«Поетична вітальня». І. Калинець. Цикл «Дивосвіт»: «Стежечка», «Блискавка», «Веселка», українська література
Хід заняття «Поетична вітальня». І. Калинець. Цикл «Дивосвіт»: «Стежечка», «Блискавка», «Веселка», українська література
III. Основний зміст роботи
Ведуча. Я — Дзвенислава. Саме для мене мій тато Ігор Ка-линець видав книжечку, яка так і зветься «Книжка для Дзвінки». І я дуже цим пишаюся. Ніколи не забуду, як батько брав мене за руку й вів стежечкою на луки, в ліс, показував джерельця із кришталево чистою водою, дзвінкотючі струмочки, веселку в небі. Він уміє розмовляти з деревцем, зі стежечкою, з райдугою і навіть із димом, уявляти їх як живих осіб.
Перший учень. Читає виразно або розказує напам’ять вірш І. Калинця «Стежечка».
Другий учень. Читає виразно вірш І. Калинця «Блискавка» .
Третій учень. Читає вірш І. Калинця «Веселка».
Четвертий учень. Наші давні предки «оживлювали», «олюднювали» довколишній світ. Веселка нагадувала дівчину, котра «надягла. стрічок-стрічок, як у свято, взяла коромисло і пішла до річки». Хіба не так українські красуні у святкові дні завжди прикрашали свої коси стрічками, різнобарв’я яких нагадувало веселкові смуги?
У вірші «Стежечка» героїня — нежива істота — нагадує пустотливе, цікаве, залюблене у світ дівчатко. (Але ж світ красний — голова крутиться). Виразний натяк на казковий сюжет прочитується і в поезії «Блискавка».
П’ятий учень. Довірливий, емоційний тон поезій циклу «Дивосвіт» створюється не лише завдяки персоніфікації, «оживленню» явищ природи, а й через використання пестливих слів, застосування особливої поетичної форми — верлібру.
Верлібр — це вільний вірш, у якому відсутні рими, рядки його мають різну довжину й різну кількість наголосів, що розташовані довільно. Не поділяється такий вірш і на строфи.
У І. Калинця немає ще й багатьох розділових знаків, тому вірші його звучать незвичайно, примушують по-новому глянути на світ.
Часто І. Калинець використовує метафору — художній засіб, який розкриває сутність і особливості одного явища через перенесення на нього схожих ознак і властивостей іншого явища. При цьому прямі ознаки поєднуються з переносними. У метафорах відсутні сполучники ніби, наче, мовби, немовби, як та ін. Наприклад: «Котились писанками із гори ясні сонця у мамині долоні».
Ведуча. А я хотіла, щоб ви познайомилися ще й з іншими поезіями мого татуся: «Криничка», «Дим», «Колискова» і под.
(Читає поезії або їх читають інші учні.)
Ведуча. Дуже мені б хотілося, щоб вам сподобалися вірші І. Калинця, запам’яталися, допомогли полюбити безмежний і чарівний світ природи, що нас оточує, змусили з трепетом до нього ставитися, берегти його.
IV. Домашнє завдання
Вивчити напам’ять (за бажанням) один із віршів І. Калинця із циклу «Дивосвіт», вміти аналізувати його; зробити ілюстрації.
«Поетична вітальня». І. Калинець. Цикл «Дивосвіт»: «Стежечка», «Блискавка», «Веселка», українська література
Повернутися на сторінку Українська література, шкільна програма