УРОК 12. Тема. Тяжко-важко в світі жити сироті без роду, уроки читання 3 клас

    УРОК 12. Тема. Тяжко-важко в світі жити сироті без роду, уроки читання 3 клас

    Матеріал до уроку: О. Іваненко «Тарас у наймах».

    Мета: з’ясувати тему твору — пристрасне бажання малого Тараса здобути знання, навчитися малювати, уміння долати труднощі; удосконалювати навички детального переказу; викликати бажання працювати з книгою; розвивати пам’ять, логіку, мислення; виховувати співчуття до головного героя оповідання та бажання глибше ознайомитися з біографією великого Кобзаря.

    Обладнання: книга О. Іваненко «Тарасові шляхи».

    ХІД УРОКУ 12. Тема. Тяжко-важко в світі жити сироті без роду, уроки читання 3 клас

    І. Організація класу

    Учитель
    Мов троянда, розквітає
    Вільна Україна.
    Народ повік не забуде
    Великого сина
    І його мудре слово.

    II. Мовні вправи

    1. Розшифруйте вислів.

    267

    Картка-ключ:
    268
    («Учіться, брати мої, думайте, читайте».)
    — Нехай це й буде девізом нашого уроку.

    2. Гра «Поверніть втікачів».
    Щоб прочитати приказку, потрібно у неї вписати голосні, що «втекли» у квадрат.

    269

    3. Акровірш.
    Ти мусиш нам співця назвати,
    Адже умів лише він один
    Рабів німих так захищати.
    А хто так оспівав, як він
    Садок вишневий коло хати?
    (Д. Білоус)

    III. Мотивація навчальної діяльності
    — Так, це славетний син України — Тарас Шевченко. Це з його ім’ям на вустах піднімались на боротьбу з панами, це з його ім’ям народжувались нові й нові поети, які славили його, писали про тяжке життя.
    Про дитячі роки, життя і творчість Шевченка писала українська письменниця Оксана Іваненко, яка так і назвала свою книгу: «Тарасові шляхи».
    Це дуже цікава книга. Прочитайте її, будь ласка.
    А на сьогоднішньому уроці ми ознайомимося лише з одним розділом цієї книги.

    IV. Робота над оповіданням О. Іваненко «Тарас у наймах»

    Учитель
    У тяжкій неволі
    Ріс малий Тарас.
    Він не вчився в школі,
    Він ягнята пас.
    Вмерли мама й тато…
    Сирота — в дяка.
    Тут була в хлоп’яти
    Грамота гірка.
    Хоче малювати,
    Прагне він до знань,
    Та за це багато
    Зазнає знущань.

    — Про це ми й довідаємося з оповідання.

    1. Читання твору вчителем.
    — Яка найбільша мрія хлопчика?

    2. Словникова робота.

    Робитимуголоднийдяк
    прибиратимуобідранийаркушик
    колотитимусумнийкозачок
    шкодувавхорошийуправителя
    мріявписьменнийсестричкам
    погодивсябіднийманера
    вчитисьрізками

     

    Мовчки прочитати всі колонки слів, потім прочитати дієслова.

    3. Самостійне читання. Відповіді на запитання.
    — Заради чого Тарас погоджувався на всяку роботу?
    — Чому втік Тарас від дяка?
    — Що наказував новий вчитель хлопчикові?
    — Про що мріяв Тарас?
    — Чим закінчились пошуки хлопця?

    4. Вправи для розвитку швидкості читання.
    1) Вибіркове читання.
    — Як Тарас ставився до своїх сестер?
    — Чим закінчились пошуки Тараса?
    2) Прочитайте прислів’я, роз’єднавши слова.

    Нішвецьнікравецьнінадудіігрець.

    — Хто промовив ці рядки?
    3) Вивчення скоромовки.

    Шевченко — наша слава,
    Наш пророк і наш співець.
    І за волю, за державу
    Богом даний нам борець.

    V. Підсумок уроку
    — Що нового ви дізналися з оповідання про Т. Г. Шевченка?

    УРОК 12. Тема. Тяжко-важко в світі жити сироті без роду, уроки читання 3 клас

    Повернутися на сторінку Конспекти уроків читання 3 клас
