Урок № 8. Використання багатозначних слів у прямому й переносному значеннях (повторення). Ознайомлення з тлумачним і перекладним словниками. Конспекти уроків української мови, 5 клас, нова програма 2018 рік
Мета: навчальна — повторити з учнями відомості про використання багатозначних слів у прямому й переносному значеннях; практично засвоїти поняття про лексичну помилку; ознайомити із тлумачним і перекладним словниками; розвивальна — сприяти формуванню навичок уживання слів у прямому й переносному значеннях, уміння користуватися словниками різних типів; виховна — сприяти формуванню любові до мови, розуміння її краси та багатства, культури мовлення, толерантності, доречності у використанні слів у переносному значенні.
Обладнання: підручник, тлумачний і перекладні словники.
Тип уроку: формування вмінь та навичок.
Очікувані результати: учні пояснюють лексичне значення багатозначних слів, розрізняють пряме та переносне значення багатозначних слів; уміють користуватися словниками різних типів; критично ставляться до власного мовлення, усвідомлюють необхідність використання мовних словників.
Хід уроку № 8. Використання багатозначних слів у прямому й переносному значеннях (повторення). Ознайомлення з тлумачним і перекладним словниками. Конспекти уроків української мови, 5 клас, нова програма 2018 рік
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ й МЕТИ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Читання вчителем уривка із вірша М. Рильського «Мова»
Як парость виноградної лози,
Плекайте мову. Пильно й ненастанно
Політь бур’ян. Чистіша від сльози
Вона хай буде.
- Як ви вважаєте, про який бур’ян тут ідеться?
- Чому так важливо дбати про чистоту, правильність і виразність мовлення?
- Як це може стати в пригоді у майбутньому, бути корисним у роботі?
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання
Читання складених жартівливих творів-мініатюр або діалогів із багатозначними словами. Коментування учнів та учителя
2. Гра «Спіймай однозначне слово»
- Плесніть у долоні, якщо почуєте однозначне слово.
Річка, ручка, зірка, банкомат, журавель, медсестра, перо, ноутбук, посіяти, крило, присудок, теплий, помідор, корінь, Франко, човен.
3. Повторення відомостей про багатозначні слова у прямому й переносному значеннях
ІІІ. ФОРМУВАННЯ ВМІНЬ ТА НАВИЧОК
1. Робота з текстами
- Прочитайте уривки із творів українського письменника Є . Гуцала, знайдіть багатозначні слова-іменники й поясніть їхнє лексичне значення.
1) Із коромислом по воду
аж до моря зірка ходить.
Коли зірка йде по воду —
весело сміється,
коли зірка йде з водою —
срібло з відер ллється
Зірка — небесне світило; видатна, популярна людина — артист, співак тощо; геометрична фігура; морська безхребетна тварина; щастя, доля.
Срібло — цінний метал; щось цінне або щось кольору срібла; сивина; чистий, мелодійний звук.
2) Журавлі високі пролітають,
ледве видно птахів із землі.
Журавлів я з вирію стрічаю
і прошу перо у журавлів.
Перо — письмове приладдя; елемент покриву птахів; плавник у риби, стрілки зéлені (перо цибулі).
3) Ступили в ліс нарешті. Ялинки в зелених кожушках… пішли їм назустріч, залоскотали хвоєю. А берези — білі такі, чисті, кора їхня світиться, віття погойдується, наче коси. І котики вже є на березах — пухнасті, ласкаві. Й на вільсі котики.
Котики — пестливе значення до «коти»; пухнасті вербові та інших дерев суцвіття; морські тварини з цінним хутром.
2. Висновки учнів про багатозначні слова
Фізкультхвилинка
- Знайдіть у текстах слова та вирази у переносному значенні, поясніть їх.
(Зірка сміється, срібло з відер ллється; ялинки пішли назустріч, залоскотали хвоєю; котики ласкаві.)
3. Висновки учнів про слова у прямому та переносному значенні
4. Мовна гра «Хто швидше?»
- До висловів із прямим значенням доберіть аналогічні з переносним значенням (або навпаки)
Пряме значення | Переносне значення | Пряме значення | Переносне значення |
Гострий ніж | Гострий язик | Злетів птах | Злетів від щастя |
Золотий ланцюжок | Золотий хлопчик | Сережки у вусі | Березові сережки |
Плаче дитина | Плаче дощ | Залізні болти | Залізні нерви |
Шепоче матуся | Шепоче листя | Дерев’яний стілець | Дерев’яна хода |
Легка ноша | Легка рука | Ударив каменем | Ударив мороз |
Синє море | Море пшениці | Сонячне проміння | Сонячна посмішка |
5. Ознайомлення з тлумачним та перекладним словниками (з мови, яку, крім рідної, вивчають учні)
- Знайдіть у тлумачному словнику лексичне значення поданих слів.
Абзац, талан, талант, барвистий, горизонт, шувбоснути.
6. Відгадування слів за їхніми значеннями
- Розмова між двома чи кількома особами. (Діалог.)
- Підземна залізниця. (Метро.)
- Завіса з тканини на вікнах. (Штора.)
- Людина, яка знає багато мов. (Поліглот.)
- Невеличкий громадський сад у місті чи селі. (Парк.)
- Перша вистава п’єси на сцені. (Прем’єра.)
- Колекція засушених рослин. (Гербарій.)
ІV. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Укладіть словничок із 5-7 слів на тему свого улюбленого заняття.
V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ
Евристична бесіда
- Що нового ви дізналися на уроці? Що стало для вас маленьким відкритям?
- Як побудувати правильне, красиве і точне висловлювання?
Використання багатозначних слів у прямому й переносному значеннях (повторення). Ознайомлення з тлумачним і перекладним словниками, українська мова
Повернутись на сторінку Українська мова