Валентин Чемерис. «Вітька + Галя, або Повість про перше кохання». Гумористична повість про життя й пригоди школярів із села Великі Чаплі. Сюжет, українська література

Валентин Чемерис. «Вітька + Галя, або Повість про перше кохання». Гумористична повість про життя й пригоди школярів із села Великі Чаплі. Сюжет, українська література

Перебіг заняття Валентин Чемерис. «Вітька + Галя, або Повість про перше кохання». Гумористична повість про життя й пригоди школярів із села Великі Чаплі. Сюжет, українська література

I. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

Пригадайте веселих, бешкетливих героїв Яву та Павлушу з повісті Всеволода Нестайка «Тореадори з Васюківки». А тепер уявіть їх, або схожих на них, хлопчиків, що підросли. Звичайно, тепер їм не до риття метро під свинарником і не до бою з биком, а точніше, лагідною коровою Манькою. На порядку денному — перші почуття, закоханість, страждання, із ними пов’язані, кумедні й не дуже пригоди Вітьки та Федька з твору Валентина Чемериса. Чи цікавою для вас є ця тема?

— Як ви ставитеся до гумору у творах письменників? Чи можна з гумором говорити про серйозні речі? Пригадайте гумористичні твори, вивчені в попередніх класах. Які у вас залишилися враження від них?

II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Вступне слово

«Життя вимірюється не кількістю прожитих років, а тим, що встиг зробити, який слід залишив на землі, скільки добра подарував людям»,— так вважає відомий український письменник-гуморист Валентин Чемерис. І це дуже чітко вказує на якості особистості письменника, життєві пріоритети. З його іскрометною гумористичною повістю «Вітька + Галя, або Повість про перше кохання» ми й розпочнемо знайомство на сьогоднішньому уроці.

III. СПРИЙНЯТТЯ Й ЗАСВОЄННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

1. Розповідь

Народився майбутній письменник 8 липня 1936 року на щедрій на таланти полтавській землі, рідною для нього є й Дніпропетровщина. Валентин Лукич Чемерис — сучасний український письменник, митець різноманітних зацікавлень: його перу належать сатирично-гумористичні твори, твори сучасної та історичної тематики, твори для дітей, фантастика, детективи, публіцистика.
Перед цим було навчання в Літературному інституті імені О. М. Горького (м. Москва), праця на підприємствах Придніпров’я, у редакціях обласних газет, у дніпропетровському видавництві «Промінь».
Був головою дніпропетровської організації Спілки письменників України, головним консультантом у адміністрації Президента України, працював у багатьох редакціях всеукраїнських газет, зокрема в «Літературній Україні».
Вражають його відзнаки та нагороди: Лауреат республіканської премії в галузі сатири та гумору імені Остапа Вишні, літературної премії імені Ф. Маківчука, С. Олійника, гумористичної премії Одарки й Карася; за кращі оповідання присуджена премія імені Ю. Яновського; за романи з історії України «Фортеця на Бористені» та «Ордер на любов» автору присуджена Міжнародна премія Українського козацтва «Лицарське перо» (2008).
2009 року присуджена літературна премія імені Івана Мазепи за історичний роман про гетьмана Петра Дорошенка «Без права повернення», літературно-мистецька премія ім. І. Нечуя-Левицького.
Творчий шлях В. Чемерис розпочав як письменник-гуморист, видав 18 збірок гуморесок, пародій, веселих повістей. Пише й «серйозну» прозу (автор 9 романів, багатьох повістей, оповідань), а також твори для дітей. Зібрав та впорядкував видання «Українські анекдоти».

2. Робота з підручником.

Доповнення відомостей про особистість письменника.

3. Виразне читання І умовної частини твору В. Чемериса «Вітька + Галя, або Повість про перше кохання».
(Розділи «Ех Вітько, Вітько!..», «Творчі муки Федька Котигорошка», «І куди тільки техніка дивиться!..», «Серенада».)

4. Словникова робота, обмін враженнями про прочитане.

5. Евристична бесіда, виконання завдань.

  • Що таке дуель? Коли і з якої причини до неї вдавалися?
  • Яка роль секунданта в цій справі?
  • Які універсальні ліки від усіх хвороб були в матері Вітьки?
  • Що поєднувало Вітьку й Галю в ранньому дитинстві?
  • Опишіть Галю за спогадами Вітьки.
  • Яке основне захоплення було в Федька Котигорошка?
  • Який спосіб освідчення дівчині запропонував Федько своєму товаришеві?
  • Чим закінчилася історія із серенадою?

Валентин Чемерис. «Вітька + Галя, або Повість про перше кохання». Гумористична повість про життя й пригоди школярів із села Великі Чаплі. Сюжет, українська література

Повернутися на сторінку Українська література

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *