Повторення відомостей про стилі мовлення. поняття про офіційно-діловий стиль. читання текстів різних стилів, Українська мова

Повторення відомостей про стилі мовлення. поняття про офіційно-діловий стиль. читання текстів різних стилів, Українська моваі

Хід заняття Повторення відомостей про стилі мовлення. поняття про офіційно-діловий стиль. читання текстів різних стилів, Українська мова

ІІ. Слово вчителя
В молодших класах ви ознайомилися із стилями мовлення. Скільки їх? Яку вони мають назву? Чим відрізняються один від одного? Щоб пригадати відомості про стилі мовлення, основні ознаки, сфери застосування їх та види висловлювань, характерні для кожного з них, давайте скористаємося таблицею підручника.

ІІІ. Завдання

1. Прочитати текст, докладно викласти його. Який це тип мовлення? Розкрити значення виділених слів
Уявіть собі на хвилинку, що ми з вами висадилися на поверхню Місяця. Як відшукати тут потрібний напрямок?
Щоб пересуватися поверхнею Місяця, насамперед потрібна карта. Складена на основі численних фотографій, виконаних як земними обсерваторіями, так і міжпланетними автоматичними станціями, вона буде надана в розпорядження місячних мандрівників. Карта буде докладна і міститиме навіть дуже дрібні деталі місячного рельєфу.

2. Замінити словосполучення словами-синонімами
При яких мовних обставинах ми використовуємо ці синонімічні пари? Як довести, що вони мають різне стилістичне забарвлення?
Жінка, яка багато працює (трудівниця); група людей (гурт); солодкий кондитерський пиріг (торт); мудра людина (мудрець); місце громадського харчування (їдальня); молодий хлопець (юнак); ділянка, засаджена фруктовими деревами (сад); машина, що косить сіно (косарка); напрямок, у якому рухається вода в річці (течія); приміщення, де дивляться фільми (кінотеатр); людина, що співає сцені (співак).

3. Знайти недоліки у змісті словосполучень. Як їх треба виправити? Чому подані словосполучення не можна використовувати в мовленні?
Урок читаннячка (урок читання), заробити повагу (викликати повагу), зображений образ (змалювати образ), громадянське доручення (громадське доручення), славетний хлопець (хороший хлопець).

ІV. Словникова робота
З’ясувати значення понять: офіційний, діловий, офіційно-діловий стиль.
Офіційний — який запроваджується, регулюється, видається урядом, урядовою установою або службовою особою.
Діловий — який пов’язаний зі службовою діяльністю, роботою.
Офіційно-діловий стиль — один з функціональних стилів літературної мови, який задовольняє потреби суспільства в документальному оформленні ділових стосунків між організаціями й установами, а також між членами суспільства в офіційній сфері їх спілкування.

V. Спостереження
Стаття 207. Жорстоке поводження з тваринами, що призвело до загибелі або каліцтва, а також знущання над тваринами, здійснюване особою, до якої протягом року було застосовано адміністративне стягнення за такі самі дії,— карається виправними роботами терміном до шести місяців або штрафом у розмірі до сорока офіційно встановлених мінімальних обсягів заробітної плати (З Кримінального кодексу України).
У якому стилі написано цей текст? Чи можна його назвати державним документом? Чому? (Відбиває зміст заходів нашої країни.)
Слово вчителя. Основна ознака цього стилю — офіційність, тому й така назва стилю — офіційно-діловий. Слово офіційний має значення «урядовий, службовий». Тому в текстах цього стилю використовуються слова — назви документів, службових відносин: акт, заява, план роботи, протоколювати, заактувати, вищесказане, а також словосполучення типу згідно з розпорядженням, на підставі наказу, до заяви додаю та ін. В офіційно-діловому стилі не вживаються слова в переносному значенні та інші засоби емоційно-експресивного забарвлення.

Для того щоб з’ясувати ознаки офіційно-ділового стилю, використаємо таблицю:

Офіційно-діловий стиль

Основна функція (завдання)Обставини мовлення (сфера вживання)Загальні ознакиМовні ознаки
Повідомлення фактів державного чи приватного значенняДокументи державних і окремих осіб (ділові папери)Офіційність, конкретність змісту, чіткість, стислість, логічна послідовністьПисемна (рідше усна) форма мовлення, слова ділової лексики, канцелярські штампи і шаблони, розповідні речення, монологічна (рідше діалогічна) форма тексту. Тип мовлення — розповідь, опис

Вимоги до ділових паперів
1. Стислість викладу.
2. Чіткість, точність, зрозумілість.
3. Три частини: заголовок, зміст, дата і підпис.

Прочитайте оголошення. Які з них можна, на вашу думку, помістити на дошці інформації? Чим зумовлений ваш вибір?

Друзі!
Завтра, як сонечко зійде, ми підемо в похід. Усе чудово вийде, від старости вам усім привіт.

Увага!
17 листопада о 10 годині в актовому залі школи № 7 відбудеться зустріч із Кушугумським поетом-гумористом Миколою Білокопитовим. Запрошуються усі бажаючі. Староста літературного гуртка «Вересень» Деркач Олена.

Порівняйте два тексти, виявіть недоліки в першому і доведіть правильність другого.

ОГОЛОШЕННЯ
Сьогодні о пів третю літгуртківці зустрічаються з письменниками. Якщо хтось захоче послухати, то приходьте в кабінет української літератури.
Староста гуртка

ОГОЛОШЕННЯ
20 грудня 2006 р. о 14 год. 30 хв. у кабінеті української літератури відбудеться зустріч юних літераторів з письменниками. Запрошуємо всіх бажаючих.
Староста гуртка

Повторення відомостей про стилі мовлення. поняття про офіційно-діловий стиль. читання текстів різних стилів, Українська мова

Повернутись на сторінку Українська мова

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *