Урок 1 Тема. Легенди і міфи народів світу. «Походження вогню» (легенда індіанців ковичан), зарубіжна література 4 клас

    Урок 1 Тема. Легенди і міфи народів світу. «Походження вогню» (легенда індіанців ковичан), зарубіжна література 4 клас

    Мета: дати учням уявлення про легенди, причини їх появи; ознайомити із легендою індіанців ковичан; відпрацьовувати навички роботи з книгою (визначати головну думку прочитаного, добирати потрібну інформацію); розвивати творчу уяву, зв’язне мовлення; виховувати повагу до історичної спадщини.

    Обладнання: мапа світу; картки для контролю техніки читання; підручник; робочий зошит.

    ХІД УРОКУ 1 Тема. Легенди і міфи народів світу. «Походження вогню» (легенда індіанців ковичан), зарубіжна література 4 клас

    I. Організаційний момент

    II. Мотивація навчальної діяльності

    1. Гра «Читай за хвилькою»

    2-4 кл zarub_lit_2-4_2012-207

    — Прочитайте вислів по хвильках.

    — Як ви розумієте цей вислів В. Сухомлинського?

    2. Гра«Збери слова»

    — У кожного народу здавна існує культура усного слова, усна література.

    Усну народну творчість називають фольклором.

    — Які причини появи творів фольклору?

    — Колобок роз’єднав і переплутав назви фольклорних творів. Щоб їх відновити, потрібна ваша допомога.

    Правильно об’єднавши частини слів, ви зможете прочитати ці назви.

    2-4 кл zarub_lit_2-4_2012-208

    — Запишіть віднайдені вами назви фольклорних жанрів.

    — Народні сказання, невеликі за обсягом, про події, факти, людей, оповиті казковістю, фантастикою, називаються легендами.

    III. Повідомлення теми й мети уроку

    — Легенди виникли в прадавні часи. У сиву давнину люди намагалися пояснити різні явища природи, виникнення світу під впливом надприродних сил чи істот — богів, здатних захистити і врятувати людей. Саме слово «легенда» прийшло до нас із латинської мови, його первісне значення — «те, що належить прочитати». Справа в тому, що з прийняттям християнства для служби в церкві відзначали найцікавіші уривки з Біблії, які слід було прочитати. Ці місця й були легендами. На відміну від казок, легенди не мають традиційних зачинів.

    Інколи вони починаються словами: «було це давно», «колись давним-давно». Ці твори мають повчальний висновок.

    На сьогоднішньому уроці ми прочитаємо легенду індіанців ковичан «Походження вогню».

    IV. Опрацювання легенди «Походження вогню»

    1. Первинне слухання твору (виразне читання вчителем)

    — Чому плем’я ковичан відчуло потребу вогню?

    2. Словникова робота

    Читання «пірамідок» слів з дошки.

    бік
    він
    їли
    бігти
    тільки
    треті
    відмовляв
    повинні
    нікому
    горихвістка
    поквапилися
    одноплемінники

    — Прочитайте слова, правильно їх наголошуючи.

    — Прочитайте слова в алфавітному порядку.

    — Яке слово найдовше? Яке — найкоротше?

    — Поясніть значення слів «поквапилися», «одноплемінники».

    3. Аналіз змісту твору з елементами вибіркового читання

    — Як жило плем’я ковичан у далекі часи? Зачитайте перший абзац.

    — Що примусило індіанців будувати собі домівки?

    — Яку звістку принесла Горихвістка, прилетівши до стійбища?

    — Що, за словами Горихвістки, мав дати людям вогонь?

    — Прочитайте, які дві умови поставила жителям племені пташка.

    — Розкажіть, куди полетіла Горихвістка.

    — Чому люди поверталися назад?

    — Якого іспиту вони не склали?

    — Чому пташка не дала вогню найвитривалішому чоловікові?

    — Кому пташка подарувала вогонь? За що?

    — Чи схвалюєте ви вибір пташки?

    4. Вправи на розвиток швидкості читання

    — Зіставте з текстом подані твердження і скажіть «так» чи «ні».

    • Ковичани в далекі часи їли м’ясо сирим. (Так)

    • 3 роками ставало дедалі тепліше. (Ні)

    • Вогонь отримав найвитриваліший. (Ні)

    • Горихвістка довірила вогонь молодій жінці. (Так)

    5. Гра «Хто швидше?»

    Учитель називає слова-«блискавки», а учні мають знайти в тексті відповідні прикметники.

    Часи (далекі), вогонь дістанеться найбільш (терплячому і витривалому), за пташкою бігли (старі і молоді), у стійбищі залишилися (немічні), полум’я (яскраве).

    6. Робота за ілюстрацією «Горихвістка». Словесне малювання

    — Яку ілюстрацію ви створили б до цієї легенди?

    V. Підсумок уроку

    — Як ви вважаєте, чи тільки про появу вогню розповідає ця легенда?

    — Чого навчає цей твір?

    — Яка головна думка твору?

    — Які взаємини між людьми шанують ковичани?

     

    Урок 1 Тема. Легенди і міфи народів світу. «Походження вогню» (легенда індіанців ковичан), зарубіжна література 4 клас

     

    Повернутися на сторінку Конспекти уроків зарубіжної літератури 4 клас

     
