Урок 118 (письмо). Тема. Письмо рядкової букви й («йот»), складів, слів із нею. Письмо великої букви Й («йот»), буквосполучень йо, уроки навчання грамоти 1 клас

    Урок 118 (письмо). Тема. Письмо рядкової букви й («йот»), складів, слів із нею. Письмо великої букви Й («йот»), буквосполучень йо, уроки навчання грамоти 1 клас

    Мета: вчити учнів правильно аналізувати структуру малої букви й («йот») та великої Й («йот»); писати їх в рядках зошита, у складах та словах; розвивати логічне мислення, увагу, мовлення учнів; виховувати у дітей самостійність, акуратність.

    Обладнання: робочий зошит, зображення лимона, огірка, персика, абрикоса; зразок рукописної букви й («йот»), картки-головоломки, фішки для складання звукових моделей слів.

    ХІД УРОКУ 118 (письмо). Тема. Письмо рядкової букви й («йот»), складів, слів із нею. Письмо великої букви Й («йот»), буквосполучень йо, уроки навчання грамоти 1 клас

    I. Організаційний момент

    II. Звукові аналітичні і синтетичні вправи зі звуками

    Гра «Впіймай звук»
    Учитель читає вірш, діти плескають у долоні, коли чують звук [й].

    Скрізь ми вже бували, скрізь його шукали.
    Я спитав у сойки:
    — Де живе Ойойко?
    — Є тут недалечке
    Ойойкове гніздечко! —
    Я у гай, та в гаї теж його немає.
    Вибіг на стежину, глянув: там — ожина.
    Я до ягід — рукою.
    — Ой! — пожаливсь кропивою.
    Де не візьмись сойка:
    — От і знайшов Ойойка!

    Словникова робота

    Сойка — лісовий перелітний рудувато-сірий птах родини воронових, який має білувату з темними смугами голову і невеликий чубчик червонуватого відтінку.

    Стежина — доріжка, протоптана звірами або людьми чи спеціально зроблена людьми.

    Ожина — кущова або напівкущова колюча рослина з дугоподібними гілками та їстівними плодами чорно-сизого кольору.

    III. Повторення вивченого на уроці читання напам’ять висловлювання
    Буква й («йот») на письмі позначає приголосний звук [й].

    IV. Повідомлення теми і мети уроку
    — На цьому уроці ви будете вчитися писати малу рядкову букву й («йот») та велику букву Й, склади та слова з нею.

    V. Написання малої літери й
    1) Показ зразка рукописної літери в сітці зошита.
    — Подивіться на рукописну букву й («йот»), порівняйте її з друкованою. (Вони дуже схожі.)
    — На яку букву вона дуже схожа? (и)
    — Що спільного?
    — Чим відрізняються?
    2) Аналіз графічної будови з переліком елементів.
    Рядкова буква й («йот») складається з трьох елементів: двох коротких прямих ліній і короткої горизонтальної вигнутої лінії.
    3) Засвоєння конфігурації літери.

    1. Показ написання літери на дошці з поясненням послідовності зображення елементів

    Алгоритм написання рядкової букви й («йот»)

    598

    2. «Письмо» учнями в повітрі під рахунок, з орієнтацією на показ учителя: раз-і, два-і, три

    Пальчикова гімнастика

    3. Письмо трьох літер (самостійно). Зіставлення написаних літер зі зразком. Аналіз помилок

    4. Дописування рядка літери

    5. Письмо буквосполучень йо, йм

    6. Розв’язування головоломки
    — Прочитайте імена дітей, у яких є буква й.

    599

    7. Письмо буквосполучень ай, йа

    8. Письмо слів йому, айва.

    VI. Підготовка до написання великої літери Й
    1) Розгадування головоломки.
    — Прочитайте ім’я, яке заховалось у кружечках. (Йосип)

    600

    2) Показ зразка рукописної літери у сітці зошита.
    — Щоб написати це ім’я, слід навчитися писати велику букву Й («йот»). (Учитель показує зразок літери.)

    VII. Аналіз графічної будови з переліком елементів
    — Велика буква Й («йот») складається з трьох елементів: двох довгих прямих ліній, з яких перша заокруглюється вгорі, унизу і продовжується до верхньої міжрядкової лінії, а друга заокруглюється тільки внизу праворуч. Третій елемент — коротка горизонтальна вигнута лінія.

    Алгоритм написання великої букви Й («йот»)

    601

    VIII. Засвоєння конфігурації літери

    1. Показ написання літери на дошці з поясненням послідовності зображення елементів.

    2. «Письмо» учнями в повітрі букви Й («йот») під рахунок раз-і, два-і, три з орієнтацією на показ учителя (учитель стоїть спиною до класу).

    3. Аналіз зразка букви в робочому зошиті.

    Пальчикова гімнастика

    IX. Вправи з письма

    1. Вправа «Піжмурки»
    — Прочитайте слово, яке заховалось серед букв Й («йот»). (Лікувати)

    ЙЛЙЙІЙКУЙВЙАЙЙТЙИЙ

    2. Письмо трьох літер (самостійно). Зіставлення написаних літер зі зразком. Аналіз помилок

    3. Дописування рядка літери (друга частина рядка — письмо під такт)

    4. Гра «Хто більше?»
    — Утворіть слова з літер слова лікувати (ліки, кіт, кит, вік, лак, кут…)

    5. Письмо буквосполучення йо

    6. Списування речення з друкованого тексту

    Фізкультхвилинка

    7. Читання тексту вчителем з прописів
    — Що трапилось з Йосипом?
    — Що зробила мама?
    — Чим вона лікувала хлопчика?
    — Чому ранку слід лікувати йодом?

    8. Списування з друкованого тексту

    9. Складання зі словом йод речення. Запис моделі речення
    — Складіть речення про лікувальні властивості йоду.

    X. Підсумок уроку. Коментар учителя до роботи учнів і її результатів
    — Яку букву навчилися писати?
    — Які слова з нею писали?

    Урок 118 (письмо). Тема. Письмо рядкової букви й («йот»), складів, слів із нею. Письмо великої букви Й («йот»), буквосполучень йо, уроки навчання грамоти 1 клас

    Повернутися на сторінку Конспекти уроків навчання грамоти 1 клас
