Урок 15 (читання). Тема. Мовні і немовні звуки. Органи мовлення, уроки навчання грамоти 1 клас

    Урок 15 (читання). Тема. Мовні і немовні звуки. Органи мовлення, уроки навчання грамоти 1 клас

    Мета: дати дітям практичне уявлення про звуки мовлення у зіставленні з немовними звуками; ознайомити з основними органами мовлення; організувати спостереження учнів за їх роботою; розвивати артикуляційні вміння, фонематичний слух; виховувати любов до рідної мови.

    Обладнання: звукозапис «Голоси тварин і пташок», за можливості — шум моря, плескіт води в джерельці, шелест листя, гуркіт грому, стук коліс потяга, шум двигуна автомобіля чи літака; камертон, метроном, барабан, дзвіночок, ложка зі склянкою води, цупкий папір; аудіозапис пісні «Наша мова — світанкова» (сл. Г. Бідняка, муз. І. Полєвікова); зошити в клітинку для графічного зображення звукових схем слів і моделей речень.

    ХІД УРОКУ 15 (читання). Тема. Мовні і немовні звуки. Органи мовлення, уроки навчання грамоти 1 клас

    I. Організаційний момент

    II. Повідомлення теми і мети уроку
    — Сьогодні на уроці ми вчитимемось розрізняти різні звуки, виділяти серед них мовні і немовні; правильно вимовляти мовні звуки за допомогою наших органів мовлення.

    III. Спостереження за мовними і мовленнєвими явищами

    1. Вступне слово вчителя
    — У повсякденному житті людину оточує безліч звуків: шум моря, плескіт води в джерельці, шелест листя, гуркіт грому, стук коліс потяга, шум двигуна автомобіля чи літака. Давайте ми пограємо в гру і дізнаємось, які звуки ви почули.

    2. Гра «Що це? Хто це?»
    Учитель вмикає аудіозапис немовиих звуків, діти відповідають, чому або кому вони належать.
    — Ви відповіли правильно, тому що кожен із цих предметів — джерел звука — має характерний тільки для нього звук.

    3. Відтворення немовних звуків дітьми
    Наприклад: плескіт у долоні, звук від удару камертона, барабана, метронома, дзвіночка, стукіт ложечки в склянці води, шуршання цупкого паперу, гра на музичних інструментах (сопілці, скрипці, фортепіано), якщо вміє вчитель або діти, які відвідують музичну школу.
    — Який звук найкраще чути, коли гарчить собака? ([р])
    — А шумить вітер? ([ш])
    — А сичить змія? ([с])
    — А дзвенить комарик? ([дз])
    — А як гудуть хрущі над вишнями навесні? ([ж])
    — Як кує зозуля, як «розмовляють» корова, ворона, кінь, півень, кури, каченята, гуси?
    — А які звуки може видавати людина? (Чхати, хропіти, сміятися, свистіти, кашляти тощо)
    — Чи може людина висловити свою думку такими звуками? (Ні)
    — Чому? (Це немовні звуки, усі вони сприймаються по-різному, їх не можна точно відтворити на письмі.)

    IV. Формування поняття про мовні звуки, органи мовлення

    1. Пояснення вчителя. Виховний момент
    — Усе, що ми чуємо,— це звуки. Вони всі різні, і ми їх відрізняємо один від одного. Зараз я говорю, і ви теж чуєте звуки. Це звуки людського мовлення. За їх допомогою люди мають змогу виражати свої думки. Із мовних звуків складається мова спілкування — українська, російська, англійська, французька та багато інших. Будь-яку мову треба поважати, можна вивчити і знати її, але рідну мову треба любити, берегти, спілкуватися і пишатися нею.
    Наша рідна українська мова — красива, багата, милозвучна. І всі слова, звичайно, складаються зі звуків. їх може вимовляти тільки людина, тому що має для цього спеціальні органи — органи мовлення.

    Фізкультвилинка (під аудіозапис пісні «Наша мова — світанкова» (сл. Г. Бідняка, муз. і. Полєвікова))

    Українська наша мова
    Повсякчасно на вустах.
    Чародійна, барвінкова
    І співуча, наче птах.

    Приспів:
    Любим нашу рідну мову
    І не зрадимо її.
    Нашу мову світанкову
    Знають навіть солов’ї.

    Рідна мова завжди з нами
    У ромашковій красі…
    Розмовляє нею мама,
    Розмовляємо ми всі.
    Приспів.

    2. Практичне ознайомлення з органами мовлення
    — Прослідкуйте, будь ласка, що допомагає мені і вам вимовляти звуки [б], [о], [у], [п], [м]. Вимовте ці звуки і подивіться одне на одного. (Учні роблять висновок, що у вимові допомагають губи.)
    — Отже, губи — це орган мовлення.
    Далі за аналогією вчитель організує спостереження за такими основними мовленнєвими органами, як язик (кінчик, середня і задня частини), зуби (верхні й нижні), тверде піднебіння.

    V. Розвиток артикуляційних відчуттів з метою закріплення
    поняття про мовленнєві органи
    — Спробуйте знайти ті звуки, що вимовляються з міцно зімкненими губами, ([б], [п], [м])
    — Які звуки вимовляємо шляхом притискання кінчика язика до верхніх зубів? ([д], [т], [н], [л])
    — При вимові якого звука кінчить язика дрижить? ([р])
    — Вимовте звуки, що утворюються глибоко в роті за допомогою задньої частини язика, ([г], [к], [х])
    — Яка частина язика «працює» під час вимови звука [т]?

    VI. Розвиток артикуляційних відчуттів і фонематичного слуху
    Робота зі скоромовками: слухання; промовляння за вчителем хором, рядами, індивідуально, повільно, чітко, урочисто, сумно; визначення звуків, що найчастіше повторюються та особливостей їх артикуляції.

    • Коза у лузі — лоза у тузі.
    Бери лозу, жени козу.

    Уточнення значення слова лоза.
    Учитель пояснює, що лоза — це поширена в народі назва деяких кущових порід верби, а також її зрізані стебла як матеріал для виготовлення окремих виробів.
    Слід також пояснити, чому лоза у тузі, коли поруч коза. (Учні замінюють словосполучення лоза у тузі на лоза сумує, тому що боїться, що коза її знищить.)

    • Зовсім не спиться вусатому сому,
    Сому вусатому сумно самому.

    Фізкультхвилинка

    Імітація рухів під промовляння скоромовок з метою їх міцного заучування напам’ять.

    VII. Вправляння зі складоподілу
    Учні промовляють слова коза, лоза, сом, бери, жени, вусатий, ділять їх на склади, визначають наголошений склад.

    VIII. Розвиток аудіативних відчуттів, робота з реченням
    Учитель пропонує дітям знову прослухати аудіозапис немовних звуків і скласти речення за враженнями від почутого, записати в зошити моделі складених речень.

    Варіанти відповідей учнів
    Шумить бурхливе море. Дзвенить веселий струмок. Курличуть у небі журавлі. На дереві кує зозуля. Дятел лікує дерева.

    IX. Робота зі словом
    Учитель пропонує дітям назвати в записаних моделях слова — назви предметів, ознак, дій, а також слова, що служать для зв’язку слів у реченні.
    Потім діти продовжують вправляння зі складоподілу: виокремлюють в реченнях дво-, трискладові слова, визначають наголошений склад.

    X. Підсумок уроку
    — Які звуки оточують людину?
    — За допомогою чого утворюються звуки рідної мови?
    — Які скоромовки вивчили напам’ять?
    — Які звуки в них чуються найчастіше?
    Урок завершується піснею «Наша мова — світанкова».

    Урок 15 (читання). Тема. Мовні і немовні звуки. Органи мовлення, уроки навчання грамоти 1 клас

    Повернутися на сторінку Конспекти уроків навчання грамоти 1 клас
