Урок 12 Тема. Літературна казка. Мійоко Мацутані «Песик Сіро». Узагальнення знань за розділом «Літературна казка», зарубіжна література 3 клас

    Урок 12 Тема. Літературна казка. Мійоко Мацутані «Песик Сіро». Узагальнення знань за розділом «Літературна казка», зарубіжна література 3 клас

    Мета: ознайомити учнів з літературною казкою японської письменниці; показати на основі прочитаної казки, що добро, людська праця, чесність, вдячність, вірність завжди у людей в пошані, а такі риси, як зажерливість, бажання легкої наживи, зневажають; узагальнити та систематизувати знання, здобуті під час вивчення теми «Літературна казка»; заохочувати учнів до читання європейських літературних казок; розвивати навички усного мовлення, кмітливість, винахідливість, логічне мислення та уяву; формувати в учнів моральні цінності, які утверджують у казках.

    Обладнання: мапа Європи; підручник; робочий зошит; картки для розчитування; сигнальні картки.

    ХІД УРОКУ 12 Тема. Літературна казка. Мійоко Мацутані «Песик Сіро». Узагальнення знань за розділом «Літературна казка», зарубіжна література 3 клас

    І. Емоційне налаштування на урок

    Ми мандруємо у казку
    У цю радісну мить,
    Щоб зрозуміти, як прекрасно
    У цьому світі жить.
    Хай минає дитинство в перебігу літ —
    Не забути дітям казки лагідний світ!

    II. Мотивація навчальної діяльності

    — Прочитайте сходинки споріднених слів.

    ДоброДруг
    добротадружний
    добродушнийдружелюбний
    добрийдрузі
    добродійдружити

     

    — Прочитайте таблиці складів, об’єднайте їх у слова.

    2-4 кл zarub_lit_2-4_2012-142

    — Сьогодні ми поговоримо про добро, вірність, чемність, вдячність. Отже, ознайомимося з темою нашого уроку:

    РАЗДОБРОМНАЛИТЕСЕРЦЕВІКНЕПРОХОЛОНЕ.

    Учні розшифровують тему уроку.

     

    III. Робота над темою уроку

    1. Ознайомлення з біографією письменниці

    — Мійоко Мацутані — японська письменниця, автор багатьох творів (оповідань, повістей і літературних казок) для дітей різного віку.

    На особливу увагу заслуговують твори Мацунаті у перекладі, опубліковані в Китаї, Сполучених Штатах Америки, Великобританії, Німеччині, Чехії, Росії, Україні тощо. До найпопулярніших творів письменниці належать такі: «Пригоди Тарбо в країні гір», «Кінтабр» (ім’я героя японських народних казок, кругловидого, рум’яного хлопця), «Рибалка на дні моря», «Вдячний журавель», «Як розквітли всохлі дерева», «Лисяче весілля», «Карлик і його баран», «Чарівне відьомське вбрання», «Песик Сіро» та багато інших.

    2. Ознайомлення з казкою «Песик Сіро»

    1) Читання казки вчителем.

    — Назвіть головних героїв казки.

    2) Словникова робота.

    Лантух — торбина.

    Дукати, срібняки — стародавні монети.

    Цурпалок — палиця.

    Ступка — дерев’яна міцна посудина, яку використовували, щоб зерно товкти на крупу.

    Почастувати березовою кашею — бити прутами з берези.

    3) Самостійне читання учнями та аналіз прочитаного.

    — Кому ви симпатизували, читаючи твір?

    — А хто вам не сподобався? Чому?

    — Як ви вважаєте, які риси характеру висміяно в казці?

    4) Вибіркове читання. Читання за особами.

    — Прочитайте розмову песика з дідусем від слів «Якось каже він дідові».

    — Прочитайте абзац, де йдеться про те, як виростав Сіро.

    — Прочитайте ті частини твору, у яких описано чарівні перетворення.

    5) Гра «Співавтори».

    — Доповніть казку своїми епізодами.

    IV. Узагальнення й систематизація знань

    1. Підготовка до проведення конкурсу

    — А зараз ми проведемо конкурс за темою «Літературна казка». Ми повторимо все, що вивчили на попередніх заняттях. Кожен із вас стане учасником конкуру. Ви будете відповідати на різні запитання. У кожного з вас є сигнальна картка. Якщо ви будете готові до відповіді, то маєте підняти її. Чи готові ви до участі у змаганнях на кращого знавця європейської літературної казки? Тоді починаємо наш конкурс.

    2. Конкурс «Бюро знахідок» (робота в зошиті)

    — Визначте, кому належать ці речі і з яких вони казок: ступка, фрак, рубіни, перо. (Ступка — належить дідові з казки «Песик Сіро», фрак — належить герою казки «Пінгвінятко без фрака», рубіни — належать Принцу з казки «Щасливий Принц», перо — Жар-птиці з «Казки про Івана-царевича та сірого вовка»)

    3. Літературна вікторина «Чиї це слова» (робота в зошиті)

    • «А тепер, коли я вже неживий, мене поставлять ось тут, так високо, що я бачу всі болячки і все убозтво мого міста. І хоч серце в мене із свинцю, я все ж не можу стримати сліз».

    • «Того, хто добре вихований, ніхто не образить. Як підійде хто старший, я йому поступлюся місцем, коли ж зустріну моржа чи ведмедя, поможу їм перейти дорогу. І житиму в злагоді з усіма…».

    • «Я знав, що коли не зароблю шести диргемів, моя сім’я голодуватиме. З цих шести диргемів один я відкладаю на посаг для дочки, один іде на сплату боргів, ще два диргеми — на рис та городину. А ще мені доводитиметься платити вчителеві, що навчає мого сина, бо я хочу, щоб він умів грамоти, й останній диргем віддам лікареві, який лікує мого хворого батька».

    4. «Казковий» словничок

    — Поясніть значення слів: лантух, дукати, фрак, сапфір.

    5. Літературний диктант

    — Дайте відповідь на запитання.

    • Хто може розповісти нам про життя в полі під покровом ночі? (Опудало)

    • У кого замість очей сяяли два сапфіри, а на рукав’ї шпаги пломенів великий рубін? (У Щасливого Принца)

    • Як звали третього сина царя Дем’яна Даниловича? (Іван-царевич)

    • Хто сім літ служив у старої відьми? (Якоб або Карлик Ніс)

    6. Гра «Вгадай казку»

    — З яких казок ці герої?

    Якоб («Карлик Ніс»), Клим-царевич, Петро-царевич, Іван-царевич («Казка про Івана-царевича та сірого вовка»), Ластівка («Щасливий Принц»), Лімпо («Пінгвінятко без фрака»), песик («Песик Сіро»).

    7. Конкурс«Знайди помилку»

    — Послухайте речення. Знайдіть і виправте помилки.

    • Мійоко Мацунаті — видатна китайська (японська) письменниця.

    • Але цього літа хліба виросли буйні й обіцяли багатий урожай. Тому й сумувало (раділо) Опудало, думаючи про свою хазяйку.

    • — Ач який! Ще й брехати наважився! — закричав вельможа й наказав слугам нагородити старого медаллю (почастувати старого березовою кашею).

    • Подумавши, звернув Іван-царевич У правий бік; недовго їхав він, як вискочить із лісу сірий пес (вовк) І кинувся шалено на коня.

    8. Гра «Третій зайвий»

    — У кожному рядку позначте зайве слово.

    • Лімпо, фрак, буквар.

    • Принц, Ластівка, пам’ятник.

    • Вовк, жар-птиця, лисиця.

    • Морські свинки, білочки, кенгуру.

    • Дід, баба, Курочка Ряба.

    9. Творчий конкурс «Пофантазуй!»

    — Із героєм якої літературної казки ти б подружився і чому?

    V. Підсумок уроку

    — Наше заняття добігає кінця, але казка ніколи не закінчується. Бо навіть дорослі хочуть вірити в диво, у те, що добро неодмінно переможе зло і все буде гаразд.

    Завдання для тих, хто любить читати

    — Прочитайте літературні казки Мітра Панча «Султан і коваль», «Чарівна скринька».

    Урок 12 Тема. Літературна казка. Мійоко Мацутані «Песик Сіро». Узагальнення знань за розділом «Літературна казка», зарубіжна література 3 клас

    Повернутися на сторінку Конспекти уроків зарубіжної літератури 3 клас
