УРОК № 9. Тема. Майстерня скульптора. Конспекти уроків малювання 3 клас (образотворче мистецтво)

УРОК № 9. Тема. Майстерня скульптора. Конспекти уроків малювання 3 клас (образотворче мистецтво)

Мета:
1. Формувати уявлення учнів про види та жанри скульптури, засоби художньої виразності в скульптурі.
2. Розвивати образне мислення та відчуття форми.
3. Виховувати в учнів естетичне сприйняття творів майстрів скульптури.

Обладнання:
матеріали: для учнів — олівець, гумка, альбом з шаблонами; для учителя — бюсти, статуетки, картини, драпірування, молоток, різці тощо для оформлення кабінету;
зоровий ряд: фотографії творів відомих скульпторів О. Родена, П. Антокольського, П. Коріна; І. Єфімова «Кішка з кулею», Е. Фальконета «Амур», П. Клодта «Приборкувач коней» та ін.

Хід уроку № 9. Тема. Майстерня скульптора. Конспекти уроків малювання 3 клас (образотворче мистецтво)

Кабінет оформлений, як майстерня скульптора.

I. Організація класу

II. Мотивація навчальної діяльності

Слово вчителя.
Уявімо, що ми з вами в майстерні скульптора. Ви бачите прекрасні скульптурні зображення фігур людей і тварин. Вони виконані з різних матеріалів. Деякі з них зображують не всю фігуру людини, а тільки голову або голову і плечі. Знаєте, як називається така скульптура? Як працюють скульптори? Чим відрізняється скульптура від інших видів мистецтва?
Сьогодні ви дізнаєтеся відповіді на ці запитання й ознайомитеся з відомими творами майстрів скульптури різних часів і народів.

III. Оголошення теми уроку

IV. Вивчення нового матеріалу

1. Слово учителя.

Скульптура — особливий вид мистецтва. Вона об’ємна, її можна розглянути з усіх боків, обійти навколо. Твори стають красивими й виразними при певному розташуванні фігури у просторі, передачі рухів і жестів.
Для кожного творчого задуму скульптор добирає відповідний матеріал. Для великого пам’ятника на майдані підійде граніт, а для статуї, що прикрасить кімнату, — мармур або дерево. Важливо і те, де розташована скульптура в приміщенні, і як вона освітлена.

— Де можна побачити скульптуру? (У залах музею, на вулицях і площах, у фойє театрів, в офісах, квартирах.)
Є різні види скульптури: пам’ятники — скульптури, які створені на честь історичних подій або видатних людей. їх встановлюють на вулицях і площах, у парках і скверах. Статуї зображують людину в повний зріст, усю фігуру. Вони бувають різних розмірів — більші або менші. їх розташовують у приміщенні.

Бюст — це зображення голови й плечей людини. Існують і зовсім маленькі скульптурки — статуетки, їх зазвичай ставлять на меблі.

Демонстрація прикладів. Під час роботи рекомендується використовувати альбом з шаблонами.
За своїм об’ємом скульптура буває кругла та рельєфна. До круглої скульптури належать усі вищеназвані види. Кругла скульптура — об’ємна, її можна обійти навколо.

Рельєф — така скульптура, що виступає з площини або заглиблена в неї.

Рельєфами з давніх часів прикрашають будинки. Прикладом можуть бути рельєфи давньогрецьких храмів.
Скульптура відома з найдавніших часів. Ще первісні люди робили невеличкі фігурки з кістки або каменю, зображуючи тварин. Наприклад, зброя первісного мисливця (їй близько 10 тисяч років) прикрашена фігуркою куріпки.
Перед вами статуетка єгипетського фараона Тутанхамона. Вона зроблена з дерева й вкрита тонкими пластинками золота. Цей скульптурний шедевр був знайдений у скарбниці фараона, йому понад 3 тисяч років.

— З яких ще матеріалів створюють скульптури?
їх безліч: різні породи каменю, дерево, глина, гіпс. Скульптуру можна вилити з металу. Залежно від матеріалу та розмірів скульптори використовують різні інструменти: різці, молотки, стамески, шпателі тощо. Робота скульптора дуже важка й кропітка. Митці вирубають спеціальними інструментами скульптуру з каменю — мармуру, граніту. Потім поверхню скульптури ретельно шліфують. Майстер не має права на найменшу помилку, бо виправити її неможливо.
У скульптурі найчастіше зображують портрети видатних людей. Багато творів присвячено релігійно-міфологічному жанру. Наприклад, давньогрецький майстер Леохар у IV ст. до н. е. створив скульптуру богині полювання — «Артеміда з ланню».

2. Бесіда на тему «Види та жанри скульптури».
— Подумайте, чи всі жанри образотворчого мистецтва існують у скульптурі.
— Чи можна відтворити у скульптурі пейзаж? (Ні.)
— Який жанр часто зустрічається в скульптурі? (Анімалістичний.)
Учитель показує приклади, обговорює з учнями матеріал, техніку виконання, виразність творів.

V. Закріплення вивченого матеріалу
Учитель демонструє твори мистецтва, пропонуючи назвати вид і жанр кожної скульптури, її матеріал і техніку виконання.

VI. Практична робота
Ще раз уважно розгляньте одну із скульптурок тварин чи їх фотографії. Визначіть, яка це тварина, який емоційний стан відтворено у зображенні. (Радість, доброта, злість, погроза.) Чим сподобалися скульптури?
Зробіть замальовок тваринки, яка найбільше сподобалася. Діти роблять замальовки тих звірів, яких вони захочуть виліпити на наступному уроці.

VII. Завершення уроку
Завдання на наступний урок: продумати, яку тваринку ліпитиме на наступному уроці; взяти пластилін, підставку, інші необхідні речі.

УРОК № 9. Тема. Майстерня скульптора. Конспекти уроків малювання 3 клас (образотворче мистецтво)

Повернутися на сторінку Конспекти уроків малювання 3 клас (образотворче мистецтво)

Комментарии закрыты.