Урок 150 (читання). Тема. Звукосполучення [йе]. Позначення його бяуквами Є, є, уроки навчання грамоти 1 клас

    Урок 150 (читання). Тема. Звукосполучення [йе]. Позначення його бяуквами Є, є, уроки навчання грамоти 1 клас

    Мета: ознайомити учнів з буквами Є, є та їх звуковим значенням; формувати навички швидкого правильного та усвідомленого читання; вдосконалювати навички звуко-буквеного аналізу слів; розвивати усне мовлення учнів; виховувати любов до природи, вчити бачити її красу.

    Обладнання: малюнок країни Азбуки, предметні малюнки, картка з буквою.

    ХІД УРОКУ 150 (читання). Тема. Звукосполучення [йе]. Позначення його бяуквами Є, є, уроки навчання грамоти 1 клас

    I. Організаційний момент

    Пролунав дзвінок,
    Починаємо урок.
    Працюватимем старанно,
    Щоб почути у кінці,
    Що у нашім першім класі
    Діти — просто молодці!

    II. Повторення вивченого матеріалу

    1. Бесіда
    — З якою буквою ви ознайомилися на минулому уроці? (Із буквою Ю)
    — Які звуки позначає ця буква? ([й, у])
    — У якому випадку буква ю позначатиме один звук? (Якщо стоїть після приголосного.)
    — Назвіть слова з цією буквою. (Ключ, малюю, стрибаю, юнак…)

    2. Звуко-буквений аналіз слів
    Учитель вивішує предметні малюнки. Учні повинні зробити їх звуко-буквений аналіз.

    703

    3. Читання за особами тексту «Десять робітників» (за М. Коцюбинським)

    Фізкультхвилинка

    Раз, два, три, чотири, п’ять —
    Треба вправи починать.
    Раз, два, три, чотири
    Руки в боки, два підскоки.
    Раз, два, три
    Нові вправи почали:
    Нахил вправо, нахил вліво,
    Вгору, вниз подивись,
    До роботи знов берись.

    — Молодці! Ви добре впоралися із цими завданнями. За це ви отримуєте подарунок, який необхідний нам для великої подорожі в казкову країну. На чому взагалі можна подорожувати? (Відповіді учнів) А якщо їхати треба дуже далеко, нам знадобиться літак. (Учитель вивішує малюнок літака.)

    III. Повідомлення теми і мети уроку
    — Сьогодні в нас буде незвичайний урок. Ми вирушимо в дуже цікаву країну Азбуку.
    — Як ви вважаєте, хто живе в цій країні? (Букви) Саме так. Вони приготували для нас багато цікавих завдань і познайомлять нас зі своєю подружкою, новою буквою, яку ми заселимо з вами у цю країну. Навчимося читати слова з нею, будемо тренуватися швидко, виразно і правильно читати. Рушаймо!

    IV. Вивчення нового матеріалу

    1. Прослуховування казки О. Катрича. Виділення нової букви
    Коли всі звуки і букви трохи заспокоїлися, вгорі щось зашелестіло і легенький вітерець тихенько опустив на землю букву е. Вона дуже любила подорожувати і часто літала з лелеками, лебедями на озера, а то й далеко за море. «Е-е-е,— промовила буква е,— тут діється щось цікаве. А де ж була я, де?» Вона пішла на подвір’я, де відпочивав звук [й], і тихенько присіла біля нього, зітхнувши: «Е-е-е!» Звук [й] почув знайоме зітхання, прокинувся і промовив:
    — Як добре зазвучало — [е]! Зі мною разом це буде: [йе]. Ми подаруємо Азбуці ще одну букву! Ти, букво е, зніми, будь ласка, з обличчя свою вуаль!
    Буква е не забарилася це зробити, і всі побачили чудові букви Є, є. (Учитель виставляє букви.)

    Віднині там, де разом
    Звучатимуть два звуки [й, е],
    там буква Є запише слово Є!
    Це гарне слово, бо як Є — то Є:
    добробут, щастя — і усе твоє.
    Ще буде складом Є у нашій мові:
    є-нот і Є-ва — [йе] звучить у слові. —
    Таку промову виголосив [й].
    Тут приголосні встали в ряд, і як завжди —
    найближче всі м’які. Торкнулася їх буква Є,
    та не до всіх дістала.
    Найближче «єн», і «те», і «ел» стояли,
    і буква Є усім їм так сказала:
    — На м’якість звуків ваших я вкажу.
    Сама ж звучатиму як [е] — після м’якого.
    Сподобалася всім така промова.
    А сонечко сховалось вже за гаєм.
    —І ми, здається, теж відпочиваємо,—
    сказали букви Е та Є.
    Усе затихло. Мир і благодать.
    Старенький місяць виглянув з-за хмар.
    — Е — буква є на мене чимось схожа, —
    промовив тихо й покотився далі.
    Багато ще було в нього роботи.

    — Яку ж букву ми заселимо в казкову країну Азбуку? (Букву є)
    — Які два звуки об’єдналися, щоб утворити нову букву? ([йе])
    — Які слова з цією буквою ви запам’ятали? (Єва, єнот)

    2. Самостійне добирання слів з буквою є в різних позиціях

    3. Звуко-буквений аналіз слів

    704

    4. Ознайомлення учнів з буквами і, є
    — На що схожа буква є? (Відповіді учнів.)

    5. Зіставлення малої та великої літер Є, є
    Учні роблять висновок, що ці букви однакові за формою, але різні за розміром.

    6. Вправи з читання
    1) Читання променевидної таблиці складів з буквою є.
    2) Читання слів, поданих в аналітико-синтетичній формі

    705

    7. Робота за Букварем

    8. Аналіз звукової моделі слова Євген
    Учні повторюють, що буква є на початку складу позначає два звуки ([йе]).

    9. Читання сповпчиків слів за Букварем
    — Зачитайте слова, де буква є позначає два звуки.
    — Зачитайте слова, де буква є позначає один звук.
    — Чому деякі слова пишуться з великої букви? (Це імена)

    Фізкультхвилинка

    Трішки ми попрацювали,
    Сили наші підупали.
    Треба нам би відпочити —
    Свої сили відновити.
    Руки вгору, руки в боки,
    І ще декілька підскоків.
    Руки вгору, руки вниз —
    До навчання знов берись.

    10. Робота над загадкою
    — Розгадайте загадку.

    Барвисте коромисло
    Над річкою повисло. (Райдуга, веселка)

    — Що ж таке веселка? Райдуга — це явище, яке спостерігається після дощу, у вигляді смуги з різними кольорами: червоним, оранжевим, жовтим, зеленим, голубим, синім, фіолетовим.

    11. Читання слів у сповпчиках

    Виграєсиніємогутній
    виливаєбарвиставелетень
    бризкаєкоромислонапуває

    12. Словникова робота

    Коромисло — вигнута дерев’яна палиця з гачками на кінцях, за допомогою якої носять відра з водою тощо.

    Барвиста — різнокольорова.

    Грає-виграє — виблискує.

    Дивнеє — чудне, чудове.

    13. Робота з текстом В. Сухомлинського «Барвисте коромисло»
    1) Читання тексту вчителем.
    — Про що розповідається у тексті?
    — Які ще слова вам були не зрозумілими?
    2) Читання тексту учнями.
    — З чим порівнюється веселка?
    — Хто тримає веселку?
    3) Читання тексту «ланцюжком».
    — Що говориться у тексті про те, як утворюється райдуга?
    4) Вибіркове читання.
    — Що робить веселка на небі?
    — Як описується райдуга?
    — Де знаходиться могутній велетень?
    — Де тримає Грім-Буревій дивнеє коромисло?
    5) Конкурс «Кращий читець».

    V. Підсумок уроку
    — Ось і добігла кінця наша подорож цікавою країною Азбука.
    — Яку букву ми заселили у цю країну? (є)
    — Які звуки позначає ця буква на початку складу? ([йе])
    — Який звук позначає у складах типу не, лє, тєі ([е])
    — Що ще нового і цікавого ви дізналися на уроці?
    — За вашу гарну роботу, велике старання букви приготували вам останнє цікаве завдання.
    — Розгадайте ребуси.

    706

    — Країна Азбука має для вас окремий подарунок. Це чарівний ключ, який має відчинити вам двері у країну Знань. (Учитель вивішує на дошку малюнок ключа.)

    Урок 150 (читання). Тема. Звукосполучення [йе]. Позначення його бяуквами Є, є, уроки навчання грамоти 1 клас

    Повернутися на сторінку Конспекти уроків навчання грамоти 1 клас
