Урок 11 Тема. Літературна казка. О. Шентао «Опудало», зарубіжна література 3 клас

    Урок 11 Тема. Літературна казка. О. Шентао «Опудало», зарубіжна література 3 клас

    Мета: ознайомити учнів з казкою китайського письменника О. Шентао, вчити виразно читати текст, визначати послідовність подій у творі; збагачувати словниковий запас учнів, розвивати монологічне мовлення, навички вибіркового читання, дослідницько-пошукової діяльності; учити оцінювати вчинки персонажів і визначати мотиви іх поведінки; виховувати співчуття, бажання допомогти, зрозуміти інших.

    Обладнання: мапа Європи; прямокутники Лезера; картки для гри «Назвіть усі числа»; підручник; робочий зошит.

    ХІД УРОКУ 11 Тема. Літературна казка. О. Шентао «Опудало», зарубіжна література 3 клас

    І.  Емоційне налаштування на урок

    — Роз’єднайте слова і прочитайте вірш.

    Казкавгостізавітала,
    Мудростіусіхнавчала.
    Відкриласекрети, показаладива.
    Розвеселиланасіповела
    Стежкамибарвистими,
    Якимнемаєзабу ття.

    — Про що в ньому йдеться?

    — Отже, ми сьогодні продовжимо ознайомлення з літературною казкою.

    II. Актуалізація опорних знань

    1. Мовна розминка

    — Прочитайте прислів’я.

    2-4 кл zarub_lit_2-4_2012-138

    2. Гра «Чого навчає казка?»

    — Кожна казка чогось нас навчає. Я зачитаю головну думку з прочитаних казок, а ви відгадайте, з якої це казки.

    • «Ця казка розповідає нам про боротьбу зі злими чаклунськими силами. Показує, що добро завжди переможе зло». («Карлик Ніс»)

    • «Провідною є думка, що добро вічне, воно не вмирає. Герой робив лише добрі вчинки, допомагав хворим і немічним». («Щасливий Принц»)

    • «Своїм розумом, наполегливою працею можна досягти здійснення заповітної мрії». («Пінгвінятпко без фрака»)

    III. Повідомлення теми й завдань уроку

    — Сьогодні ми ознайомимося з творчістю китайського казкаря О. Шентао і будемо працювати над казкою

    пуОлода

    Учні розшифровують назву казки.

    IV. Вивчення нового матеріалу

    1. Рольова гра «Інтерв’ю з письменником»

    Діти об’єднуються у пари так, як сидять за партами, один учень виконує роль кореспондента, інший — китайського казкаря. Представники кореспондентів ставлять запитання напарникам по парті, щоб отримати інформацію про біографію О. Шентао. Інформацію беруть зі статті підручника.

    — Чи можна дізнатися Ваше справжнє ім’я? (Справжнє ім’я О. Шаоцзюнь)

    — Розкажіть, будь ласка, про вашу професію. (Трудову діяльність розпочав з учителювання, надзвичайно полюбляв викладати своїм учням літературу.)

    — Скільки Вам було років, коли Ви написали свій перший твір? (Твори почав писати двадцятирічним юнаком.)

    — Як називаються Ваші збірки оповідань? (Найзначніиіі публікації — збірки оповідань «Відчуження», «Пожежа», «У місті».)

    — Які Ваші твори найбільше люблять читати діти Китаю? (Дуже популярними в Китаї є мої твори про життя школярів — повість «Дружба» та збірка «Десяти нотаток».)

    2. Підготовка до читання. Вправи для розширення кута зору

    • Робота з прямокутниками Лезера

    Прямокутник 20×40 см ділять на 50 клітинок. Вписують довільні числа від 1 до 50. Час роботи — 50 с.

    2-4 кл zarub_lit_2-4_2012-139 copy

    • Гра «Назвіть всі числа»

    — Дивлячись у центр фігури, назвіть усі числа від 1 до 9.

    2-4 кл zarub_lit_2-4_2012-139

    3. Самостійне напівголосне читання учнями казки «Опудало»

    — Ми підготували очі до самостійного швидкого читання. Прочитайте казку й поділіться думками: які почуття викликала у вас прочитана історія?

    4. Словникова робота

    — Прочитайте подані слова «Дощиком» (кожний учень читає слова напівголосно у своєму темпі).

    Питвонеспростовнийнеспростовний
    кістякбамбуковиххміліють
    віялолотосовимзападають
    повіньподовгурозрізниш
    корнюневгамовноївидзьобують
    достатокмерехтливихяскряться

     

    — Запам’ятайте значення поданих слів.

    Уп’ястися очима — дивитися.

    Кістяк — основа тулуба.

    Бігти світ за очі — іти куди-небудь.

    5. Виразне читання учнями казки за частинами та аналіз прочитаного

    1) Читання від слів «Опудало стоїть там, де його поставили, і стежить за полем» до слів «Радісно стає на душі в Опудала, коли воно уявляє собі, як усміхатиметься його господиня, бідна стара жінка, збираючи багатий урожай».

    — Що розповіло нам Опудало про поле?

    — Чому воно радіє з того, що має бути, добрий урожай?

    2) Читання від слів «Це — Опудало» до слів «Немає у нього і невгамовної цікавості, як у пса, що ладен будь-якої миті бігти світ за очі».

    — Яким ви уявили героя казки? Чи сподобався він вам?

    6. Вибіркове читання

    — Як автор ставиться до свого героя? Обґрунтовуючи свою думку, використовуйте рядки з тексту.

    7. Гра «Співавтор»

    — Уявіть, що Опудало може рухатися і говорити. Які пригоди з ним могли статися? Придумайте продовження твору.

    — Яка кінцівка буде у вашій казці — весела чи сумна?

    V. Узагальнення й систематизація знань

    1. Встановлення послідовності подій казки

    — У якому порядку ці речення розташовані у творі? Позначте цифрами.

    Солом’яну людину, тобто Опудало змайстрували селянські руки.

    Поети оспівували у віршах осяяні сонцем поля.

    Але цього літа хліба виросли буйні та обіцяли багатий урожай.

    Опудало стоїть там, де його поставили, і стежить за полем.

    Ця усмішка йому дорожча над усе, адже воно любить і шанує свою господиню.

    2. Творча робота (розвиток монологічного мовлення)

    — Порівняйте героїв казок «Опудало» та «Щасливий Принц».

    — Чим відрізняється доля Принца від долі Опудала? Висловте свою думку.

    VI. Підсумок уроку

    — Чого навчає нас ця казка?

    — Якою була б кінцівка казки, якби Опудало могло ходити?

    — Що нового ви відкрили для себе, прочитавши цю казку?

    — Намалюйте ілюстрацію до казки.

    Завдання для тих, хто любить читати

    — Прочитайте повний варіант казки. Дізнайтеся, яку вона має кінцівку — веселу чи сумну?

     

    Урок 11 Тема. Літературна казка. О. Шентао «Опудало», зарубіжна література 3 клас

    Повернутися на сторінку Конспекти уроків зарубіжної літератури 3 клас
