УРОК 11. Тема. З чистого джерела народної мудрості, уроки читання 4 клас

    УРОК 11. Тема. З чистого джерела народної мудрості, уроки читання 4 клас

    Мета: дати ширші уявлення про фольклорні джерела; виховувати любов до рідного краю, бажання більше дізнатися про його історію, культурні традиції; розвивати пам’ять, мислення; вдосконалювати техніку читання.

    Обладнання: тематична виставка книг, ілюстрація, вишиті серветки, рушники.

    Тип уроку: урок позакласного читання.

    ХІД УРОКУ 11. Тема. З чистого джерела народної мудрості, уроки читання 4 клас

    I. Організаційний момент

    II. Оголошення теми і мети уроку

    1. Вступна бесіда.
    — Пісні, казки, ігри, загадки, прислів’я, приказки, прикмети — це багатство української мови. Це мудрість нашого народу. Вона невичерпна, цілюща, чиста, як джерельна вода. Ми з вами сьогодні також зупинимося біля джерела народної мудрості.

    2. Робота з виставкою книг.
    1) Розгляд книг.
    2) Ознайомлення з книгами.
    — Які книги ви вже читали? Які книги бачите вперше?

    III. Робота над темою уроку
    — Урок ми проведемо у вигляді усного журналу.

    Сторінка 1 — «Українські пісні»

    1. Слово вчителя.
    — Український народ завжди відзначався пісенністю. Співав радісні пісні, коли було весело, коли ж було сумно,— звучали журливі й невеселі. Співають наші люди, коли працюють. Пісня звеселяє їхню працю. Пісня супроводжує нас завжди, навіть тоді, коли хочеться спати. Тоді мама співає вже колискову.

    2. Слухання колискової і дитячих пісеньок (діти підготували be заздалегідь).

    Сторінка 2 — «Народні легенди»

    1. Словникова скарбничка.
    — Що таке легенда? (.Легенда — народне оповідання про якісь події чи життя людей, оповите казковістю, фантастичністю.)
    — Про що розповідають легенди? (Про героїчне історичне минуле нашого народу, про походження назв міст, сіл, птахів, рослин тощо.)

    2. Читання й обговорення легенд.
    1) «Диво на Почаївській горі».
    — Де відбувалася описана подія?
    — Про яке диво на Почаївській горі ви довідались?
    — Чим є Почаївська лавра для українського народу?
    2) «Калина-дівчина».
    — Коли відбувалися описані події?
    — Хто є головною героїнею легенди?
    — Що з нею трапилося?
    — Яка риса людського характеру уславлюється у цій легенді?
    — Які ще легенди про калину ви читали? (Розповіді дітей.)

    Сторінка 3 — «Народ скаже, як зав’яже»
    — Як ви думаєте, що містить ця сторінка? (Відповіді учнів.)

    1. Слово вчителя.
    — Прочитайте, будь ласка, прислів’я на дошці і назвіть ті, що ви підібрали вдома (про природу, знання, працю, чесність тощо).

    2. Читання учнями прислів’їв, дібраних самостійно.

    3. Гра «Доповніть прислів’я і приказки».
    • Народ скаже, як… (зав’яже).
    • Праця годує, а лінь… (марнує).
    • Що посієш, те й… (пожнеш).
    • Не вір словам, а вір… (ділам).
    • Одна ластівка весни не… (несе).
    — Як ви розумієте зміст цих прислів’їв, приказок?
    — Яка різниця існує між прислів’ям і приказкою? (Прислів’я поширені, приказки укорочені, без повчального значення.)

    4. Конкурс на кращого читця скоромовок.

    Сторінка 4 — «Казки — це диво»

    1. Читання та обговорення казки «Чарівні люстро, книги і яблуко».
    — Слухаючи чи читаючи казку, ви поринаєте в її чарівний світ. Несходжені стежини ведуть вас на край землі. Дикі лебеді літають над безкраїм полем. Долаючи безліч небезпек і пригод, маленький безпомічний хлопчик раптом стає сильним і хоробрим. Розум і винахідливість допомагають йому в поєдинку із жорстоким змієм. Казка повниться різними чудесами. Так само, як і та, що будемо читати.

    2. Читання казки підготовленими учнями.

    3. Читання казки учнями мовчки.

    Завдання. Обрати правильну відповідь.

    — Скільки синів було у короля?
    а) 2;
    б) 3;
    в) 5.

    — Який подарунок забажала отримати панна?
    а) Найдорожчий;
    б) найкращий,
    в) найпотрібніший.

    — Панна обрала:
    а) люстерко;
    б) килим;
    в) цілюще яблуко.

    — Як ви гадаєте, чому панна обрала яблуко?

    — Що б обрали ви, якщо б опинилися на місті панни?

    Сторінка 5 — «Загадки»

    1. Змагання.
    — Уснопоетична творчість нашого народу містить також і загадки. А зараз позмагаємось, хто знає більше загадок.
    (Провести змагання.)
    — Діти, а тепер мої загадки відгадайте! (Учитель зачитує загадки різноманітної тематики.)

    2. Хвилинка творчості.
    — Складіть загадки про шкільне приладдя.

    IV. Підсумок уроку
    — Ось і перегорнута остання сторінка журналу… Що ж нового дізналися ви з нього? (Відповіді дітей.)

    V. Домашнє завдання
    Учитель оголошує тему наступного уроку позакласного читання.

    УРОК 11. Тема. З чистого джерела народної мудрості, уроки читання 4 клас

    Повернутися на сторінку Конспекти уроків читання 4 клас
