УРОК № 70. Тема. Шляхами літературних героїв, українська література 7 клас

    УРОК № 70. Тема. Шляхами літературних героїв, українська література 7 клас

    Мета: повторити, узагальнити й систематизувати з учнями вивчене за рік; викликати в них інтерес до читання художніх творів; розвивати навички образного та логічного мислення, узагальнення, аналізу й синтезу, пам’ять, уміння висловлювати власні думки з приводу прочитаного, оцінювати дії, вчинки та поведінку героїв; виховувати загальнолюдські моральні якості на прикладі кращих літературних персонажів, розвивати естетичний смак.

    Обладнання: книжкова виставка, портретна галерея, «картинна галерея» учнівських ілюстрацій до творів; елементи костюмів та декорацій, призи-сувеніри.

    Теорія літератури: див. попередній урок.

    Хід уроку № 70. Тема. Шляхами літературних героїв, українська література 7 клас

    I. Повідомлення теми й мети уроку

    II. Мотивація навчальної діяльності школярів
    Аналіз контрольної роботи, навчальної діяльності семикласників за рік.

    III. Узагальнення і систематизація знань, умінь та навичок

    1. костюмований бал літературних героїв.
    — Захар Беркут, Максим, Мирослава, Тугар Вовк, Бурунда-бе-гадир;
    — Хлопчик-пастушок; дівчина-тополя (за творами Т. Шевченка);
    — Павлусь (як козак), сестра Ганя у турецькому одязі;
    — малий Михайлик (або батько з Михайликом), Люба (за твором М. Стельмаха);
    — Климко;
    — Павлусь (за оповіданням «Скарб» О. Стороженка);
    — Мишка (за твором Б. Лепкого);
    — Планетник;
    — Тося і Юрко (за твором Є. Гуцала «Сім’я дикої качки»);
    — Толик (за твором А. Дімарова «Блакитна дитина») та ін. (Кожен з учнів вигадує елементи костюма, коротку розповідь
    про свій персонаж, інші мають здогадатися, хто це, з якого твору, назвати автора.)

    2. Вікторина від Марійки допитливої.
    — Відгадайте, з якого ліричного твору ці рядки, хто є його автором.
    (Можна виконати письмово.)
    1) «А попереду Дорошенко Веде своє військо, Веде Запорізьке Хорошенько!»
    (Суспільно-побутова козацька пісня «Ой на горі та й женці жнуть».)
    2) «Ой ночують чумаченьки

    В чистім степу при долині,
    Розпустили сірі воли пасти
    При зеленій муравині».
    («Ой у степу криниченька», суспільно-побутова чумацька пісня.)

    3) «По діброві вітер виє,
    Гуляє по полю,
    Край дороги гне тополю
    До самого долу».
    (Т. Шевченко. «Тополя»)

    4) «І мене в сім’ї великій,
    В сім’ї вольній, новій,
    Не забудьте пом’янути
    Незлим тихим словом».
    (Т. Шевченко. «Заповіт»)

    5) «Чи то так сонечко сіяло,
    Чи так мені чого було?
    Мені так любо, любо стало,
    Неначе в Бога…»
    (Т. Шевченко. «Мені тринадцятий минало»)

    6) «— Ти куди ж розігналась?
    Чи, бува, не до самого моря?
    Чайки держаться гурту,
    а ти відпливаєш одна».
    (Л. Костенко. «Чайка на крижині»)

    7) «Вони, ті крила,
    не з пуху-пір’я,
    а з правди,
    чесності і довір’я».
    (Л. Костенко. «Крила»)

    8) «За тобою завше будуть мандрувати
    Очі материнські і білява хата».
    (В. Симоненко. «Лебеді материнства»)

    9) «Кораблі! Шикуйтесь до походу!
    Мрійництво! Жаго моя! Живи!
    В океані рідного народу
    Відкривай духовні острови!»
    (В. Симоненко. «Гей, нові Колумби й Магеллани»)

    10) «Та де б не ходив я в далекій дорозі,
    В чужім чи у ріднім краю
    Я згадую вогник у тихій тривозі
    І рідну хатину свою».
    (А. Малишко. «Вогник»)

    11) «А небо вплетене і плете
    Зелене волосся дощу.
    Але усім тепло,
    Усі знають — дощ перестане».
    (В. Голобородько. «З дитинства: Дощ».)

    12) «Додому час. До міста всіх кохань,
    Де тополеві вранішні тумани,
    Де стрий тулуб вершника Богдана
    На золотому тлі софійських бань».
    (Л. Кисельов. «Додому».)

    3. З’єднайте художні засоби з їхнім визначенням.

    90

    4. Творчий конкурс.

    Завдання: скласти жартівливу інструкцію
    а) завзятому читальнику;
    б) тому, хто не любить читати.
    (За варіантами, групами, за бажанням.)

    Наприклад (до пункту а):
    1. Не читай на річці під водою, бо намокнуть сторінки.
    2. Коли тобі пропонують вибрати роботу — полоти город або прибирати в хаті (у квартирі), вибирай перше — на свіжому повітрі краще читається і з кущів менш помітно
    і под.

    Наприклад (до пункту б):

    1. Читання книжки не такий жах, як тобі здається.
    2. Одна хороша прочитана книжка дорівнює порції вітамінів для розуму
    і под.

    5. Інтерактивна вправа «Мікрофон».

    Завдання: продовжити речення:
    «Уроки української літератури у 7-му класі запам’яталися мені тим…»
    (Можна провести на таку тему анкетування.)

    6. Гра «дружнє коло».
    Учні по колу висловлюють побажання один одному.

    7. Напутнє слово вчителя.

    УРОК № 70. Тема. Шляхами літературних героїв, українська література 7 клас

    Повернутися на сторінку Конспекти уроків української літератури, 7 клас
