УРОК 14. Тема. Подружіться з книжкою!, уроки читання 3 клас

    УРОК 14. Тема. Подружіться з книжкою!, уроки читання 3 клас

    Матеріал до уроку: В. Сухомлинський «Спляча книга»; «Бібліотека — затишний дім для зустрічі читачів із книгою»; «Чи уважно ти читав?»

    Мета: розширити знання про бібліотеку; збагачувати мовлення дітей «бібліотечними словами»; орієнтуватися в структурі тексту; розвивати пам’ять, уміння розповідати за малюнками.

    Обладнання: картки зі словами.

    ХІД УРОКУ 14. Тема. Подружіться з книжкою!, уроки читання 3 клас

    І. Вправи, що сприяють формуванню швидкої реакції на слово, розвитку навичок читання за здогадкою

    1. Що це?
    Великі, малі, друковані, писані; рідна, милозвучна, барвінкова; цікава, захоплююча, науково-популярна.

    2. Гра «Зашифровані слова».

    кмскломявая
    скшрнчисчшгра

    II. Повідомлення теми і мети уроку
    — Безмежна сила книги — без неї людина сліпа. Книга відкриває перед нами великий світ. Яскраво сяє у руках діток і дорослих. Від її світла йде прозріння. І книга від того радіє.
    А чи буває, діти, книгам сумно? І чи сумують ваші книги?

    III. Опрацювання оповідання В. Сухомлинського «Спляча книга»

    1. Робота над заголовком.
    — Як ви думаєте, чому оповідання має таку назву? Про що буде йтись у цьому оповіданні?

    2. Самостійне читання твору.
    — Яку властивість мала книга?
    — Чому вона втратила дивну властивість?
    — Якою стала книга?

    3. Словникова робота.

    Гра «Чиє такий предмет ?»
    Гра спрямована на вдосконалення техніки читання.
    — Прочитайте слова й скажіть, чи існують ті предмети або явища, які вони позначають.

    Варіанти карток
    • Звірі, інін, рік, кину, гач, букви, осаті, палиця.
    • Серце, жнифя, руфлон, господар, фільток, богатир, бджуза, вогник.
    • Вумера, палітурка, жибань, властивість, цукода, залізо, діту, слово.

    4. Читання вголос «ланцюжком».
    — Чому заснув богатир?

    5. Аналіз змісту твору з елементами вибіркового читання.
    — Яку властивість мала книга?
    — Що відбувалось від дотику слова?
    — Як ви розумієте вислів «доторкнеться вогненне слово до людського серця,— в ньому займеться вогник»?
    — Якою є людина, в якої у серці горить вогник?
    — Як Господиня ставилась до книги?
    — Чому почали тьмяніти букви? Заснув богатир?
    — Яка чарівна сила зможе розбудити богатиря, засвітити слова й повернути книзі дивну властивість?

    6. Вправи для розвитку читацьких навичок.

    Гра «Сумні дії»
    Учитель називає слова, а діти називають дії, що змусили змінити події, які відбулись раніше.

    Букви — меркнути
    слова — потьмяніли
    богатир — заснув

    Гра «Знайдіть пару»

    Країнирозпечене
    звірікрасиві
    книгадалекі
    палітуркинебачені
    залізоспляча

     

    7. Розвиток зв’язного мовлення.

    Продовжте речення:
    • Зустріч із гарною книгою…
    • Забута книга…

    — Зустріч із гарною книгою — завжди радісне свято. Дорослих і дітей супроводить вона в життя, як чудовий порадник, як засіб пізнання натхнення й краси.
    Людина, яка любить і вміє читати,— щаслива людина. Читайте, любі діти! Не шкодуйте ані часу, ані сил: усе повернеться сторицею. Хай не буде у вас жодного дня, щоб ви не прочитали бодай однієї сторінки з нової книги і щоб не було серед ваших книг Сплячих!
    Людина за все своє життя може прочитати не більше 2000 книжок — отже, в роки дитинства й отроцтва слід вдумливо добирати матеріал для читання.
    Куди й до кого ми звернемось по допомогу? У який дім ми постукаємо? Читання вірша.

    У дім, де книги розумні спокійно живуть
    У тихій величній світлиці,
    А двері широкі відкриті ведуть
    До знань золотої скарбниці.

    — Що це за дім? Хто господарює в нім?

    IV. Опрацювання тексту «Бібліотека — затишний дім для зустрічі читача з книгою»
    — Із чим порівнюють бібліотеку?

    1. Опрацювання першої частини тексту. Читання частини вчителем.
    — З якої мови до нас прийшло слова «бібліотека»?
    — Які слова вам були відомі до цього?
    — А які ви почули вперше?

    2. Словникова робота.
    Читання слів у колонках повільно, прискорено.

    Бібліотекарстенд
    абонементсписок
    каталогчитальний
    назваадреса
    шифрбібліотека

     

    3. Самостійне читання.
    — Хто такий бібліотекар?
    — Що знає і вміє бібліотекар?

    4. Вибіркове читання (для засвоєння й розуміння значень слів).
    — Прочитайте про походження слова «бібліотека». З’ясування значення слів абонемент, каталог.
    — Що роблять у читальному залі?
    — Як слід поводитись у читальному залі?
    — У більшості бібліотек книги видають додому. Відділ, де видають книги додому, називається каталогом. Вибрати книжку допоможе шифр.

    5. Опрацювання другої частини. Читання вголос «ланцюжком».
    — Де лагодять книги?
    — Що ви дізналися про державну бібліотеку для дітей?
    — Де вона знаходиться?

    6. Робота з малюнками.
    — Розгляньте малюнки. Знайдіть у тексті абзаци, яким відповідає зображення.

    7. Мовно-логічне завдання.
    — Прочитайте речення з дошки, роз’єднайте слова. Поміркуйте, куди у тексті їх можна вставити.

    Допослугчитачівмайжеспівмільйонакнигжурналівграмзаписів. Навидномумісцірозміщенословниковікнигистендзпорадамищопро-читати.

    8. Доповнення знань учнів про бібліотеку.
    — Із незабутніх часів з’явилися бібліотеки. Слово це грецького походження й означає: бібліо — книга, тека — зберігання.
    Справжньою перлиною древньої епохи вважають бібліотеку царя Ассирії Ашшурбанапала. Вона була створена в VII столітті до нашої ери в столиці Ассирії Ніневії. Найбільшою в стародавньому світі вважалась бібліотека в Єгипетському місті Александрії. Її називали одним із семи «чудес світу».
    — Що вам вже відомо про перші древні бібліотеки на Русі?
    — Перша державна бібліотека на Русі була створена в Києві в XI столітті Ярославом Мудрим.
    Найбільша сучасна бібліотека знаходиться в Москві. Бібліотеці понад сто років. У ній зберігається 30 мільйонів книг, журналів, газет. Тут живуть книги-великани заввишки понад півтора метра, книжки-малята завбільшки з поштову марку.
    Бібліотека для дітей є одним з гарантів реалізації в суспільстві прав дитини на вільний доступ до інформації, до духовних цінностей світової та національної культури.

    V. Підсумок уроку
    — Якими новими словами, термінами ви збагатили свій словниковий запас? Що цікавого дізналися з розповіді?

    VI. Підсумок з теми «Похвала книгам» (у вигляді тестування)

    1 варіант

    1) У стародавньому Єгипті виготовляли книги з:
    а) глини;
    б) папірусу;
    в) тканини.

    2) Винахідником друкарського верстата був:
    а) Ярослав Мудрий;
    б) Йоган Гуттенберг;
    в) Володимир Великий.

    3) Хто був засновником бібліотеки в Київській Русі?
    а) Монахи;
    б) Ярослав Мудрий;
    в) Борис.

    4) 3 якими словами князь звернувся до своїх дітей?
    а) Життя без книжок — небо без зірок.
    б) Краса воїнові — зброя, кораблеві — вітрила, а праведникові — читання книжок.
    в) Книга мала, та серцю люба.

    5) Сниться Василькові, що він сам:
    а) літає;
    б) книжка;
    в) учитель.

    6) Абонемент — це:
    а) відділ, де зберігаються книги;
    б) відділ, де видаються книги додому;
    в) місце у бібліотеці, де лагодять книги.

    2 варіант

    1) У Стародавньому Китаї робили книги з окремих:
    а) глиняних плиток;
    б) дощечок;
    в) паперу.

    2) Відомий майстер-друкар:
    а) Володимир Великий;
    б) хан Батий;
    в) Іван Федоров.

    3) Який князь на Русі створював перші школи?
    а) Ярослав Мудрий;
    б) Володимир Великий;
    в) Борис.

    4) Хто автор оповідання «Любіть книгу!»?
    а) В. Сухомлинський;
    б) О. Вишня;
    в) В. Лучук.

    5) З якого вірша ці рядки:
    В навчанні й роботі
    Помагає книжка?
    а) С. Жупанин «Я — бібліотекар»;
    б) Д. Павличко «Соняшник»;
    в) В. Лучук «Книголюбка».

    6) Як називається невеличка книжечка, яка заведена на усіх читачів бібліотеки і до якої вписують дані про взяті книги?
    а) Каталог;
    б) формуляр;
    в) абонемент.

    УРОК 14. Тема. Подружіться з книжкою!, уроки читання 3 клас

    Повернутися на сторінку Конспекти уроків читання 3 клас
