Урок 15 Тема. Повість-казка. Туве Янсон. «Маленькі Мумі-тролі і велика повінь», зарубіжна література 3 клас

    Урок 15 Тема. Повість-казка. Туве Янсон. «Маленькі Мумі-тролі і велика повінь», зарубіжна література 3 клас

    Мета: ознайомити учнів з повістю-казкою фінської казкарки і художниці Туве Янсон; вчити самостійно знаходити в тексті слова, яких автор вживає для характеристики й опису персонажів; учити висловлювати своє ставлення до прочитаного; розвивати навички виразного читання з використанням відповідної інтонації, тону і темпу; вчити ділити текст на частини і добирати до них заголовки; формувати в учнів відповідальність за свої вчинки, навички самооцінки; виховувати повагу до батьків, бажання прийти на допомогу, коли її хтось потребує.

    Обладнання: мапа Європи; підручник; робочий зошит; картки з анаграмами; портрет письменниці.

    ХІД УРОКУ 15 Тема. Повість-казка. Туве Янсон. «Маленькі Мумі-тролі і велика повінь», зарубіжна література 3 клас

    I. Емоційне налаштування на урок

    Учитель:

    Давай з тобою обіймемось
    І над землею піднімемось.
    Тепло сердець з’єднаємо
    І сонцем засіяємо.
    Я бажаю вам добра!

    Учні. Ми бажаємо вам добра! Якщо вам буде важко, ми допоможемо одне одному.

    II. Мотивація навчальної діяльності » Читання анаграм

    Варіант 1. Слова, у яких переставлено літери:

    гинавуащ (гущавина)

    пліаср (праліс)

    срвтбуо (стовбур)

    зятрквіо (звірятко)

    мртеаяв (темрява)

    боолто (болото)

    Варіант 2. Слова, у яких переставлено склади:

    му дрі чий (дрімучий)

    тий гус (густий)

    ні гріз (грізні)

    ний страш (страшний)

    на ха ло по ний (наполоханий)

    кри не хіт (крихітне)

    пре на гар (прегарна)

    — Якщо об’єднати прочитані вами слова в анаграмах у текст, то про що можна розповісти у ньому? (Про ліс густий, грізних звірів, темряву і болото, крихітне звірятко)

    Відкриваємо скарбничку.
    Скринька зовні невеличка.
    Не втрачаєм часу марно,
    дістаєм перлину гарну.

    Учитель дістає книгу Туве Янсон «Маленькі Мумі-тролі і велика повінь».

    III. Повідомлення теми й завдань уроку

    — Сьогодні ми ознайомимося із ще однією чудовою казкою Туве Янсон «Маленькі Мумі-тролі і велика повінь», будемо вчитися виразно читати уривок цієї казки й висловлювати свої думки щодо прочитаного.

    IV. Вивчення нового матеріалу

    1. Робота з портретом Туве Янсон

    — Уважно погляньте на портрет видатної фінської казкарки та художниці.

    Покажіть на мапі, де знаходиться країна, у якій народилася і жила ця письменниця.

    2. Вступне слово вчителя

    — Ось уже майже шістдесят років діти всього світу, а разом з ними й дорослі, що в душі досі залишаються дітьми, із захопленням читають зворушливі й дотепні повістяі про Мумі-тролів та їхніх друзів, які написала і намалювала Туве Янсон — геніальна фінська казкарка та художниця.

    Туве Янсон народилася у мистецькій родині. Її тато — відомий у Фінляндії скульптор, а мама — шведська художниця-графік. Отож, Туве дитинства прагнула стати художницею, навчалася у художніх школах Стокгольма, Гельсінгфорса (Гельсінкі) та Парижа. Допомагаючи родині, вона вже під час навчання працювала ілюстратором журналів і книжок. Якось вона намалювала фігурку, дуже схожу на Мумі-троля, і стала нею «підписувати» свої ілюстрації.

    Коли тридцятирічна Туве Янсон написала першу повість про Мумі-тролів «Маленькі тролі і велика повінь» і віднесла її до видавництва, вона ще не знала, що стане всесвітньовідомою письменницею, найзнаменитішою казкаркою Фінляндії. Вона написала понад двадцять книг для дітей і дорослих, отримала півсотні різноманітних міжнародних премій і нагород як письменник і художник. Її книги про Мумі-тролів перекладено понад тридцятьма мовами.

    Туве Янсон прожила 87 років. Вона назавжди залишилася в серцях багатьох поколінь маленьких читачів усього світу.

    3. Виразне читання тексту казки вчителем (від початку тексту і до слів: «Далі вони вирушили втрьох…»)

    — З якою метою Мумі-тролі вирушили в небезпечну подорож?

    — Навіщо вони взяли із собою Крихітне Звірятко? Про що це свідчить?

    4. Колективне читання учнями тексту, відтворення змісту казки за запитаннями

    — Яку допомогу надала Тюльпанна мандрівникам? Якою ви її уявили?

    — Знайдіть у тексті рядки, які характеризують Мумі-троля, його Маму, Крихітне Звірятко та Тюльпанну.

    — Як ви гадаєте, які пригоди чекають на дивовижних героїв?

    5. Словникова робота

    Пообіддя — після обіду.

    Поволі сунули — ішли.

    Поквапитися — поспішити.

    Сторч — вгору.

    Витріщалися — дивилися.

    Постернували — попливли.

    6. Читання учнями мовчки уривка «Як Мумі-троль з мамою зустріли Крихітне Звірятко»

    — Які риси характеру Мумі-троля розкриває цей діалог?

    7. Читання учнями уривка «Як вони втрьох пливли на човні»

    — Як мати турбувалася про свого синочка?

    — Як долали страх, коли побачили жахливих створінь?

    — Хто врятував маленьких звірят від страховиська?

    8. Читання уривка казки «Сталося диво—їхній тюльпан знову яскраво засяяв»

    — Як звали дівчинку, що з’явилася з квітки?

    — Які слова свідчать про ввічливість Мумі-троля?

    V. Узагальнення й систематизація знань учнів

    1. Складання плану казки

    — На скільки частин можна поділити текст казки? Спробуйте дібрати заголовки до кожної частини за допомогою слів із тексту.

    План

    1) Вони вибралися на пошуки затишного й теплого місця для будиночка.

    2) Побачили Крихітне Звірятко.

    3) Доведеться добиратися човном.

    4) Змій неухильно наздоганяв їх.

    5) — Дуже дякуємо за допомогу, прегарна панно!

    2. Вправи для формування поняття «Мова художнього твору»

    ►Гра «Словесне малювання»

    Дидактична мета: вчити дітей звертати увагу на зовнішність літературних героїв, уявляти їх; формувати вміння користуватися образними засобами мови для опису героїв. Учитель починає гру словами:

    Намалюю я портрет,
    Тільки чий — це секрет.
    Відгадайте, вас прошу я,
    Чий же я портрет, малюю.

    Описує літературний портрет героя, ім’я якого мають відгадати учні.

    «Дівчинка з ясно-блакитним волоссям до п’ят. Ця блакитноволоса краля жила між пелюстками тюльпана». (Тюльпанна)

    — Опишіть, як ви уявили зовнішній вигляд Мумі-троля.

    3. Гра «Уяви себе»

    Дидактична мета: вчити дітей відчувати авторську присутність у тексті.

    Учитель пропонує учням після прочитання твору уявити себе в ролі:

    а) стороннього спостерігача — очевидця подій (оповідача);
    б) безпосереднього учасника подій, головного героя;
    в) автора.

    — Перекажіть зміст тексту за вибраним варіантом.

    Дискусія після гри: чи може автор твору бути одночасно й дійовою особою?

    VI. Підсумок уроку

    — Що ви можете сказати про відносини між мамою і сином Мумі-тролем?

    — Яким потрібно залишатися у будь-яких ситуаціях?

    — Як ви вважаєте, реальні чи вигадані персонажі діють у цьому творі? Обґрунтуйте свою думку.

    — Що цікавого ви дізналися про Мумі-тролів, їхні характер і життя?

    — Чому, на вашу думку, чому повість-казка називається «Маленькі Мумі-тролі і велика повінь»?

    — Придумайте іншу назву до цієї казки.

    Завдання для тих, хто любить читати

    — Прочитайте повністю повість-казку «Маленькі Мумі-тролі і велика повінь».

    Урок 15 Тема. Повість-казка. Туве Янсон. «Маленькі Мумі-тролі і велика повінь», зарубіжна література 3 клас

    Повернутися на сторінку Конспекти уроків зарубіжної літератури 3 клас
