Урок 12 Тема. Літературна казка. Мурад ас-Сібаї «Цвіркун та праця», зарубіжна література 4 клас

    Урок 12 Тема. Літературна казка. Мурад ас-Сібаї «Цвіркун та праця», зарубіжна література 4 клас

    Мета: ознайомити учнів з казкою сирійського письменника; вчити цінити такі загальнолюдські чесноти, як духовність, шляхетність, індивідуальність; стверджувати думки про цінність творчої праці; складати усні анотації про зміст того чи іншого твору; виховувати кращі людські чесноти.

    Обладнання: мапа світу; картки для контролю техніки читання; підручник; робочий зошит.

    ХІД УРОКУ 12 Тема. Літературна казка. Мурад ас-Сібаї «Цвіркун та праця», зарубіжна література 4 клас

    I. Організаційний момент

    Щоб урок пройшов не марно,
    Треба сісти рівно, гарно,
    На уроці не зівай,
    Швидко руку піднімай.

    II. Актуалізація опорних знань

    ►Перевірка домашнього завдання

    1) Робота в парах.

    Учні ставлять одне одному запитання, які склали вдома.

    2) Вибіркове читання.

    — Чим, на вашу думку, зворушив бабусю вірш Хлопчаків? Зачитайте.

    — Яка головна думка байки «Ведмідь і мурашки»?

    — Уявіть себе поруч із прадідусем.

    — За якою темою ви б хотіли із ним поговорити?

    3) Вікторина «Чи знаєш ти літературні жанри?».

    Дидактична мета: перевірити вміння розпізнавати жанри твору за суттєвими ознаками.

    Учитель ставить запитання, учні відповідають.

    Наприклад:

    1) До якого жанру належить твір алегоричного змісту, у якому людське життя відтворюється в образі тварин, рослин, речей?

    2) У якому жанрі ритмічно організована мова з метою посилення її виразності та емоційності?

    3) Популярний жанр народної творчості, для якого властиве метафоричне або алегоричне зображення предмета чи явища, дотепне запитання з метою виявлення кмітливості того, хто відповідає.

    4) Фольклорний розповідний твір про вигадані, а часто й фантастичні події.

    5) Переказ про якісь події чи людей, але оповитий казковістю чи фантастичністю.

    6) У якому літературному жанрі йдеться про одну або кілька подій у житті?

    7) Жартівливий вислів, спеціально скомпонований зі складних для швидкого вимовляння слів, яким часто розважаються діти.

    8) Які за жанром твори починаються словами: «У деякому царстві, в деякому государстві…», «Жили собі…»?

    9) У яких за жанром творах можуть повторюватися події?

    III. Мотивація навчальної діяльності учнів

    — Сьогодні ми знову помандруємо у чарівний світ казки. Казка, яку ви почуєте сьогодні, добра і світла. У ній торжествує справедливість і добро. Слухайте, і ви переконаєтесь у цьому.

    IV. Робота над новим матеріалом

    1. Повідомлення про письменника

    — Автор казки «Цвіркун та праця» — відомий письменник Сирії Мурад ас-Сібаї. Перу Мурада ас-Сібаї належать прозові твори та п’єси для театрів, у яких він талановито розповідав про ті проблеми, які хвилюють сирійських арабів. Письменник написав для дітей чимало літературних казок.

    2. Читання казки підготовленим учнем

    — Хто головний герой казки?

    3. Словникова робота

    Канючитискрашуєделегація
    жебракустигнутизвеселяв
    дбайливийпідданихвиправдовуватись

     

    — Доберіть синоніми до слів канючити, жебрак, скрашує.

    4. Аналіз змісту казки. Вибіркове читання

    — Як перебув зиму Цвіркун?

    — Прочитайте опис природи, якою замилувався Цвіркун.

    — Про що згадав Цвіркун, побачивши мурашок?

    — Зачитайте, що сказали Мурашки Цвіркуну, прогнавши його.

    — Розгляньте малюнок. Який епізод казки відтворено на ньому?

    — Чому Цвіркун вирішив змінити життя?

    — Як йому це вдалося?

    — Як змінилося довкола життя, коли поет перестав співати?

    — Чи погоджуєтесь ви із думкою «у кого весело на серці, той краще працює?» Чому?

    — Як ви вважаєте, чому мурахи виділили Цвіркунові пайку в дев’ять разів більшу, ніж пайка мурахи?

    5. Читання казки учнями вголос

    6. Читання «естафетою» з подальшою взаємоперевіркою, розуміння прочитаного

    7. Читання за особами

    — Прочитайте розмову мурашки з їх королевою.

    — Прочитайте за особами розмову мурашки і Цвіркуна.

    — Поміркуйте, чому Цвіркун так легко погодився на умову мурашок.

    V. Підсумок уроку

    — Із казкою якого автора ми ознайомились сьогодні?

    — Поміркуйте, у чому полягає цінність мистецтва співу. Які ще види мистецтв ви знаєте?

    — Поміркуйте над змістом прислів’їв.

    • Поетові потрібні три речі: слово, голос, музика. (Узбецьке)

    • І тисяча зірок не замінять одного місяця. (В’єтнамське)

    VI. Домашнє завдання

    — Складіть план казки. Навчіться за ним переказувати. Прочитайте казку Мурада ас-Сібаї «Розумна жаба».

     

    Урок 12 Тема. Літературна казка. Мурад ас-Сібаї «Цвіркун та праця», зарубіжна література 4 клас

    Повернутися на сторінку Конспекти уроків зарубіжної літератури 4 клас
