Микола Вінграновський «Сіроманець». Доброта, вигадливість, рішучість Сашка, його здатність на самостійні вчинки, особливо у відстоюванні своєї пропозиції, українська література

Микола Вінграновський «Сіроманець». Доброта, вигадливість, рішучість Сашка, його здатність на самостійні вчинки, особливо у відстоюванні своєї пропозиції, українська література

Перебіг уроку Микола Вінграновський «Сіроманець». Доброта, вигадливість, рішучість Сашка, його здатність на самостійні вчинки, особливо у відстоюванні своєї пропозиції, українська література

ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

Бесіда

 • Чи легко любити людей? (І легко, і важко, бо однозначної відповіді немає, бо любов має бути не на словах, а в діях.)
 • А природу? (Любити легко, усі люблять, бо вона прекрасна. Але справжня любов до природи — це не просте замилування, а велика турбота, праця — і це важко, напевно.)
 • Хто піклується про вас? (Батьки, учителі, рідні й увесь навколишній світ, природа, Україна.)
 • Турбуватися треба лише про рідних? (Хтось думає, що так, а хтось уважає, що треба дбати і про ближніх.)
 • Про кого дбаєте ви? (Про себе, про батьків, рідних.)
 • Чи можна сказати, що любити інших — це жертвувати чимось власним? (Так, і своїм часом, і здоров’ям, і чим завгодно.)
 • Чи легко бути добрим? (Є люди «добренькі», а є добрі. «Добреньким» бути легко, бо ти лише здаєшся таким, усе тільки на словах. Добрим по-справжньому бути важко, бо це значить — бути чесним, щирим, милосердним.)

ІІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

1. Слово вчителя

Є, на щастя, такі художні твори, які, прочитавши, не забуваєш. До них повертаєшся ще не раз, щоб очистити душу, позбутися негативу, набратися мудрості й сили духу. Такою книжкою, безперечно, є повість Миколи Вінграновського «Сіроманець» — твір про вірну дружбу між людиною та звіром. Ви познайомилися тепер нарешті із Сашком і Сіроманцем, а ще знаєте про Мауглі та його друзів-звірів. Можна також згадати Івана Івановича та Білого Біма Чорне вухо із однойменної повісті Г. Троєпольського. Ці твори об’єднує спільне: любов людини до братів наших менших — до звірів. На попередньому уроці ми вже поставили на перше місце серед високоморальних людських якостей почуття доброти, співпереживання, милосердя й турботи про ближнього. Відомо ж: людина починається з добра. Добрі люди і світ роблять добрішим, кращим.

2. Робота з епіграфом
(Учитель читає вголос епіграф уроку, коментує його, залучає до бесіди учнів.)

 • Хто з героїв повісті міг би сказати ці слова? (Сашко)

IV. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ
(Учні записують у зошити тему уроку, епіграф.)

V. ОПРАЦЮВАННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

1. Бесіда

 • Як Сашко ставиться до Сіроманця? Чому саме так? (Жаліє, співчуває, бо вовк одинокий, бо він не винен у злочинах, які йому приписують люди.)
 • Де вони зустрілися вперше? Що вас найбільше вразило в цьому епізоді? (У лісі, Сашко подумав, що то велике теля. Вразило те, що вовк лизнув Сашкове коліно, що звір був зовсім не злий, а добрий, як у казках).
 • Що помітив пізніше Сашко в очах Сіроманця? (Що вовк сліпий.)
 • Якими словами Сашко називає вовка? (Запишіть ці слова в зошити або в робочі картки у вигляді схеми.)

Орієнтовна схема-відповідь

Сашко так називає вовкаСіроманець
вовчик
мій друг
Сіроманчик
Вовчечок
Лизунчик
розумненький
 • Який сон щоночі снився Сіроманцеві? (Вовкові щоночі снилися срібні очі постріляних вовченят і постріляні вовчиці. Це був сон кошмарний, страшний.)
 • Який сон тричі бачить Сашко? (Хлопчикові сняться айсберги, які пропливають повз його хату. На айсбергу сидить Сіроманець і наче прощається, махає лапою. Сашко думав про вовка — він йому снився. Сон також тривожний.)

2. Створення синонімічного ряду

 • Доберіть дієслова, синонімічні щодо поняття «творити добро», й заповніть схему. Вона, як бачите, у вигляді сонечка, бо людське добро — як тепле сонячне проміння, без нього немає життя.

Орієнтовна схема-відповідь

Робити добро — це значить…підтримати
розрадити
поділитися
любити
співчувати
піклуватися
допомагати
оберігати

3. Слово вчителя

Прийом сну, який використовує автор, підкреслює велике горе, якого вовк не може позбутися, яке не забувається. Можливо, Сіроманець карається, бо, як ватажок зграї, не зберіг її. І в Сашка також дуже символічний сон: йому справді снилися пропливаючі в синьому океані повз його хату білі айсберги. На одному сидів Сіроманець, а Сашко сумно дивився на них з вікна. Айсберги, ці величезні льодові гори, символізують холод, холодність (з боку людей), байдужість, а білий колір тут додає чистоти, віри в справедливість, надії, що вовк буде врятований, знайде бажану свободу, спокій у місці, де не буде злих людей. Тричі Сашку являлися в снах айсберги, але на третій раз вовка не було. Ці сни вказують на смуток хлопчика, тугу за вовком, утрату надії на зустріч із Сіроманцем. У письменника відчай, жаль, сум кольорові, вони — білі, як айсберги, як глибокі холодні сніги. Цей чистий холодний білий колір надзвичайно точно передає стан душі хлопчика, його розпач і тривогу: «Вовка не було».

Микола Вінграновський «Сіроманець». Доброта, вигадливість, рішучість Сашка, його здатність на самостійні вчинки, особливо у відстоюванні своєї пропозиції, українська література

Повернутися на сторінку Українська література

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован.