К. Малицька. «Чом, чом, чом, земле моя…», українська література

К. Малицька. «Чом, чом, чом, земле моя…», українська література

Хід заняття К. Малицька. «Чом, чом, чом, земле моя…», українська література

IV. Сприйняття й засвоєння навчального матеріалу

1. Слово вчителя.
Костянтина Малицька… Віра Лебедова, Чайка Дніпрова. Все це імена та псевдоніми української письменниці, педагога, громадської діячки. Багато років вона працювала вчителькою в Галичині, на Буковині, брала активну участь у діяльності культурно-просвітницьких товариств у Львові, була організатором жіночого руху в громадах Чернівців та Львова. Костянтина Мали-цька допомагала січовим стрільцям 1914 року, за це п’ять років відбувала заслання в Сибіру. Тривалий час працювала в бібліотеці Академії наук імені В. Стефаника. Вона є автором пісень січових стрільців («У Січі, у Січі гуртуймось, брати»). У доробку письменниці — поетичні твори, оповідання для дітей (збірка «Малі герої»), вона редагувала дитячий журнал «Дзвінок», перекладала з іноземних мов.
Ось якою різнобічно обдарованою людиною була Костянтина Малицька. Але найпомітніша риса її характеру — патріотизм, палка любов до рідного краю.
Перу К. Малицької належить вірш «Чом, чом, чом земле моя.», який став народною піснею. 1904 року композитор Денис Січинський написав до неї музику.

2. Виразне читання вірша.

3. Прослуховування аудіозапису.

4. Словникова робота.
Чом — чому;
пташня — птахи, птаство;
манить — приваблює;
уздріла — побачила;
в цвіті літ — у розквіті літ.

5. Обмін враженнями від твору, порівняння художнього читання та пісні в аудіозапису.

6. Інтерактивна вправа. Робота в групах.

1-ша група робить загальний аналіз вірша-пісні К. Малицької.

Орієнтовна відповідь
Вірш передає глибоке й щире почуття любові до рідного краю. Письменниця звертається до землі як до живої істоти. Дітям, молодому поколінню вона пояснює значення поняття «рідний край», «батьківщина» — це місце, де ти народився, де живуть твої батьки, рідні, друзі. Ця земля полита кров’ю предків, які відстоювали її, тому вона — найдорожча.
Зміст вірша-пісні К. Малицької «Чом, чом, чом, земле моя.» близький і доступний кожному, торкається найпотаємніших струн душі, висловлює те, що, можливо, не кожен здатен висловити вголос.

2-га група визначає художні засоби та їхню роль у вірші.

Орієнтовна відповідь
К. Малицька широко використовує повтори (чом, чом, чом; тим), що створює певний ритм; звертання (земле моя, дитино); яскравості віршеві додають епітети (пахучий, рідний, найближчі). Зменшувально-пестливі слова (серденьку) та емоційно забарвлена лексика (люба, чарує, дорогі) вказують на ставлення автора до зображуваного, надають віршеві емоційності. Фразеологізми (в цвіті літ, пролили кров, за віру і народ) образно відтворюють думки й переживання поетеси. У вірші багато питальних та окличних речень, які підсилюють емоційний фон твору.
Художніх засобів, як бачимо, багато, і використані вони доречно, художньо виправдано.

3-тя група (музичні експерти) аналізують мелодію, порівнюють її зі словами.

Орієнтовна відповідь
Мелодія відповідає змістові, побудована за народними мотивами — проста, легка. Вона запам’ятовується, підсилює емоційне сприйняття змісту твору.

4-та група порівнює вірш-пісню К. Малицької з іншими піснями літературного походження, з’ясовує причини його популярності.
(Аналізуються та порівнюються такі пісні, як «Сину, качки летять» М. Ткача, його ж пісні «Марічка», «Ясени», «Сніг на зеленому листі», «Журавлі» Б. Лепкого, пісні на слова А. Малишка, Д. Павличка, М. Сингаївського, наприклад «Два кольори», «Чорнобривці», «Пісня про рушник», «Вчителько моя» та ін.)

Орієнтовна відповідь
У цих пісень близький кожному, доступний зміст. Використано багато яскравих засобів, що надають творам щирості, емоційності, виразності.
Мелодії пісень-віршів близькі до народних, легко запам’ятовуються завдяки повторам, чіткому ритму.

V. Закріплення знань, умінь та навичок

1. Практична робота.
Завдання: довести, що твір К. Малицької «Чом, чом, чом, земле моя.» — ліричний вірш.

Орієнтовна відповідь
Передаються почуття й переживання, значить твір — ліричний. Є рима (моя — твоя, спів — лісів, світ — літ) і ритм.

61

Це шестистопний ямб.

2. Гра «Розшифруй прислів’я».
Завдання: прочитати прислів’я, близьке до головної думки твору К. Малицької.

62

Відповідь. «Дерево міцне корінням, людина — родом та народом». (Пропущені голосні.)

К. Малицька. «Чом, чом, чом, земле моя…», українська література

Повернутися на сторінку Українська література, шкільна програма

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *