Урок 117 (читання). Тема. Звук [й]. Позначення його буквами Й, й («йот»), уроки навчання грамоти 1 клас

    Урок 117 (читання). Тема. Звук [й]. Позначення його буквами Й, й («йот»), уроки навчання грамоти 1 клас

    Мета: ознайомити учнів з буквами Й, й («йот»), їх алфавітною назвою та звуковим значенням; виробляти навички читання складів, слів з буквою й («йот»), добирати слова, протилежні за значенням; розвивати навички виразного читання, інтелектуальні здібності учнів; виховувати доброзичливість.

    Обладнання: зразок друкованої букви й («йот»), фішки для побудови звукових моделей, картки зі словами прислів’я, малюнок яблук (із буквами).

    ХІД УРОКУ 117 (читання). Тема. Звук [й]. Позначення його буквами Й, й («йот»), уроки навчання грамоти 1 клас

    I. Організаційний момент

    II. Підготовчі артикуляційно-слухові вправи, в основі яких лежить виучуваний звук [й]

    1. Гра «Спільний звук»
    — Знайдіть спільний звук у словах йорж, йод, гай, змій, ([й])

    2. Артикуляція звука [й]
    Учитель звертає увагу учнів на те, що звук [й] завжди м’який і не має парного твердого звука.

    3. Гра «Впіймай звук»
    Учитель читає вірш, діти плескають у долоні, коли чують звук [й].

    Йоржа впіймав на вудку Йосип,
    Схопив і зойкнув: ой-ой-ой!
    Не знав, напевно, Йосип досі,
    Який колючий йоржик той.

    4. Робота над чистомовкою

    Ай-ай-ай — ми підемо в гай.
    Ій-ій-ій — край чарівний мій.

    5. Колективне складання звукових схем слів-відгадок

    • Є предмет і є риба, які називаються однаково. Що це? І хто це? (Йорж)

    • Біла птиця в небі вертиться, хвіст, як струна;
    Перерветься хвіст — пада птиця, як той лист.
    (Змій)

    • Їжа у хаті, а двері на замку. (Яйце)

    594

    6. Самостійний добір учнями слів зі звуком [й] в різних позиціях — на початку, в середині, у кінці слова

    7. Утворення та аналіз складів типу злиття
    — Утворіть цілі яблучка: підберіть усі половинки.

    595

    III. Ознайомлення учнів з буквами Й, й («йот»)

    1. Учитель повідомляє, що звук [й] позначається на письмі буквою «йот», показує велику і малу літери.
    — На яку букву дуже схожа буква й («йот»)? (На букву и)

    2. Зіставлення малої і великої літер Й, й («йот») (за формою однакові; а за розміром різні)

    IV. Вправи з читання

    1. Читання слів, поданих в аналітико-синтетичній формі

    596

    Фізкультхвилинка

    Найудаліший кравець,
    Заєць у роботі весь:
    Скроїв шуби — хоч куди!
    Копійчина — за труди.

    2. Читання стовпчиків слів за Букварем
    — Прочитайте стовпчики слів.
    — Прочитайте слова, які характеризують будинки. (Високий, низький)

    3. Словникова робота
    — Ці слова — протилежні за значенням. Я називатиму слова, а ви доберіть до них протилежні.
    Широкий (вузький), великий (малий), молодий (старий), веселий (сумний), довгий (короткий), повільний (швидкий).

    4. Гра «Розсипане прислів’я» — Зберіть слова і прочитайте прислів’я.

    597

    — Як ви розумієте це прислів’я?

    5. Робота за Букварем
    — Прочитайте назви кольорів.
    — Який колір зайвий?
    — Прочитайте назви кольорів, у яких є звук [і], [ч], [е].

    6. Читання вірша «Зайчик Ой і зайчик Ай»
    1) Виразне читання вчителем.
    2) Самостійне напівголосне читання учнями.
    3) Вибіркове читання.
    — Прочитайте речення: куди пішли зайчики?
    — Як мама кликала зайченят?

    Фізкультхвилинка

    Мій дідусь живе в селі, в нього сиві вуса.
    Я сокирою рубати в дідуся навчуся.
    Я навчусь траву косити і в сарай її носити.
    Дідусю бракує рук — допоможе йому внук.

    7. Читання тексту «Казковий світ»
    1) Виразне читання вчителем.
    — Що побачила Надійка під водою?
    — Які кольори були під водою?
    — Подивіться на малюнок і скажіть, що цікавого під водою?
    — Які тварини живуть під водою?
    — Що їм необхідно для життя? (Чиста вода)
    2) Самостійне напівголосне читання учнями.
    3) Читання окремими учнями.
    4) Вибіркове читання.
    — Які кольори побачила Надійка під водою?
    — Кого побачила Надійка?
    — Який світ був під водою?

    V. Підсумок уроку
    — Що робили сьогодні на уроці?
    — Яку букву вчили?
    — Який звук вона позначає на письмі?

    Урок 117 (читання). Тема. Звук [й]. Позначення його буквами Й, й («йот»), уроки навчання грамоти 1 клас

    Повернутися на сторінку Конспекти уроків навчання грамоти 1 клас
