УРОК № 65. Тема. Т. Шевченко. «Тече вода з-під явора», українська література 6 клас

    УРОК № 65. Тема. Т. Шевченко. «Тече вода з-під явора», українська література 6 клас

    Мета: пригадати основні відомості про поета, ознайомити з ліричним твором, допомогти усвідомити його красу; розвивати навички виразного читання, аналізу віршів; образне, асоціативне мислення; виховувати любов до рідного краю, до природи.

    Обладнання: портрет письменника, збірка його творів; малюнки Шевченка про природу, пейзажні картини.

    Теорія літератури: ліричний вірш, тропи (художні засоби).

    Хід уроку № 65. Тема. Т. Шевченко. «Тече вода з-під явора», українська література 6 клас

    I. Повідомлення теми й мети уроку

    II. Мотивація навчальної діяльності школярів

    ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів
    Перевірка домашнього завдання.
    Зачитування статутів, пам’яток для клубу романтиків.

    IV. Основний зміст роботи

    1. Вступне слово вчителя з елементами бесіди.
    1) Хто такий Т. Г. Шевченко, що ви про нього знаєте?
    2) Які твори Т. Шевченка вам відомі?
    3) Якими талантами, окрім літературного, володів письменник?
    Погляньмо на репродукції з пейзажних картин Т. Г. Шевченка. Які ніжні фарби, яке вміння відчути красу природи навіть у досить прозаїчних буденних картинах!
    Більшу частину свого життя Т. Шевченкові довелося прожити далеко за межами батьківщини, рідної України. Але він ніколи не забував про неї, мріяв про біленьку хатинку у вишневому садочку над Дніпром, калину під вікном, привітну дружиноньку та діточок.
    Може, саме тому у творах Великого Кобзаря постійно переплітаються образи природи й образи дівчини й хлопця, наречених, родини.
    Сім’я — це святе для поета, тому він милується навіть качиним виводком, гармонією довколишнього природного світу.

    2. Виразне читання вірша Т. Шевченка «Тече вода з-під явора».

    3. Словникова робота.
    Явір — порода дерев;
    помеж — поміж;
    качур — самець качки;
    ряска — дрібна водяна рослина з листям на поверхні води;
    став — озеро;
    зять — чоловік дочки.

    4. Обмін враженнями щодо прочитаного.

    5. Робота в групах.

    1-ша група: виділити художні образи та знайти асоціації, які вони викликають.

    Орієнтовна відповідь

    Образи Асоціації
    явірпарубок, козак, юнак
    калинакрасива дівчина
    водаплин життя
    верболози й лозипишність природи, зелене буяння, радість життя
    качечка, качур, каченятащаслива родина, гармонія
    дівчанадія, втіха, радість батьків
    батько, матибатьківське піклування, родинний затишок

     

    2-га група: розподілити художні засоби, з’ясувати їхню роль у творі.
    Пишається калина, червона (калина), калинонька, явір молодіє, качаточка, качечка розмовляє, прийшло дівча, брати, брало, садок.

    Орієнтовна відповідь

    Приклади художніх засобівВиди художніх засобівРоль у творі
    пишається калина
    явір молодіє
    качечка розмовляє
    метафористворюють яскраву, образну картину
    червона (калина)епітетвказує на колір, має підтекст — красива
    калинонька, качаточка, садокзменшено-пестливі слованадають щирості, душевності, доброти
    брати, бралоповторизвертають увагу на слова
    прийшло дівчавживання середнього роду щодо людинипоказують замилування автора, його ніжність

     

    3-тя група: визначити головну думку твору, обґрунтувати свої міркування.

    Орієнтовна відповідь

    Головна думка поезії — уславлення краси природи й родинного щасливого життя.
    Спочатку поет говорить про явір і калину в оточенні верболозу, потім про качку з качуром та каченятами, далі — про дівча — батьківську втіху. Батько й мати мріють про щасливе майбутнє доньки, про доброго для неї чоловіка й гарну родину.

    4-та група: визначити ритм і риму вірша Т. Шевченка.

    Орієнтовна відповідь

    59

    Поєднання чотирьохстопного ямбу з трьохстопним хореєм та трьохскладовим віршовим розміром.

    6. Повідомлення про роботу в групах.

    7. «Словесне малювання» за віршем Т. Шевченка «Тече вода з-під явора».

    8. Висновок про зв’язок вірша із сучасністю.
    Учні висловлюють міркування про те, як цей вірш, його думки, ідеї пов’язані з нашим часом, реальним життям.
    (Незамінними залишилися краса природи, її вплив на людину, цінність щирих родинних стосунків, збереження сім’ї і под.)

    V. Домашнє завдання
    Вивчити вірш Т. Шевченка «Тече вода з-під явора» напам’ять; вміти його аналізувати; зробити ілюстрації.

    VI. Підсумок

    УРОК № 65. Тема. Т. Шевченко. «Тече вода з-під явора», українська література 6 клас

    Повернутися на сторінку Конспекти уроків української літератури, 6 клас
