Урок 122 (читання). Тема. Закріплення знань про букви X, х («ха»), звук [х], уроки навчання грамоти 1 клас

    Урок 122 (читання). Тема. Закріплення знань про букви X, х («ха»), звук [х], уроки навчання грамоти 1 клас

    Мета: закріпити знання учнів про букви X, х («ха»), звук [х], удосконалювати вміння складати звукові моделі слів; розвивати пам’ять, мовлення та мислення учнів; виховувати наполегливість, правдивість, бажання вивчати нове.

    Обладнання: фішки для складання звукових моделей, складова таблиця, таблиця для читання слів аналітико-синтетичним способом, таблиця-криптограма (для роботи з прислів’ям).

    ХІД УРОКУ 122 (читання). Тема. Закріплення знань про букви X, х («ха»), звук [х], уроки навчання грамоти 1 клас

    I. Організаційний момент

    Пролунав уже дзвінок,
    Всіх покликав на урок.
    Тож і ми часу не гаймо —
    Працювати починаймо.

    II. Актуалізація опорних знань

    Виділення звуків зі скоромовки
    — Послухайте скоромовку та скажіть, який звук зустрічається у ній найчастіше.
    Хрумкає Настя сухарі хрумчасті.
    — Спробуйте повторити цю скоромовку.
    Учитель повільно повторює скоромовку. Спочатку діти промовляють її повільно, а потім — швидше.

    III. Повідомлення теми І мети уроку
    — Сьогодні на уроці ми повторимо те, що ви вивчили про букву х і звук [х].

    IV. Вправи з читання

    1. Колективне складання звукових схем слів-відгадок. Звуковий аналіз цих слів. Друкування їх у зошитах за зразком

    • Сам маленький, шуба дерев’яна. (Горіх)

    • Двоє лисенят завжди поруч сидять. (Вуха)

    • Хто не плаче, а сльози в нього течуть? (Хмара)

    • У землю кидалося,
    На повітрі розгулялося,
    У печі випікалося,
    На столі з’явилося,
    Людям полюбилося. (Хліб)

    2. Самостійний добір учнями слів зі звуком [х] в різних позиціях—на початку, в середині, у кінці слова

    3. Читання таблиці складів з буквоюх(«ха»)

    610

    4. Читання слів, поданих в аналітико-синтетичній формі

    611

    Фізкультхвилинка

    Літом ластівка літає,
    Ластів’ят малих навчає:
    — Не лінуйтесь, ластів’ята,
    Вчіться літечком літати,
    Бо як літо від літує,
    Ми за море помандруєм.

    5. Робота над прислів’ям
    — Прочитайте прислів’я, поясніть, як ви його розумієте.

    612

    (Засип правду хоч золотом, вона випливе доверху.)
    — Чому важливо казати правду?

    6. Словникова робота
    — Замініть слово доверху в прислів’ї так, щоб його значення не змінилося. (Вгору, уверх)

    V. Робота за Букварем
    — Послухайте текст і скажіть, яку пісню вчили учні у класі?

    1. Читання тексту вчителем

    2. Бесіда за змістом тексту
    — Чи захотіли учні вчити пісню?
    — Яку пісню вчили учні? (Пісню про козлика)
    — Що робили учні після того, як вивчили пісню?

    3. Самостійне напівголосне читання учнями

    4. Вибіркове читання
    — Прочитайте, як звали вчительку.
    — Як діти слухали пісеньку?
    — Що запитала вчителька?
    — Прочитайте відповідь учнів на це запитання.
    — За кого співав Віталик?
    — А за кого — Михайло?

    5. Словесне малювання
    — Подивіться на малюнок до тексту. Що на ньому зображено?
    — Уявіть, що ви — художники. Який малюнок до цього тексту ви б намалювали?

    Фізкультхвилинка

    Хапливий хом’як
    Харчувавсь абияк.
    Харчі він шукав
    Та за щоку ховав.
    І хлібець, і хурму,
    Не збагну я — чому?

    6. Вивчення «Пісеньки про козлика» напам’ять
    — Давайте і ми вивчимо куплет пісеньки про козлика.
    1) Читання пісеньки хором.
    2) Гра «Рибалка».
    Учні-«рибки» читають текст так, щоб їх не спіймали учні-«рибалки», які слідкують і виправляють допущені помилки.
    3) Гра «Закінчи рядок».
    Учитель читає початок рядка, а учні його закінчують. Учитель читає рядки не по порядку.
    4) Читання хором «через рядок».
    Учні читають перший рядок, а другий розповідають напам’ять, і так — до кінця вірша, потім — навпаки.
    5) Повторення вірша по пам’яті хором, самостійно.
    6) Гра «Зірка телебачення».
    Учні співають «Пісеньку про козлика» невеликими групами перед класом.

    VI. Підсумок уроку
    — Що робили сьогодні на уроці?
    — Яке прислів’я читали?
    — Яку пісеньку вивчили?

    Урок 122 (читання). Тема. Закріплення знань про букви X, х («ха»), звук [х], уроки навчання грамоти 1 клас

    Повернутися на сторінку Конспекти уроків навчання грамоти 1 клас
