ПАНАС МИРНИЙ. «ХІБА РЕВУТЬ ВОЛИ, ЯК ЯСЛА ПОВНІ?» — ПЕРШИЙ В УКРАЇНСЬКІЙ ЛІТЕРАТУРІ СОЦІАЛЬНО-ПСИХОЛОГІЧНИЙ РОМАН. СПІВАВТОРСТВО З І. БІЛИКОМ, УКРАЇНСЬКА ЛІТЕРАТУРА

Панас Мирний. «Хіба ревуть воли, як ясла повні?» — перший в українській літературі соціально-психологічний роман. Співавторство з І. Біликом, українська література

Хід заняття Панас Мирний. «Хіба ревуть воли, як ясла повні?» — перший в українській літературі соціально-психологічний роман. Співавторство з І. Біликом, українська література

I. Мотивація навчальної діяльності

«З появою романів і повістей Панаса Мирного в українську художню прозу ринула повінь народного життя з усім розмаїттям людських характерів, із істинністю народного мислення, з надзвичайно багатим емоційним світом простих людей»,— писав Олесь Гончар. А як же твори Г. Квітки-Основ’яненка, Марка Вовчка, Т. Шевченка, І. Нечуя-Левицького? Хіба вони не «з народного життя»? Чому саме так була визначена роль творів Панаса Мирного, чому його роман «Хіба ревуть воли, як ясла повні?» привернув таку увагу читачів як тогочасних, так і нинішніх? Чому, врешті-решт, він має таку назву? На ці та багато інших питань ми спробуємо знайти відповіді на сьогоднішньому уроці.

ІІІ. Актуалізація опорних знань

Завдання

1) Змалюйте психологічний портрет Панаса Мирного.

2) Продовжіть речення.

«Патріотизм, скромність, працьовитість і талановитість — це …» (Визначальні риси Панаса Мирного.)

IV. Формування вмінь та навичок

1. Виразне читання.

(Учні виразно читають першу сторінку роману (від початку до слів «От де моя праця. вона зробила з мене чоловіка, хазяїна!..»).)

2. Евристична бесіда.

— Чим незвичайний пейзаж на початку роману? (Вживається метафора «спіє хліборобська доля» та ін.; насичений філософськими роздумами та узагальненнями.)

— Про що свідчив одяг парубка? Який прийом використовує автор? (Про вдачу хазяїна; автор використовує персоніфікацію.)

— Про що свідчить така портретна деталь: «дуже палкий погляд, бистрий, як блискавка», «хижа туга». (Про непростий, експресивний характер.)

— Які риси характеру парубка можна назвати з первинного опису. (Любить природу, хліборобську працю, охайний, працьовитий, чутливий до краси; гордий і сміливий; пережив важкі моменти.)

— Ваші враження від роману. Чого ви очікуєте від знайомства із твором Панаса Мирного?

3. Слово вчителя.

З біографії письменника ви вже знаєте історію написання роману «Хіба ревуть воли, як ясла повні?». Це результат спостережень автора за тогочасною пореформеною дійсністю, його роздумів над людською природою, психологією вибору людиною свого життєвого шляху. Безпосереднім поштовхом була історія про розбійника Василя Гнидку, яку Панас Мирний почув від візника, їдучи у відрядження з Полтави до Гадяча. Так він і назвав нарис «Подоріжжя із Полтави до Гадячого». Пізніше була повість «Чіпка», а потім — велике соціально-психологічне полотно «Хіба ревуть воли, як ясла повні?». Назва афористична й символічна, бо натякає на «голодну волю», яку одержали кріпаки після реформи 1861 року.

Співавтором твору був старший брат Панаса — Іван Білик. Саме йому довелося стати першим читачем і критиком, а потім ще й співавтором, адже він описав столітню історію села Пісок та панів Польських. Одне із його зауважень, наприклад, було таким: «Всяке суспільне явище, а в тому числі і розбійництво, має дві сторони: внутрішню — процес морального падіння людини — й зовнішню — суспільну. Так, по-моєму, ці дві сторони і треба розвивати».

Важким був шлях роману до друку, до читача. То цензор забув поставити підпис, то видання книг українською мовою заборонили взагалі. Будучи надрукованим у Женеві, роман одразу ж потрапив до списку забороненої літератури і йшов на батьківщину підпільними, нелегальними шляхами.

Основні теми твору — це життя різних суспільних верств: найбіднішого селянства, козацької старшини, кріпосників, чиновників різних рангів; історія перетворення розумної, енергійної та здібної людини на розбійника. Ці теми суспільно значимі, соціальні, тому й роман за жанром є соціальним. Крім того, він ще й глибоко психологічний, оскільки соціальні процеси зображені не самі по собі, а через психологію героїв, їхні думки, прагнення, переживання.

Композиція роману складна, наявні кілька сюжетних ліній, які переплітаються між собою. Академік О. І. Білецький порівнював композицію роману з будинком «із багатьма прибудовами, зробленими неодночасно і не за строгим планом».

4. Переказ тексту.

(Учні переказують основні епізоди І—ІІ частин роману (в скороченому варіанті), коментують їх. Слід звернути увагу на заголовки, пояснити їхню роль у композиції твору, в його художній структурі.)

Частина І

ukrainska_literatura_10_klass_9Частина II

ukrainska_literatura_10_klass_105. Обмін враженнями щодо прочитаного.

VІ. Домашнє завдання

Дочитати твір (ІІІ-ІV частини в скороченому варіанті), вміти переказувати й коментувати основні епізоди, давати їм оцінку.

Панас Мирний. «Хіба ревуть воли, як ясла повні?» — перший в українській літературі соціально-психологічний роман. Співавторство з І. Біликом, українська література

Повернутися на сторінку Українська література

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *