УРОК 14. Тема. Народні іграшки з глини. Конспекти уроків трудового навчання, 1 клас

    УРОК 14. Тема. Народні іграшки з глини. Конспекти уроків трудового навчання, 1 клас

    Мета: вчити дітей працювати з пластичним матеріалом, відчувати зв’язок форми, призначення, декоративного оздоблення засобів і предметів народного декоративного-прикладного мистецтва; розвивати відчуття гармонії із застосуванням попередньої переробки форм реальних у декоративні; сприяти формуванню поваги до праці народних майстрів і розумінню краси декоративно-прикладного мистецтва.

    Обладнання: таблиці, ілюстрації із зображенням керамічних виробів, глиняні іграшки, глечики, макітри, куманці.

    ХІД УРОКУ 14. Тема. Народні іграшки з глини. Конспекти уроків трудового навчання, 1 клас

    I. Організаційна частина. Повідомлення теми і завдань уроку

    II. Робота над темою уроку

    1. Вступна бесіда.
    — Не можна уявити нашу Україну без пишного куща калини, без барвистої вишитої сорочки чи щирої пісні. Годі уявити її і без керамічного дива — мальованого глечика, макітри, куманця, горщика. А ще — глиняного дитячого свищика, що голосно сюрчить чи витьохкує по-солов’їному.

    2. Декларування вірша В. Морданя «Глиняний півник».

    Друзі Петрика вітали
    І йому подарували
    Півника із глини.
    Гарні іменини!
    А той півник чубатий
    Добре вміє співати,
    Ходить Петрик по селу,
    Має втіху немалу.
    Хто його почує,
    Сміється, жартує.
    Петрик не вгаває —
    На півнику грає.

    3. Продовження бесіди.
    • Що подарували Петрику друзі?
    • З якого матеріалу зроблений півник?
    • А що півник вміє робити?
    • Ось подивіться на ці іграшки — вони теж зроблені з глини.

    А які іграшки є у вас вдома? З чого вони зроблені? (Діти діляться своїми враженнями.)

    4. Перегляд керамічних іграшок.

    5. Словникова робота.
    — Виготовлені з глини вироби називаються керамічними.

    6. Продовження бесіди.
    — Здавна наші дідусі і бабусі займалися гончарським ремеслом, передаючи секрети майстерності своїм дітям і онукам.
    А все почалося з того, що одного разу якийсь чоловік узяв грудочку глини, розім’яв її, спробував щось зліпити. Вийшло не погано. От від грудочки глини і пішли ось ці прекрасні речі.
    Людей, які працювали з глиною, називали гончарями, а їхнє заняття — гончарством. Та не з усякої глини можна виготовити якусь іграшку чи посуд. Для цього шукають спеціальну гончарну глину. Глину місили руками чи ногами, потім ліпили з неї заготовки для виробів, які виготовляли на спеціальному гончарному крузі.
    Найдорожчим скарбом, який передавали гончарі у спадок своїм дітям, вважався гончарний круг.
    В Україні найбільшого поширення набули глиняні іграшки. Забавки виготовляли скрізь, де були гончарі,— від Карпат до Чорного моря. Найбільш відомі осередки: Опішня на Полтавщині, Ічня на Чернігівщині, с. Дидинці та Васильків на Київщині, Косів на Івано-Франківщині. У цих виробах життєва правда поєднувалась із казкою.

    7. Перегляд демонстраційного матеріалу (з коментарем учителя).

    8. Декламування учнями вірша А. Костецького «Найкраща іграшка».

    9. Послідовне ліплення пташки вчителем.
    — Пластилін поділіть на три частини. З першого шматка зліпіть тулуб. Заокругліть пальцями один кінець і загостріть другий — це хвостик пташки. Із другої частини сформуйте кулю — це буде голова. Відтягніть дзьоб. Із третього шматка пластиліну зліпіть підставку. Всічастини з’єднайте. Прикрасити пташку можна кольоровим пластиліном. Кругленькі цяточки ви вже робили. А прямі, загнуті та хвилясті лінії роблять із тоненьких джгутиків. Накладайте їх на потрібне місце та добре натисніть пальцем. Зліпити гарних кольорових пташок вам допоможуть і гарні вірші.

    10. Декламування віршів про птахів.

    11. Практична діяльність учнів.

    III. Підсумок уроку

    Перегляд і демонстрування дитячих виробів.

    УРОК 14. Тема. Народні іграшки з глини. Конспекти уроків трудового навчання, 1 клас

    Повернутися на сторінку Конспекти уроків трудового навчання, 1 клас
