Урок 148 (читання). Тема. Буква ю для позначення звука [у] та м’якості попереднього приголосного, уроки навчання грамоти 1 клас

    Урок 148 (читання). Тема. Буква ю для позначення звука [у] та м’якості попереднього приголосного, уроки навчання грамоти 1 клас

    Мета: ознайомити учнів з випадками, коли буква ю позначає звук [у] та м’якість попереднього приголосного; вчити виконувати звуко-буквений аналіз слів, читати склади і слова з буквою ю; розвивати усне зв’язне мовлення, збагачувати словниковий запас; виховувати в дітей охайність, старанність, інтерес до навчання.

    Обладнання: картки зі звуковими моделями, предметні малюнки (гадюка, рак, ведмідь, верблюд, лисиця, пацюк).

    ХІД УРОКУ 148 (читання). Тема. Буква ю для позначення звука [у] та м’якості попереднього приголосного, уроки навчання грамоти 1 клас

    I. Організаційний момент

    Всі за парти ми сідаєм,
    Працювати починаєм.
    Помилок щоб уникати,
    Треба пильність розвивати.

    Учитель перевіряє наявність на партах у дітей необхідного приладдя, готовність учнів до уроку.

    II. Повторення вивченого матеріалу

    1. Гра «Букви пожартували»

    695

    — Що означає кожне з цих слів? (Юшка — страва з риби; Юрко — ім’я; юнак — молодий чоловік.)
    — Що спільного у цих словах? (Починаються з букви ю.)
    — Чи співпадає кількість букв і звуків у кожному з цих слів? Чому?

    2. Гра «Назви цифру»
    — До кожного слова подано три моделі. Покажіть картку з цифрою, що вказує на номер правильної моделі вашого слова.

    697

    3. Мовна розминка
    • Читання стовпчиків слів (змінюючи швидкість і темп читання).

    Юлячую
    юнийюннат
    уміюбігаю
    читаюЮхим
    запитуютьдопомагають

     

    — Прочитайте слова, написані з великої букви. Поясніть уживання великої літери у цих словах.
    — Прочитайте слова з буквою ю у кінці слова; у середині слова; на початку слова.
    — Прочитайте слова, у яких два склади.

    III. Мотивація навчальної діяльності учнів
    Слухання вірша

    Люба шиє, вишиває,
    А Лариса так співає!
    Хоче Люба танцювати…
    А Лариса — вірші складати.

    — Про кого віршик?
    — Що відомо про Любу?
    — А що у вірші сказано про Ларису?
    — Який звук позначає буква Л («ел») у кожному зі слів?
    — Назвіть другий звук у цих словах.
    — Яка буква вказує на м’якість приголосного звука [л’] у слові Люба?

    IV. Повідомлення теми та мети уроку
    — Ми вже добре вивчили, що буква ю може позначати на письмі два звуки [йу]. А сьогодні на уроці ми розглянемо випадок, коли ця буква позначає лише один звук [у] після приголосного і вказує на його м’якість.

    V. Вивчення нового матеріалу

    1. Загадка

    • Люблю причаїтись,
    На сонці погрітись.
    От людей сховаться,
    А люди бояться. (Гадюка)

    — Хто така гадюка?
    — Що вам відомо про цю тварину?
    — Як інакше називають тварину-плазуна з довгим в’юнким тілом, без ніг, найчастіше з отруйними зубами? (Змія, гад)

    2. Звуко-буквений аналіз слова гадюка
    — Скільки складів у слові гадюка? Чому?
    — Назвіть голосні звуки.
    — Якими буквами позначаються у слові голосні звуки [а], [У], [а]?
    — Назвіть другий склад. Дайте характеристику приголосному звуку.
    — Яка буква вказує на м’якість приголосного звука [д’]?

    3. Робота з предметними малюнками
    — Розгляньте малюнки. Назвіть одним словом, кого ви на них бачите? (Гадюка, рак, ведмідь, верблюд, лисиця, пацюк — тварини)
    — У назвах яких зображених тварин є буква ю?
    — Скільки звуків вона позначає? На що вказує?
    — Кого з цих тварин ми можемо побачити у своїй місцевості? Чому?

    4. Читання складів з таблиці

    нулусурутудузуцу
    нюлюсюрютюдюзюцю

     

    5. Читання слів (зі зміною швидкості і темпу)

    Люда
    люстерко
    танцюють
    людина
    лютий
    люлька
    тюльпан

    — Прочитайте слово, написане з великої літери; слово, що є назвою квітки; слово, що є назвою місяця.
    — Що таке люстерко?
    — Що означає люлька?
    — На скількох осіб указує слово людина?
    — Як змінити це слово, щоб воно вказувало на багатьох осіб?
    — У якому слові дві букви ю? Які звуки вони позначають?

    Фізкультхвилинка (танцювальні рухи під музику)

    Юля, Юра і Юхим
    Люблять танцювати.
    І подобається всім —
    Молодці, малята!

    VI. Робота за Букварем

    1. Робота над значенням слова ключ

    698

    — Закресліть однакові літери. Складіть слово з тих літер, що залишилися. Назвіть його.
    — Скільки складів у слові ключі Чому?
    — Яка з поданих схем є звуковою моделлю слова ключ?

    699

    — Слово ключ має різні значення. Погляньте на малюнки. Що за «ключі» зображені на кожному з них? (Ключі від дверей, журавлиний ключ, скрипковий ключ, гайковий ключ)

    2. Читання слів і порівняння вимови
    Струмок — крючок; клуб — ключ.

    VII. Підсумок уроку

    1. Бесіда
    — Яку букву ви продовжували вивчати?
    — Що нового ви дізналися про букву ю?

    2. Гра «Знайди слово»
    — Знайдіть слова, в яких буква ю позначає звук [у] та м’якість попереднього приголосного.

    Люба, стою, Юра, людина, ключ, миють, співають, сіють, юшка, люблять.

    3. Загадка
    Хто перший у хату заходить? (Ключ)
    — Яким буває ключ?

    Урок 148 (читання). Тема. Буква ю для позначення звука [у] та м’якості попереднього приголосного, уроки навчання грамоти 1 клас

    Повернутися на сторінку Конспекти уроків навчання грамоти 1 клас
