Урок № 7. Абетка аплікації. Берізка на узліссі. Конспекти уроків образотворчого мистецтва (малювання), 1 клас

    Урок № 7. Абетка аплікації. Берізка на узліссі. Конспекти уроків образотворчого мистецтва (малювання), 1 клас

    Мета:
    навчальна: розкривати поняття «аплікація»; ознайомлювати учнів із техніками паперових аплікацій; надавати початкові навички роботи з рваною паперовою аплікацією.
    розвивальна: формувати в дітей уміння сприймати, розрізняти й аналізувати характерні риси силуетних форм; розвивати дрібну моторику руки;
    виховна: виховувати естетичне сприйняття учнями навколишнього світу; стимулювати розвиток допитливості.

    Обладнання: навчальні плакати, репродукції картин відомих художників і навчальні роботи з методичного фонду.

    Матеріали та інструменти: альбом для малювання, простий олівець, гумка, кольоровий папір, клей ПВА, ємності для клею і води, пензлик для клею, серветки, клейонка, коробочка для елементів аплікації.

    Тип: комбінований урок.

    Методи і засоби роботи: евристична бесіда; практична робота на базі засвоєного матеріалу.

    Хід уроку № 7. Абетка аплікації. Берізка на узліссі. Конспекти уроків образотворчого мистецтва (малювання), 1 клас

    I. Організаційний момент

    II. Актуалізація опорних знань і вмінь

    Бесіда
    Ми вже познайомилися з матеріалами та інструментами для малювання кольором і лініями.
    • Пригадайте, що допомагає нам малювати кольором?
    • А що допомагає нам малювати лініями?

    ІІІ. Вивчення нового матеріалу

    Розповідь учителя
    Стояла на узліссі Берізка. Стояла й зітхала, сумно опустивши віти. Пролітав повз неї Вітер:
    — Чому ти сумуєш, люба Берізко?
    — Як же мені не сумувати? У всіх дерев стовбури красиві — коричневі або шоколадні, жовті або зеленкуваті зі смужечками й візерунками, а в мене стовбур білий, нудний, зовсім нецікавий.
    Замислився Вітер, як цій біді зарадити. Можна було б її стовбур різнокольоровими фарбами розфарбувати. Тільки де чарівницю Веселку шукати? Небо хмарами затягло, сонечко далеко сховалося, а без сонечка Веселку не побачити.
    Підлетів до Вітру Дощик.
    — Про що замислився, братику Вітре?
    — Та ось не знаю, як Берізці допомогти.
    — Ну це дуже просто! — вигукнув братик Дощик.— Малювати можна не тільки фарбами. Давай прикрасимо Берізку аплікацією.
    — Аплікацією? Ніколи не чув. Що це таке, братику Дощику?
    — Слово це означає «прикласти», а що і до чого прикладати, це вже нам вирішувати. Можна використовувати кольоровий папір, соломку, засушене листя, билинки й квіточки, клаптики тканини, шматочки шкіри або хутра — тобто усе, що підкаже фантазія.
    Замислився Вітер.
    — Здається, я знаю, як біді Берізки зарадити! Ти, Дощику, стовбур Берізки водою змочиш, а я до нього билинки і грудочки землі поприкладаю. Вони до мокрого стовбура приклеються, і вийдуть дуже ошатні смужечки на білому фоні.
    Так вони і зробили.
    Подивилася Берізка на своє віддзеркалення в калюжці і зраділа. Такою вона красунею стала — очей не відвести! Стовбур у неї білий з темними смужечками, віти-коси жовтими листочками-бантиками прикрашені. Стоїть Берізка на узліссі — здалеку її видно, немов свічка палає на темному тлі.

    Організація сприйняття творів мистецтва

    Запитання
    • Де побували художники, щоб намалювати ці картини?
    • Як ви гадаєте, який період осені зобразили художники?

    257І. Левітан «Золота осінь» (1895)

    258І. Розживін «Крізь осінь» (2007)

    • Чи можна напевне сказати, в якому місяці написані ці картини? Чому ви так уважаєте?
    • Які фарби використовували художники? Яких фарб більше?
    • Які настрої викликають ці картини?
    • Як би ви назвали кожну з картин?

    Творче завдання

    Бесіда за запитаннями
    Давайте і ми зробимо портрет красуні-Берізки.
    (Учитель пропонує розглянути репродукції картин, на яких зображені берізки.)
    На минулому уроці ми з вами познайомилися з лінією, контуром і силуетом.
    • Давайте згадаємо, які вони і чим одне від одного відрізняються? Лінія і контур допомогли нам намалювати родину їжаків. А сьогодні ми покличемо на допомогу силует.

    Силует — це зображення, зафарбоване одним кольором. Його легко виконати з кольорового паперу.

    • Скажіть, які матеріали й інструменти знадобляться нам для роботи з кольоровим папером? (Простий олівець, гумка, кольоровий папір, клей ПВА, ємності для клею і води, пензлик для клею, серветки, клейонка, ножиці.)
    Ви, звичайно, маєте рацію, але в нас немає ножиць! Що ж робити? Виявляється, наші руки цілком можуть їх замінити. Сьогодні ми будемо робити аплікацію з рваного паперу.
    • Розгляньте уважно рвані аплікації маленьких художників. З яких елементів складається зображення?
    • Ми підготували для аплікації не білий аркуш, а кольоровий. Як ви гадаєте, чому? (Стовбур берези білий, на білому папері його не буде видно.)

    ІV. Pакріплення вивченого матеріалу

    Пояснення вчителя
    Під час роботи з аплікацією нам необхідно пам’ятати найголовніше правило: спочатку потрібно приклеїти ті частини зображення, які знаходяться найдалі від нас, а потім накладати елемент за елементом, поступово просуваючись уперед.
    Давайте оберемо колір паперу, з яким ми працюватимемо. Із білого паперу ми зробимо стовбур і гілочки берізки. З оранжевого, світло- і темно-жовтого — листя. Для лісу, на узліссі якого стоїть наша берізка, ми оберемо темно-зелений папір, а для трави — світло-зелений.
    Спочатку намалюйте майбутню картинку олівцем. Для лісу і трави відірвіть невеличкі клаптики паперу потрібних кольорів і прикладіть їх до своєї картинки. Якщо результат вам подобається, можна приклеювати.
    Тепер відірвемо смужечки білого паперу для стовбура і гілочок. Смужечки повинні бути ширшими з одного кінця і вужчими з іншого. Прикладіть їх до картинки і приклейте спочатку стовбур, потім віти. Відірвіть зовсім маленькі шматочки чорного паперу і приклейте їх подекуди до стовбура берізки.
    Дерево на узліссі в нас уже є. Нам слід прикрасити його листям. Нарвемо багато дрібних клаптиків оранжевого, світло- і темно-жовтого паперу. Приклеїмо їх до гілочок, накладаючи один на одний, як на справжньому дереві. Декілька листиків приклеїмо внизу під деревом, начебто вони вже облетіли.
    Дуже дрібні деталі важко відривати — їх можна намалювати фломастером.

    V. Підбиття підсумків
    (Відбувається обговорення учнівських робіт.)

    Слово вчителя
    Сьогодні ми з вами ознайомилися з поняттям «аплікація», з техніками паперових аплікацій, навчилися робити аплікацію з рваного паперу.

    Додатковий матеріал

    * * *
    Берізки на узліссі
    Як свічечки горять,
    Дрібненьким жовтим листям
    До сонця гомонять:
    «Вітри холодні, сиві
    Нам віти розплели,
    По небу хмари сині
    З дощем женуть вони…»
    Н. Горошко

    Урок № 7. Абетка аплікації. Берізка на узліссі. Конспекти уроків образотворчого мистецтва (малювання), 1 клас

    Повернутись на сторінку Конспекти уроків образотворчого мистецтва (малювання), 1 клас
