Урок 13 Тема. Захаріас Топеліус «Сонячний промінь у листопаді» (фінська казка), зарубіжна література 2 клас

    Урок 13 Тема. Захаріас Топеліус «Сонячний промінь у листопаді» (фінська казка), зарубіжна література 2 клас

    Мета: ознайомити учнів з життєвим і творчим шляхом фінського письменника; вчити висловлювати свої міркування щодо можливого розвитку подій, відтворювати казку за малюнком; розвивати швидкість і темп читання; виховувати почуття доброти, взаємодопомоги, людяності.

    Обладнання: мапа Європи, Державний Прапор Фінляндії, виставка книг; підручник; робочий зошит.

    ХІД УРОКУ 13 Тема. Захаріас Топеліус «Сонячний промінь у листопаді» (фінська казка), зарубіжна література 2 клас

    I. Організаційний момент

    II. Повідомлення теми й мети уроку

    — Чи легко бути письменником? Чи замислювалися ви коли-небудь, як люди стають письменниками?

    — Що потрібно, щоб людина стала письменником?

    — Сьогодні ми ознайомимося з творчістю фінського письменника 3. Топеліуса та опрацюємо його казку, яка зашифрована в анаграмі.

    нячСоний міньпро у толисдіпа

    III. Вивчення нового матеріалу

    1.  Вступне слово вчителя про творчість 3. Топеліуса

    — Фінський письменник Захаріас Топеліус-молодший жив у той час, коли мовою літератури, навчання й освіти в його країні була шведська мова.

    До 1809 року Фінляндія входила до складу Швеції (на малі Європи учитель показує, де розташована Фінляндія, і вивішує Державний Прапор Фінляндії).

    Більшість письменників Фінляндії, у тому числі і Захаріас Топеліус, писали шведською, а їх книги друкували у Швеції та Фінляндії, перекладали норвезькою та данською мовами.

    Захаріас Топеліус народився в сім’ї лікаря. Батько, добра й сердечна людина, залишився в пам’яті селян Північного Естарботтена як гарний лікар. Та в історії Фінляндії він передовсім відомий як фольклорист. Захаріас-батько записував народні фінські пісні-руни.

    Тож Топеліус-син теж серйозно займався народною творчістю.

    У студентські роки майбутній письменник вивчав медицину, але став викладачем історії Фінляндії, Росії та Північних країн, пізніше — ректором університету в Гельсінгфорсі (нині Хельсінкі).

    Літературною діяльністю Топеліус почав займатися рано. Він писав книги з історії. Слави зажив після виходу «Історії Фінляндії в малюнках».

    Любили читачі й ліричні вірші Захаріаса (книги «Квіти вересу», «Нові сторінки», «Верес»),

    Захаріас Топеліус дуже плідно працював у галузі дитячої літератури. Він написав історичні повісті «Розповіді фельдшера» в п’яти циклах та «Книгу про нашу країну» для підлітків. Цікаво розповів про природу в «Книзі природи».

    Для найменших письменник творив казки. У них він оспівував сувору й величну природу Фінляндії, її історію та мужній народ. Добре знаючи народну творчість, казкар користується нею і у своїх творах.

    2. Робота над казкою

    Клас об’єднаний у 4 групи. Кожній групі дається частина казки. Починає читати спікер, за сигналом вчителя він передає текст іншому учневі і т. ін.

    3. Словникова робота

    Кожна група вибирає незнайомі слова зі своєї частини казки і намагається їх пояснити.

    4. Гра «Хто швидше?»

    Учитель називає окремі слова з різних частин казки, а діти мають швидко знайти їх у тексті і підняти руку. Перемагає група, яка швидше за всіх знаходила слова.

    Наприклад: листопад (1), береза(З), снігова хмара (2), щілинка(4) тощо.

    5. Стислий переказ казки

    Кожна група розповідає свій уривок з казки, відповідаючи на запитання.

    — Який настрій був у Сонячного промінчика у вашій частині?

    — Отже, герой у казці наділений людським почуттям і переживанням. Промінь переконаний, що йти означає творити добрі вчинки.

    — Чи погоджуєтеся ви із цим висновком?

    6. Творче завдання (робота в групах)

    1-ша група. Запишіть число комах на землі, яке називає автор.

    2-га група. Намалюйте «Сонячний Промінь».

    3-тя група. Чому автор обрав у казці місяць листопад?

    4-та група. Пофантазуйте: розкажіть про перебування на землі Сонячного Променя іншої пори року.

    7. Подискутуємо

    Чи є користь від сонця?

    8. Створення асоціативного куща. Робота в зошиті

    — Із чим у вас асоціюється слово «сонце»?

    2-4 кл zarub_lit_2-4_2012-50

    IV. Узагальнення й систематизація знань

    — Який епізод казки запам’ятався найбільше?

    — Що вам сподобалося у казці, а що — не сподобалося?

    — Чого вчить ця казка?

    V. Підсумок уроку

    — Як ви ставитеся до дій Променя?

    — Чому так важливо, щоб кожен робив добро?

    VI. Домашнє завдання

    Скласти план до казки, переказувати казку за планом.

     

    Урок 13 Тема. Захаріас Топеліус «Сонячний промінь у листопаді» (фінська казка), зарубіжна література 2 клас

    Повернутися на сторінку Конспекти уроків зарубіжної літератури 2 клас
