УРОК 1. Тема. Вступний урок до теми «Міфи народів світу. Сторінки з історії», уроки читання 4 клас

    УРОК 1. Тема. Вступний урок до теми «Міфи народів світу. Сторінки з історії», уроки читання 4 клас

    Мета: дати уявлення учням про міфи, причини їх появи; ознайомити з уривками з міфів; розвивати творчу уяву; виховувати повагу до історичної спадщини.

    Обладнання: картки із словами для розчитування, ілюстрації із зображенням міфічних героїв.

    ХІД УРОКУ 1. Тема. Вступний урок до теми «Міфи народів світу. Сторінки з історії», уроки читання 4 клас

    І. Вправи для підвищення швидкості читання

    1. Гра «Складіть прислів’я».

    Спершу про Вітчизну подбай,…… ніж золото багатого.
    Нема в дерева коріння,…… потім думу гадай.
    Ліпше чест ь бідного,…  … нема в нього й листя.

    2. Читання слів-анаграм.
    Дилеген, чітпри, кизка, ромовкиско, кибай, фимі. (Легенди, притчі, казки, скоромовки, байки, міфи)

    — Який жанр твору для вас новий?

    II. Вивчення нового матеріалу

    1. Мотивація навчальної діяльності.
    — Прочитайте тему, записану на дошці: «Міфи народів світу. Сторінки з історії».
    На уроках із вивчення матеріалу цього розділу ви дізнаєтесь багато цікавого: що таке міфи, як вони виникли, про що в них розповідається.

    2. Розповідь вчителя.
    — Розповідь про богів, духів, героїв, надприродні сили, які брали участь у створенні світу, називають міфом. У дуже давні часи, коли людині були незрозумілими природні явища, стихії, вона, відчуваючи своє безсилля перед ними, намагалася пояснити їх. Саме тоді людська фантазія й витворила ці фантастично-поетичні розповіді про надприродні сили, які нібито справді живуть і втручаються в життя людини.
    Слово міф грецького походження, означає воно слово, переказ.
    Міфи відрізняються від казок тим, що казки завжди сприймалися як плід людської фантазії, а міфи вважалися ймовірними (нібито так насправді було).
    Кожен народ світу має свої міфи. Дуже відомими є міфи стародавньої Греції, які розповідають про пригоди та подвиги людей-героїв (дітей різних богів та богинь). Вони наділені надприродною силою, сміливістю і спритністю. Один із найпопулярніших міфіпних героїв — Геракл. Він — син Зевса і цариці Алкени. Щоб стати безсмертним, Геракл мав здійснити дванадцять подвигів.

    3. Читання дітьми міфу про шостий подвиг Геракла («ланцюжком»).

    4. Бесіда за змістом.
    — Яке завдання постало перед Гераклом?
    — Що мав дістати за роботу Геракл?
    — Чи дотримав свого слова цар Авгій?

    5. Знайомство із книгою Сергія Плапинди «Міфи і легенди давньої України».
    1) — Має давні міфи й український народ. Богом над Богами, Творцем Всесвіту давні слов’яни вважали Рода. Він дарував життя усьому живому — людям, звірам, птахам. Дощ — то наслання від нього для того, щоб задовольнити спрагу на землі. Доля людини — то теж дарунок Рода. Живе Род на небі, їздить на хмарах. Жіночі божества — Рожаниці — уособлювали в собі народження і мали таємний зв’язок із зірками. А душа людини — то іскра небесного вогню, зірка, яку Бог запалює при народженні дитини і гасить, коли людина помирає.
    Роду і Рожаницям належало приносити жертву у вигляді хліба, сиру, меду…
    2) Перегляд ілюстрацій із книги.

    6. Зачитування уривків із міфів окремими дітьми.

    III. Підсумок уроку
    — Що цікавого дізналися на уроці?
    — Що таке міф?
    — Із якої мови походить це слово?
    — Чим міф відрізняється від казки?
    — Про яких міфологічних героїв ви дізналися?

    IV. Домашнє завдання
    Намалювати міфологічного героя, про якого ви дізнались на уроці.

    УРОК 1. Тема. Вступний урок до теми «Міфи народів світу. Сторінки з історії», уроки читання 4 клас

    Повернутися на сторінку Конспекти уроків читання 4 клас
