Урок 15 Тема. Ангел Каралійчев «Сорок братів та їхня сестричка» (болгарська казка), зарубіжна література 2 клас

    Урок 15 Тема. Ангел Каралійчев «Сорок братів та їхня сестричка» (болгарська казка), зарубіжна література 2 клас

    Мета: ознайомити з жипєвим та творчим шляхом болгарського письменника; розвивати навички швидкочитання, уміння висловлювати свою думку; виховувати дружні стосунки, взаємодопомогу; формувати бережливе ставлення до рідних та близьких людей.

    Обладнання: мапа Європи; Державний Прапор Болгари; підручник; робочий зошит.

    ХІД УРОКУ 15 Тема. Ангел Каралійчев «Сорок братів та їхня сестричка» (болгарська казка), зарубіжна література 2 клас

    I. Організаційний момент

    Казка стукає в віконце,
    Ти послухай її лиш.
    Хай радіє твоє серце,
    Всі негаразди ти облиш.

    II. Актуалізація опорних знань

    — Сьогодні ми продовжуємо подорожувати країнами Європи і познайомимося з новим письменником. А в якій країні він живе, прочитає той, хто складе разом перші букви слів.

    Брати, одсунь, листя, година, автор, рум’яне, імена, ящірка.

    — Отже, ми познайомимося з казкарем Болгарії Ангелом Кара-лійчевим. (На мапі прикріплено Державний Прапор Болгарії.)

    III. Повідомлення теми й мети уроку

    1. Довідкове бюро

    — Учні із «Довідкового бюро» підготували повідомлення про життєвий і творчий шлях цього письменника.

    1-й учень. Ангел Каралійчев — один із кращих казкарів Болгарії. Письменник народився в селі Стражниця Великотирнівської області. Закінчив Тирнівську гімназію і хімічний факультет Софійського університету. Залюблений у народну пісню й вірші Базова, Пушкіна, казки Андерсена, Ангел дуже рано почав писати власні твори. Вже під час навчання у гімназії друкував вірші та оповідання.

    Уславили ж Ангела Каралійчева твори для дітей. Письменник переказував для них народні болгарські казки і писав свої, літературні.

    2-й учень. Ангел Каралійчев обробив і надрукував у двох книгах «Болгарські народні казки».

    1929 року побачила світ збірка літературних казок «Казковий світ» Каралійчева. Ці казки перекладені багатьма мовами світу. Діти різних країн люблять «Материну сльозу», «Осінню казку», «Колібрі і слона», «Світлячка і пугача», «Ведмедя і мурашок», «Казку про пшеничні зерна» та ін.

    У «Казці про пшеничні зерна» письменник прославляє дружбу й колективну працю, злагоду й взаємодопомогу.

    3-й учень. Ангел Каралійчев був також майстром коротких оповідань. Оповідання та казки Каралійчева захоплюють читачів щирістю розповіді, бо вони утверджують справедливість. Критики наголошували, що на першому місці у творах Ангела — почуття і тільки почуття. Тому й відзначені твори Каралійчева Почесною грамотою Андерсена, а його ім’я занесено до Почесного андерсенів-ського списку кращих авторів світу, які писали для дітей.

    2. Ознайомлення з новою казкою

    — Спробуйте прочитати назву казки, з’єднуючи склади.

    2-4 кл zarub_lit_2-4_2012-55

    — Тож яку казку ми будемо читати?

    — Чи відома вона вам?

    3. Слухання казки

    Казку читають підготовлені учні.

    4. Словникова робота

    Кизил — ягоди терпкого смаку.

    Дзюрчав — витікала вода.

    Борозна — інструмент, який використовують для земельних робіт.

    Мара — тут: чорна пилюка.

    Потрощили — розбили на дрібні шматки, друзки.

    5. Самостійне читання казки

    Учні читають самостійно до слів «…— Ні, таточку, не принесли».

    — Скільки дітей було в батька?

    — Як господарював батько із синами і донькою? Учні читають до слів «…— Кого ти шукаєш?».

    — Яким було останнє бажання батька? Що заповів він синам?

    — Чому брати не виконали батькової волі? За що він їх прокляв?

    — Чому дівчинка пішла шукати братів, взявши сорок яблук? Учні читають казку до кінця.

    — Розкажіть, як сліпенькій сестрі допомогла ящірка.

    — Що їй розповіла стара жінка про братів-кротів?

    — Чому саме яблука допомогли братам позбавитися чар?

    6. Робота над методом «Мікрофон»

    — А тепер позмагаймося й виконаємо завдання за темою «Яке значення для людей має згода і любов?». (Діти кажуть одне слово про щирі родинні взаємини, вчитель записує на дошці навколо серця.)

    2-4 кл zarub_lit_2-4_2012-56

    — Тож яке серце мала дівчинка?

    — Чи погоджуєтеся ви із діями дівчинки?

    — Чого вона навчила братів?

    7. Розгадування кросворда (робота в зошиті)

    — А зараз пропоную вам розгадати кросворд.

    2-4 кл zarub_lit_2-4_2012-6

    1) Що попросив батько синів? (Води)

    2) На яку істоту перетворилися брати? (Кріт)

    3) Хто допоміг дівчинці потрапити в підземне царство? (Ящірка)

    4) Що взяла дівчинка для братів? (Яблука)

    5) Хто замкнув у комірчині братів? (Чаклун)

    6) Хто допоміг дівчинці побачити братів? (Бабуся)

    7) Що роздала дівчинка бідним людям? (Хліб)

    IV. Підсумок уроку. Рефлексія

    ►Метод «Мікрофон»

    — Чого навчає казка? Свою відповідь починайте зі слів «Ця казка навчила мене…».

    — Пам’ятайте: головне в житті — не тільки бути задоволеним собою, а ще й бути корисним іншим.

    V. Домашнє завдання

    Читати виразно казку.

    Намалювати малюнок до одного з епізодів казки.

    Для тих, хто любить читати

    • Казка А. Каралійчева «Іванко і Марійка».

     

    Урок 15 Тема. Ангел Каралійчев «Сорок братів та їхня сестричка» (болгарська казка), зарубіжна література 2 клас

    Повернутися на сторінку Конспекти уроків зарубіжної літератури 2 клас
