УРОК 15. Тема. Поетичні картини ранньої і пізньої осені. Введення в тему «Цікава книга природи», уроки читання 3 клас

    УРОК 15. Тема. Поетичні картини ранньої і пізньої осені. Введення в тему «Цікава книга природи», уроки читання 3 клас

    Матеріал уроку: В. Сухомлинський «Скільки барв кругом розмито»; К. Перелісна «Золота Осінь».

    Мета: розвивати образне мислення й мовлення; вчити визначати тему і настрій твору; передавати під час читання настрій твору і почуття мовця; удосконалювати вміння порівнювати вірші.

    Обладнання: чарівна писанка, картки зі словами.

    ХІД УРОКУ 15. Тема. Поетичні картини ранньої і пізньої осені. Введення в тему «Цікава книга природи», уроки читання 3 клас

    I. Організаційна частина

    Учитель
    Доброго дня, вам любі малята!
    Читанка наша люба й завзята
    Щедрим дарунком урок починає,
    Книгу природи ніжно гортає.
    Червоні і жовті, зелені і сині —
    Сторінки в узорах і квітів, і ліній,
    І птахи, і звірі ласкаві, привітні,
    Кожна сторінка весела й барвиста!
    Серце радіє, теплом промениться,
    Кожний з природой бажає зустріться!

    II. Повідомлення теми і мети уроку

    1. Вступне слово вчителя.
    — Книга природи — наймудріша книга. Саме спілкування з природою, навіть просто її сприймання дає нам радість. Чому? Мабуть, тому, що природа — це невичерпне джерело краси, яка не може залишити байдужою навіть найнезворушливішу людину.
    Не випадково багато видатних мислителів і письменників, художників і поетів, зодчих і композиторів прагнули втілити у своїх творах нетлінну красу природи.
    Світ природи сповнений дивовижних барв, чудових звуків, досконалих рухів і форм. І треба лише ширше розплющити очі та уважно прислухатися, щоб стати володарем казкових скарбів і невичерпної радості.

    2. Читання вірша-загадки.

    Погляньте навколо — чарівниця яка
    В коралах, в золоті стоїть!
    Пожовкле листя і бездонна просинь,
    І срібла павутина вдаль летить…
    Іскриться сонце, але вже не жарко,
    Вітрець в русявих кленах шурхотить,
    І шелест листя на алеях парку…
    А листячко кружляє і летить…
    Дихне вітрець, і листячко зірветься,
    Щоб політати в синяві небес.
    А я дивлюся, і мені здається,
    Що я іду у казку, в світ чудес,
    І там давно мене чекає
    Прекрасна, щедра володарка… (Осінь)

    Осінь
    Я — Осінь, чарівна та ясна,
    Я дивна, наче казка.
    Тримаю пензлик у руках,
    Малюю у садах, гаях
    Малюю всюди — тут і там,
    Щоб догодити, любі, вам.

    3. Вправи для розвитку читацьких навичок.
    — Прочитайте спочатку виділені слова, а тоді виразно й швидко увесь вірш.

    256

    Фарби в осені чарівні, то весняні то міні,
    То лоходні — рісі, ніси, то рягачі — як вогні.
    То рченіво, то рябачні, то севелі, то німсу,
    То хлибурві, то кійспоні — розлилися по землі.

    — Які фарби в Осені?
    — Який настрій має кожна фарба?

    IV. Підготовка до засвоєння знань
    — Чудова й прекрасна, дивовижна осінь! Скількох поетів надихала вона, скільки художників написали її портрет, скільки музик сумувало за нею! І сьогодні ми познайомимось із творами українських поетів В. Сухомлинського й К. Перелісної.

    1. Опрацювання вірша В. Сухомлинського «Скільки барв кругом розлито».
    1) Учитель читає виразно вірш.
    — Які кольори автор побачив довкола?
    2) Повторне читання.
    — Із чим порівнює автор наш край?
    — До чого він закликає? (Бути допитливим, спостережливими.)
    3) Аналіз змісту з елементами вибіркового читання.
    — Які барви було розлито?
    — Хто розливав ці барви?
    — Що таке писанка?

    Завдання «Чарівна писанка».
    — Які пори року заховала чарівна писанка, які їх ознаки?
    (Поверхню писанки поділено на 4 частини за порами року; на кожній із них за допомогою символів зображено їх основні ознаки.)
    — Які кольори переважають влітку?
    — А восени?
    4) Розвиток зв’язного мовлення.
    Продовжте думку й дайте відповідь на запитання.

    Які веселі фарби, подивіться,
    Поклала осінь на ліси й гаї!

    5) Виразне читання вірша.

    2. Опрацювання вірша К. Перелісної «Золота осінь».
    1) Словникова робота.

    Осінь срібною ниткою у повітрі снує,
    Чарівною квіткою гріє серце моє,
    Акварелями дивними видозмінює все,
    І малює, і пише
    Кольорові слова, аби швидко
    Читала їх уся дітвора!

    2) Гра «Кольорові слова».
    На кольорових кружечках записані слова. Діти читають спочатку слова, записані на червоних кружечках, потім — на жовтих, зелених і синіх.
    3) З’єднайте пари слів.

    Листочкинапівголі
    килимзолотая
    небосинє
    осіньбуро-золотаві
    вітикольористий

    4) Читання вірша учнями мовчки.
    — З яким почуттям автор говорить про осінь?
    — Якою ходою йде осінь по землі?
    5) Повторне читання вірша.
    — Які листочки падають на доріжки і трави?
    6) Словесне малювання. Намалюйте (опишіть) чарівницю-Осінь.

    3. Порівняння віршів В. Сухомлинського і К. Перелісної.
    — Які вірші ми сьогодні читали?
    — Що в них спільного?
    — Прочитайте рядочки з віршів, що схожі за змістом.
    — А чим вірші відрізняються?

    V. Підсумок уроку
    — Читаючи загадкову книгу природи, людина збагачує себе не тільки знаннями про навколишній світ, але й вчиться правильно, мудро господарювати в ньому. Адже, як говорив відомий письменник Бернард Шоу: «Ми вже навчились літати в повітрі, як птахи, ми вже навчились плавати під водою, як риби; нам ще залишилось навчитись жити на Землі, як люди!»

    УРОК 15. Тема. Поетичні картини ранньої і пізньої осені. Введення в тему «Цікава книга природи», уроки читання 3 клас

    Повернутися на сторінку Конспекти уроків читання 3 клас
