Урок 120 (читання). Тема. Звук [х]. Позначення його буквами X, х («ха»), уроки навчання грамоти 1 клас

    Урок 120 (читання). Тема. Звук [х]. Позначення його буквами X, х («ха»), уроки навчання грамоти 1 клас

    Мета: ознайомити учнів з буквами X, х («ха»), їх алфавітною назвою та звуковим значенням; виробляти навички читання складів, слів з буквою х («ха»); розвивати увагу, фонематичний слух; виховувати наполегливість, бажання пізнавати нове.

    Обладнання: таблиця для складання складів, фішки для складання звукових моделей слів, зразок друкованої букви X, таблиці для вправ «Нарівні квадрати» та «Ланцюжки», таблиця слів, поданих в аналітико-синтетичній формі.

    ХІД УРОКУ 120 (читання). Тема. Звук [х]. Позначення його буквами X, х («ха»), уроки навчання грамоти 1 клас

    I. Організаційний момент

    II. Актуалізація опорних знань учнів

    1. Виділення звуків з вірша
    — Послухайте і скажіть, який звук найчастіше зустрічається у вірші.

    Хом’ячок наш захворів —
    Хтось холодним напоїв.
    Хом’ячкові нудно в ліжку,
    Ходить в гості сіра мишка.

    2. Віднесення звука [х] до твердих приголосних

    3. Вправи на впізнавання звука [х] у заданих учителем словах (на початку, в середині, у кінці слова). Виявлення слів, у яких відсутні ці звуки
    — Приготуйте долоні, я називатиму слова. Якщо ви почуєте звук [х] на початку слова, то плескає перший ряд, якщо в середині слова — то другий ряд, а якщо в кінці — третій ряд.
    Холод, муха, тепло, хліб, сміх, сніговик, Херсон, схема, горіх, голодний, хижак, гріх, вхід, ховрах.

    4. Колективне складання звукових схем слів-відгадок

    • Заповзята трудівниця,
    Вона праці не боїться.
    Дуже сильна ця комаха
    Називається… (мураха).

    • Він такий гіркий один
    На городі виріс… (хрін).

    • Є у зайця і лисиці,
    У корови і куниці,
    Навіть у дворі кота
    Не зустрінеш без… (хвоста).

    5. Самостійний добір учнями слів зі звуком [х] в різних позиціях—на початку, в середині, у кінці слова

    III. Повідомлення теми і мети уроку
    — Сьогодні на уроці ви вивчите букву, яка позначає звук [х], читатимете слова з нею.

    IV. Ознайомлення учнів з буквами Х,х («ха»)

    1. Учитель повідомляє, що звук [х] позначається на письмі буквою Х(«ха»), показує велику і малу літери

    2. Зіставлення малої і великої літер х, Х (за формою однакові, а за розміром різні)

    Фізкультхвилинка

    Хом’як тягнув пір’їну,
    Хом’ячиха теж пушину.
    Так по крихті позбирали
    Та й на зиму ковдру мали.

    V. Вправи з читання

    1. Читання складів з буквоюх(«ха»)
    — Утворіть всі можливі склади з буквою х («ха»).

    604

    2. Читання слів, поданих в аналітико-синтетичній формі

    605

    3. Вправа «Чарівні квадрати»
    — Прочитайте чітко слова у стовпчиках та рядочках.

    606

    4. Вправа «Ланцюжки»

    607

    — Прочитайте слова, утворені з двох складів, ланцюжком.

    VI. Робота за Букварем

    1. Читання стовпчиків слів за Букварем

    2. Словникова робота

    Хоровий — виконаний групою співців.

    Хустка — шматок тканини, переважно квадратної форми, який пов’язують на голову, шию.

    Мухомор — отруйний гриб на високій тонкій ніжці, з великою червоною шапкою, вкритий білими цятками.

    Ховрах — невелика тварина з роду гризунів.

    Фізкультхвилинка

    Якось кухарю на вухо
    В кухні шепотіла муха:
    «Хоч з тобою не дружу,
    Хліб спекти допоможу».

    3. Читання «ланцюжком» (учні по черзі читають по одному слову)

    4. Самостійне напівголосне читання

    5. Вибіркове читання
    — Прочитайте слово, яке є назвою грибочка.
    — Знайдіть на сторінці звукову модель цього слова. Користуючись схемою, назвіть голосні звуки; приголосні звуки.
    — Назвіть слова, якими можна замінити слово будинок.
    — Чи є слова хата, хатина, хатинка, хатинонька словами-родичами?
    — Чому? (Мають спільну частину і спільне значення.)
    — Складіть речення про хатинку за такою схемою:

    608

    (У лісі стоїть хатинка. На хатині лелечине гніздо. Біля хати виросло дерево.)
    — Чи є ще слова родичі?
    — Прочитайте їх.
    — Прочитайте слова, які є назвою тварин.
    — Прочитайте «смачні» слова.
    — Прочитайте імена хлопчиків.
    — Прочитайте імена дівчаток.

    VII. Підсумок уроку
    — З якою літерою познайомилися на уроці?
    — Які звуки вона позначає на письмі?
    — Які завдання ви виконували на уроці?

    Урок 120 (читання). Тема. Звук [х]. Позначення його буквами X, х («ха»), уроки навчання грамоти 1 клас

    Повернутися на сторінку Конспекти уроків навчання грамоти 1 клас
