УРОК № 63. Тема. В. Винниченко. Перший український науково-фантастичний роман «Сонячна машина», українська література 10 клас

  УРОК № 63. Тема. В. Винниченко. Перший український науково-фантастичний роман «Сонячна машина», українська література 10 клас

  Мета: зацікавити учнів, спонукати до читання високохудожньої науково-фантастичної літератури; розширити знання учнів про В. Винниченка та інших письменників світової літератури; розвивати навички самостійного читання, добору відповідного цікавого матеріалу для виступів; розширювати кругозір учнів, сприяти розвиткові комунікативних навичок; виховувати усвідомлення художнього слова як увічненого для поколінь досвіду життя людини, її думок, переживань, мрій.

  Обладнання: портрети письменників — наукових фантастів світової літератури, виставка їхніх творів, ілюстрації до них; фрагменти кінофільмів.

  Теорія літератури: науково-фантастичний роман.

  Хід уроку № 63. Тема. В. Винниченко. Перший український науково-фантастичний роман «Сонячна машина», українська література 10 клас

  І. Оголошення теми й мети уроку

  ІІ. Мотивація навчальної діяльності школярів

  Вступне слово вчителя.
  Люди завжди прагнули зазирнути в майбутнє. І ворожили, і мріяли, і складали казки, вигадували чарівні чоботи-скороходи, килими-літаки, скатерті-самобранки. Звідси йде коріння фантастичної, науково-фантастичної та утопічної літератури. З’являлися твори й про «машину часу», і про прибульців із космосу, й про різні надзвичайні науково-технічні винаходи. І що дивно: талановиті письменники-фантасти дійсно бачили на сто, двісті років уперед, передбачали багато відкриттів. Але перевірилось це лише часом. Наприклад, дослідники творчості Жуля Верна підрахували, що близько трьохсот його передбачень збулося!
  В українській літературі першим науково-фантастичним романом став твір В. Винниченка «Сонячна машина» (1921-1924). Він має присвяту «Моїй сонячній Україні». Автор сподівався, що це буде «візитова картка української літератури в Європі», яка займе гідне місце поруч із творами Г. Веллса, К. Чапека, А. Франса та ін. Умови роботи над романом були дуже складними: матеріальні нестатки, ослаблення здоров’я, неможливість цілком віддаватися творчості (треба було заробляти на прожиття). Письменник сподівався, що згодом зможе доопрацювати, відшліфувати матеріал. У «Щоденнику» він писав: «Коли б ще років три над нею попрацювати, могла б бути путньою річчю. І зараз маю сум за неї, жаль до неї, як до дитини, від якої батьки ждуть геніальності, а з неї виходить жалюгідний, непомітний та ще й кривджений іншими середняк. Дефектів багато, сам бачу, а виправити вже не сила мені».
  Жоден з українських романів ні до появи «Сонячної машини», ні після не викликав такої реакції читачів, такої великої кількості дискусій і суперечок. Одні співали дифірамби, інші осуджували, але для В. Винниченка головним було те, що його твір не залишився поза увагою читачів.
  М. Зеров відзначив велику популярність роману, що вийшов друком у 1928 році: «»Сонячна машина» Винниченка має певний, недвозначний успіх. Про неї пишуть, говорять, упоряджають диспути, а головне — її читають, як ні одну українську книжку, як не читали навіть загально рекомендованих Коцюбинського та Нечуя-Левицького в передіспитові дні. Авторові з його далекої далечини видно навіть, як у Донбасі перед книгозбірнями його книжки дожидаються «хвости» робітництва».
  (За С. Зінчук)

  Цей роман, хоч є у нього й певні недоліки, став оригінальним, самобутнім явищем світової літератури.

  III. Основний зміст роботи

  1. Повідомлення учнів.
  (Учні розповідають про розвиток наукової фантастики у світовій літературі (творчість Жуля Верна, Г. Веллса, О. Толстого та інших — від початків до наших днів. Слід звернути увагу на гіпотези щодо розвитку людства в майбутньому, розвиток техніки й науки; не плутати наукову фантастику з «фентезі» — містикою, неприродними перетвореннями з неясних причин.)

  2. Обговорення роману В. Винниченка «Сонячна машина».

  Орієнтовний план обговорення твору
  1) Події, життєві факти, ідеї епохи, які лягли в основу твору. Реальність та авторська фантазія.
  2) Тематика роману, його проблематика.
  3) Характерні ознаки соціально-політичного, утопічного, пригодницького та авантюрно-детективного жанру.
  4) Сюжет і кінодраматичний спосіб його викладу.
  5) Роль винаходу інженера Рудольфа Штофа. Філософське осмислення приходу нової ери «сонцеїзму».
  6) Система образів. Характеристика фінансового короля Фрі-дріха Мертенса, принцеси Елізи, братів Рудольфа і Макса, графині Труди, нафтового короля Брайтона, Сузанни Фішер, банкіра Душпера, принца Георга.
  7) Роль позасюжетних елементів у творі — портретів героїв, пейзажів; публіцистичних відступів.
  8) Мова і стиль твору, наявність у ньому реалістичних тенденцій і ліній символізму, психологізму, імпресіонізму.

  3. Інтерактивна вправа «Займи позицію».
  — Чи може теорія «сонцеїзму» колись, у далекому майбутньому, втілитися в життя? Позицію обґрунтуйте, знайдіть плюси та мінуси цієї теорії.

  153

  IV. Підбиття підсумків уроку

  Заключна бесіда.
  — Що вам сподобалося на уроці, а що ні; що зацікавило?
  — Чи корисна для вас така форма роботи, як конференція? У чому її позитивні сторони, а недоліки?
  — Яка ваша думка щодо далекого майбутнього людства?

  V. Домашнє завдання
  Скласти усний твір «Моє ставлення до філософії автора в романі «Сонячна машина»» або «Яким я бачу майбутнє людства через сотню, тисячу років?». Прочитати новелу В. Винниченка «Момент».

  УРОК № 63. Тема. В. Винниченко. Перший український науково-фантастичний роман «Сонячна машина», українська література 10 клас

  Повернутися на сторінку Конспекти української літератури. 10 клас

  Комментарии закрыты.