Урок № 9. Узагальнюючий урок. Світ, в якому все навпаки. Конспекти уроків образотворчого мистецтва (малювання), 1 клас

Урок № 9. Узагальнюючий урок. Світ, в якому все навпаки. Конспекти уроків образотворчого мистецтва (малювання), 1 клас

Мета:
навчальна: перевіряти ступінь засвоєння учнями і закріплювати поняття «спектральне коло», «основний колір», «змішаний колір», «світліший», «темніший», «колірний тон», «лінія як засіб виразності»; закріплювати навички створення необхідного кольору змішуванням кольорів, уміння правильно розташовувати зображення на площині аркуша; надавати початкове поняття декоративного малюнка;
розвивальна: сприяти нестереотипності сприйняття учнями звичних об’єктів; активізовувати фантазію, пошуки нестандартних рішень; розвивати дрібну моторику руки;
виховна: розвивати естетичне сприйняття дітьми навколишнього світу, стимулювати розвиток допитливості й уяви, виховувати екологічну культуру.

Обладнання: навчальні плакати, репродукції картин відомих художників і навчальні роботи з методичного фонду.

Матеріали та інструменти: альбом для малювання; простий олівець; гумка; гуаш; пензлі № 4, 6; ємність для води; серветки для витирання рук і пензлів; палітра.

Тип: узагальнюючий урок.

Методи і засоби роботи: евристична бесіда; практична робота на базі засвоєного матеріалу.

Хід уроку № 9. Узагальнюючий урок. Світ, в якому все навпаки. Конспекти уроків образотворчого мистецтва (малювання), 1 клас

І. Організаційний момент

ІІ. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів

Запитання
• Які кольори художники називають основними?
• Де в природі ми зустрічаємо ці кольори?
• Які кольори художники називають похідними або змішаними? Чи можемо ми побачити їх у класі?
• Які кольори необхідно змішати, щоб одержати зелену фарбу (оранжеву, фіолетову)?
• Які матеріали та інструменти знадобляться для малювання фарбами?

III. Вивчення нового матеріалу

Бесіда
• Давайте подивимося у вікно. Що ми побачимо? (Небо блакитне, травичка зелена…)
Уявімо світ, в якому все навпаки. Світ, в якому небо може бути яким завгодно: жовтим у цяточку, зеленим у смужечку, фіолетовим у квіточку, але ніколи не буває блакитним. А земля в цьому світі блакитна, малинова, синя в клітинку і лінієчку — яка завгодно, тільки не зелена і не коричнева. Вночі в цьому дивовижному світі світить сонце, а вдень на небі сяють місяць і зорі.

З картатого неба
Блакитнеє сонце
Вночі заглядає
Тихенько в віконце.
Будиночки, хмарки
Не зможеш впізнати,
Коли почнемо
Ті дива малювати.
Н. Горошко

• Як ви гадаєте, якого кольору в цьому світі будуть стіни будинків, дахи, дерева?
Давайте намалюємо світ, де все навпаки. У робочому зошиті художник намалював елементи для нашого малюнка: будинки, дерева, паркани, місяць і сонце. На малюнках, виконаних лініями, вони такі самі, як за вікном. А ви повинні за допомогою фарб зробити їх неможливими, неймовірними, небувалими.
Але спочатку ми знову завітаємо в гості до сестричок-фарб. Ви, напевно, пам’ятаєте, як сестри-фарби сварилися і сперечалися, хто з них головний? Дідусь Пензлик допоміг нам їх здружити і знайти початок різнокольорової Райдуги-дуги. Тож вирушаймо в подорож Райдугою-дугою.
Цікаво, куди вона нас приведе?
Ми прямуємо далеко на південь, де між горами Знань і морем Невідомості знаходиться дивовижна долина. Там завжди світить сонце, цвітуть і плодоносять сади та ніколи не буває війни.
Це казкова країна Фантазія.
Але нещодавно в країну Фантазію прийшло лихо — з-за моря Невідомості налетів буревій Неподобств. Він буяв цілий тиждень, а коли нарешті вщух, жителі не впізнали свій дивовижний край! Як спотворив буревій чудові будинки і палаци королівства! Вулицями бігли каламутні брудні річки, а стіни будинків були вкриті бридкими плямами.
— Це жахливо! — вигукнула королева Райдуга.— Любі мої фарби, що ж нам робити?
— Ми усе виправимо! — хором відповіли фарби.— Але ми не вміємо ані ремонтувати, ані будувати…
— Нічого,— заспокоїла їх королева Райдуга,— адже наша країна — чарівна! Варто лише намалювати будинок, і в ньому вже можна жити! Але пам’ятайте: у королівстві Фантазії все має бути незвичайним: небо, наприклад, ніколи не буває блакитним, ви можете зробити його жовтим, зеленим або фіолетовим. Зрозуміло?
— Зрозуміло! Зрозуміло! — весело закричали фарби і дружно побігли ремонтувати та відновлювати зруйноване королівство.
Але роботи виявилося так багато, що вона, здавалося, ніколи не скінчиться. Було від чого зажуритися.
— Нам терміново потрібні помічники! — рішуче заявила сестрам Червона фарба.
— А давайте покличемо наших друзів — дівчаток і хлопчиків! Вони так добре допомогли нам подружитися,— згадала Жовта фарба.— Якщо кожен з них намалює лише один будиночок — разом вийде ціле місто.
Ну що, діти, допоможемо фарбам?
Тоді починаймо.

ІV. Узагальнення набутих знань і вмінь

Творче завдання

Розповідь учителя
Спочатку візьмемо чистий аркуш паперу і проведемо трохи нижче середини лінію горизонту. Усе, що ми намалюємо вище цієї лінії, буде небом, а все, що нижче,— землею.

263Положення об’єкта на площині аркуша: а, б, в — неправильно; г — правильно

Тепер намалюємо в центрі нашого аркуша великий прямокутник — це стіни нашого будинку. Тільки будьте уважні: якщо ми розташуємо наш прямокутник близько від верхнього краю аркуша (вище лінії горизонту) — наш будиночок буде висіти в повітрі, і його віднесе вітром, а якщо ми опустимо його занадто близько до нижнього краю — жителі змушені будуть робити підкоп, щоб потрапити додому.
Стіни в нас уже є, додамо згори трикутник, нижня сторона якого трохи довша, ніж стіни,— це дах. Домалюємо вікна й двері — і наш будиночок готовий.
Подивіться, він розташувався якраз посередині аркуша паперу. Це місце називається центром композиції. (Учитель малює на дошці етапи виконання роботи.)
— Якось нудно виходить,— зітхнула Синя фарба.— Ані квіточки, ані стежинки, ані деревця…
— Так нехай діти намалюють навколо своїх будиночків усе, що їм заманеться,— запропонувала королева Райдуга.— Тоді усі будинки будуть різні і жителі їх не переплутають і не заблукають.
— А я пропоную пограти в «Відгадай-но»! — запропонував дідусь Пензлик. — Нехай кожен сам вигадає мешканців свого чарівного будиночка і намалює все, що вони люблять (малину — для ведмедя, моркву, капусту — для зайця). А ми подивимося на малюнок і відгадаємо, хто живе в цьому будинку. Це називається сюжетом. Подивившись на картину, ми завжди зможемо дізнатися без слів, що хотів донести до нас її автор.

264

Правила роботи і техніка безпеки
• Головне зображення на малюнку не приховують по кутках аркуша, а розташовують посередині.
• Головне зображення на малюнку не повинне бути занадто великим (як слон у коробці з-під взуття) або занадто маленьким (як мишеня в басейні).
• Малюємо чистими фарбами і ретельно вимиваємо пензлик, коли переходимо від одного кольору до іншого.
• Не використовуємо під час малювання фарби безпосередньо з банки, а змішуємо їх на палітрі.
• Під час роботи не розмахуємо пензлями й олівцями.
• Обережно поводимося з водою і фарбами.

265

267

V. Підбиття підсумків

Обговорення учнівських робіт
(Учитель повинен зазначити яскравість і незвичайність створених малюнків.)
Королева Райдуга розглядала малюнки і дивувалася: ці хлопчики і дівчатка такі вигадники! Такий малюнок художники називають декоративним.
— Давайте повісимо на стіну наші малюнки! Бачите, ви відбудували цілу вулицю. Та яку гарну!

Коментар
Заняття спрямоване на визначеня рівня засвоєння отриманих знань. Учні повинні вміти розмістити малюнок у центральній частині аркуша, обрати масштаб зображення, дібрати колірне рішення відповідно до поставленого завдання.

Додатковий матеріал

Основні поняття

Центр композиції — місце розташування основного об’єкта (образу) на аркуші.

Сюжет — предмет зображення.

Урок № 9. Узагальнюючий урок. Світ, в якому все навпаки. Конспекти уроків образотворчого мистецтва (малювання), 1 клас

Повернутись на сторінку Конспекти уроків образотворчого мистецтва (малювання), 1 клас

Комментарии закрыты.