожен учень дістає зі скриньки смужку певного кольору, відповідно утворюються групи.
    — Подивіться на колір смужки і здогадайтеся, про яку пору року ваша група буде складати розповідь. (Білий — зима, зелений — весна, червоний — літо, жовтий — осінь.)

    4. Презентація розповідей

    5. Слухання вірша з подальшим обговоренням

    Щиглі в кущах пищали.
    Щоранку сповіщали:
    «В кущах вітрище свище,
    Гуляє морозище».
    Г. Бойко

    — Про яку пору йдеться у вірші?
    — Назвіть слова з буквою щ («ща»).
    — Скільки звуків позначає ця буква на письмі? Назвіть їх.

    6. Продовження роботи в групах
    Звуко-буквений аналіз слів щавель, плащ, щука, щиглик, ящик.

    III. Мотивація навчальної діяльності учнів

    Відгадування загадки-добавлянки

    • Намалювати можна нею
    Будинки, хмари і поля,
    Зелену затишну алею,
    Високі гори і моря.
    Зачарувати можна нею —
    Така вона чудова й гарна!
    Ти знаєш, як зовуть цю фею?.. (Фарба).

    — Поділіть це слово на склади.
    — Назвіть наголошений склад та перший звук у цьому складі.
    — З яким новим звуком ознайомитеся сьогодні на уроці?

    IV. Повідомлення теми і завдань уроку
    — Сьогодні, діти, ви ознайомитесь зі звуком [ф] і буквою, яка його позначає, разом попрацюємо над правильною вимовою слів з цим звуком, будемо відпрацьовувати навички звуко-буквеного аналізу. А також ви поповните свій словниковий запас новими словами.

    V. Вивчення нового матеріалу. Ознайомлення з новим звуком

    1. Виділення звука [ф]
    Жирафа, Федір, форма, олівець, шарф, хвіст, кофта, шеф, небо, зошит, фіалка.
    — Назвіть слова зі звуком [ф]. Визначте їх позицію в названих словах.

    2. Артикуляція звука [ф], віднесення його до приголосних, позначення фішкою

    3. Мовна розминка
    фа фо фу фи фі
    ва во ву ви ві
    хва хво хву хви хві
    форма — хвоя
    фартух — хвастун
    фірма — хвіртка
    фото — хвиля

    4. Гра «Мікрофон по колу»
    Учні добирають свої слова з новим звуком.

    Фізкультхвилинка

    Знає добре буква кожна,
    Що хворіти їй не можна.
    І тому на фіззарядку
    Всі побігли без оглядки.
    Зупинилися сестрички
    На пісочку біля річки.
    Буква «еф» гукає збоку:
    — Всім узяти руки в боки!
    І робіть, як я, дівчатка, —
    Починається зарядка.
    І. Січовик

    VI. Ознайомлення з новою буквою

    1. Розглядання букви. Аналіз її графічної будови. Добір предметів з навколишнього середовища схожих на букву ф («еф»)

    • На ялинці дві сороки,
    Видно хатку між дерев…
    Я стою, узявшись в боки,
    Круглий, ніби буква «еф».
    В. Гринько

    • Став закрійником мій братик,
    Ну й закрійник, — хвалить шеф.
    В брата ножиці чарівні,
    Мов залізна буква «еф».
    В. Гринько

    2. Місце букви в касі

    3. Друкування літер Ф, ф («еф») у зошитах
    Повторення правил сидіння за партою, вимог до користування ручкою, зошитом під час письма.

    • Правила сидіння за партою.
    — Сидіти треба зручно, ноги тримати на підлозі повною ступнею, спину тримати прямо, голову нахилити трошки вліво і вниз так, щоб бачити написане в зошиті, лікті покласти на парту. Між партою і грудьми повинна бути відстань на ширину долоні. (Розглядання плаката.)

    • Розміщення зошита на парті.
    — Розгорніть зошит, покладіть перед собою, лівою рукою притримуйте його. (Учитель звертає особливу увагу на ліворуких дітей.)

    • Як тримати ручку під час письма.
    — Візьміть ручку в праву руку. Підніміть її, ставлячи лікоть на парту. Ручку тримайте тільки трьома пальцями — великим, вказівним, середнім, але писати допомагає вся рука. Ручка більше спирається на середній палець, підтримується великим, а зверху — вказівним. Усі три пальці знаходяться на відстані ширини вказівного пальця від кінця ручки. (Учитель звертає особливу увагу на ліворуких дітей.)

    4. Читання складів з вивченою буквою
    На дошці — малюнок сонечка, у середині — буква ф («еф»), на промінцях — а, о, і, и, у, е. Під керівництвом учителя діти читають прямі та обернені склади.

    725

    VII. Робота за Букварем

    1. Розглядання малюнків. Аналіз звукових моделей слів: фазан, фрукти, фіалка, визначення позиції нового звука

    Фрукти полюбляють всі:
    І дорослі, і малі.
    І фазан також не проти
    Скуштувать фруктових соків.
    Квітка я ніжна,
    Низенька, дрібна.
    Як запахну —
    Приходить весна.
    Фіолетовий цвіт мій
    З п’яти пелюсток,
    Квітну довго я в лісі
    Серед інших квіток.

    — До яких малюнків відсутні звукові моделі?
    — З поданих моделей оберіть ті, що відповідатимуть зображеним предметам.

    726

    Фізкультхвилинка (гімнастика для очей)

    Сидять маленькі совенята.
    Раз — розплющити оченята.
    Подивилися навколо.
    Потім — вгору і додолу.
    Оченята — блим, блим, блим!
    Відпочити треба їм!
    Вправо, вліво оченята
    Повертали совенята.
    Совенята будуть спати,
    А ми будемо читати.

    2. Робота над стовпчиками слів
    1) Читання слів учителем.
    2) «Словничок-сундучок». Пояснення значення слів.

    Ферма — спеціалізоване сільськогосподарське підприємство, де вирощують худобу, птицю тощо.

    Фермер — людина, яка займається індивідуальною, сільськогосподарською діяльністю.

    От в кого тяжка робота,
    Аж чоло блищить від поту!
    Рано-вранці він встає,
    Поле огляда своє,
    Там вирує, колоситься
    Золота густа пшениця.
    Є садок, город і ферма.
    І працює він уперто.
    Має трактори сучасні
    І комбайни першокласні.
    На землі господарює
    І з тобою нас годує.
    В. Паронова

    3) Читання слів учнями хором, «ланцюжком».
    4) Вибіркове читання.
    — Прочитайте слова зі звуком [ф] на початку, в середині, в кінці слова.
    — Прочитайте слова, що є назвами одягу.
    — Знайдіть і прочитайте слова, записані з великої літери, поясніть її вживання.
    — Складіть з цими словами речення.

    VIII. Підсумок уроку

    1. Бесіда
    — Яку букву вивчили на уроці? Знайдіть її в касі.
    — Який звук вона позначає на письмі?
    — З якими новими словами ви познайомилися на уроці?

    2. Вправа «Слухняний ротик»
    — Відновіть скоромовку.
    — Назвіть слова з вивченою буквою.

    727

    Урок 159 (читання). Тема. Звуки [ф], [ф’]. Позначення їх буквами Ф, ф («еф»), уроки навчання грамоти 1 клас

    Повернутися на сторінку Конспекти уроків навчання грамоти 1 клас
