І. ФРАНКО. «ЗАХАР БЕРКУТ». СЮЖЕТ. ЗМАЛЮВАННЯ БОРОТЬБИ РУСИЧІВ ПРОТИ МОНГОЛО-ТАТАРСЬКИХ НАПАДНИКІВ, УКРАЇНСЬКА ЛІТЕРАТУРА

І. Франко. «Захар Беркут». Сюжет. Змалювання героїчної боротьби русичів проти монголо-татарських нападників, українська література

Хід заняття І. Франко. «Захар Беркут». Сюжет. Змалювання героїчної боротьби русичів проти монголо-татарських нападників, українська література

III. Актуалізація опорних знань

Перевірка домашнього завдання.

1) Усна розповідь-роздум «Чому, на мій погляд, І. Франка можна назвати великим українцем?».

2) Читання основних епізодів.

3) Читання, переказування епізоду, який запам’ятався найбільше.

4) Читання прикладів художніх засобів, з’ясування їхньої ролі для розкриття теми, головної думки.

IV. Формування і вдосконалення вмінь та навичок

1. Виразне читання.

Учні виразно читають розділ VI до кінця.

2. Обмін враженнями щодо прочитаного, виділення головних епізодів.

3. Словникова робота.

Сюжет — послідовність і зв’язок опису подій у творах художньої літератури. Складові частини сюжету: експозиція, зав’язка, розвиток дії, кульмінація, розв’язка. У великих творах може бути кілька сюжетів (сюжетних ліній); у малих творах бувають відсутні деякі частини сюжету.

4. Інтерактивна вправа «додай нове» 

Учням пропонується назвати:

— нових героїв;

— нові риси характеру Захара, Максима, Мирослави, Тугара Вовка;

— нові обставини, події.

5. Вікторина.

Завдання: вказати, кому з героїв належать слова, і прокоментувати їх (кожна правильна відповідь — 1 бал; якщо провести роботу письмово, кожен може отримати оцінку методом взаємоперевірки під керівництвом учителя).

1) «Раз умирати кождому, але славно вмирати — се не кождо-му лучається. Не сумувати мені за ним, але радуватися його долею». (Захар щодо звістки про ймовірну загибель сина при обороні села.)

2) «Тілько по наших трупах увійдуть вороги в тухольську долину!» (Молодь на зібранні громади, обговорюючи план оборони від монгольських нападників.)

3) «Не відбити, але розбити їх — се повинна бути наша мета!» (Захар на громадському віче.)

4) «Силою і підступом узяли його, закували в залізні пута. Хоч без рани, а весь облитий був кров’ю ворогів. Ні, батьку, твій син не подав ім’я твоє в неславу». (Мирослава Захарові про поневолення сина.)

5) «Він радив тухольській громаді не спиняти монголів перед тісниною, але впустити їх у кітловину. Тут можна їх обступити і вирубати до останнього, а коли ні, то виморити голодом». (Мирослава про пораду Максима тухольцям.)

6) «Подвійний зраднику,— се твоя вина! Ти запровадив нас у сесю западню, відки ми вийти не можемо!» (Бурунда-бегадир до Тугара Вовка, руського боярина.)

7) «Дурний хлопче,… таким, як ти, треба жити… Життя — дорога річ, і за ніякі скарби його не купиш». (Тугар Вовк Максимові, умовляючи того зрадити свій народ.)

8) «Ну, то Богу дякувати! Надіюсь, що й не вийдете вже. Тухольці ціпкий народ: кого раз у руки зловлять, то вже не люблять пустити». (Максим Тугару Вовкові.)

9) «— Не хвали… дня перед вечором! Нащо тут великої сили, де сама природа своїми стінами й скалами спиняє вас?» (Максим Тугару Вовкові.)

10) «Не трать надії. Я задля того йшла сюди, в ворожий табір, через усякі небезпеки, щоб сказати тобі: не трать надії!» (Мирослава Максимові у шатрі батька в монгольському таборі.)

11) «Що мої мізерні машини проти такої ворожої сили? Твій батько не таку силу виведе проти них, а таку, проти котрої ніяке військо не встоїть». (Мирослава Максимові.)

12) «А то значить — сам собі вирви з рук останню поруку вдачі. Тухольці полонянина візьмуть, а мене проженуть! Ні, сього не буде! Я йду сам і без його слова». (Тугар Вовк Мирославі.)

6. Інтерактивна вправа «Хай герої займуть своє місце».

Учні заповнюють таблицю, обґрунтовуючи свій вибір.

Позитивні(Захар, Максим, Мирослава)
Ті, у яких позитивне бореться з негативним(Тугар Вовк)
Негативні(Бурунда-бегадир, монголи)

VI. Домашнє завдання

Навчитися виразно читати, переказувати VI частину, скласти план, підібравши заголовки до основних епізодів (або скласти сюжетний ланцюжок), виділити елементи сюжету. Визначити, які види описів зустрічаються у VI розділі, з’ясувати їхню роль у творі. Зробити ілюстрації.

І. Франко. «Захар Беркут». Сюжет. Змалювання героїчної боротьби русичів проти монголо-татарських нападників, українська література

Повернутися на сторінку Українська література

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *