Іван Франко. Короткі відомості про митця і його багатогранну творчість. «Захар Беркут», українська література

Іван Франко. Короткі відомості про митця і його багатогранну творчість. «Захар Беркут», українська література

Перебіг заняття Іван Франко. Короткі відомості про митця і його багатогранну творчість. «Захар Беркут», українська література

IV. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ.

1. Засвоєння нового навчального матеріалу

Навчальна лекція

Іван Якович Франко народився 27 серпня 1856 року в с. Нагуєвичі на Галичині в родині коваля. іван Франко рано залишився сиротою: батько, який був старший від матері на 30 років, помер, коли хлопчикові було одинадцять років, а мати пішла з життя, щойно Іванові виповнилося шістнадцять. Проте батьки рано помітили виняткову допитливість й обдарованість сина й віддали його до початкової школи в селі Ясениця-Сільна, де викладали польську, німецьку мови, арифметику. Дядько івана, Павло Кульчицький, навчив хлопчика читати й писати українською. Пізніше завдяки старанням вітчима Гриня Гаврилка іван Франко вступив до Дрогобицької гімназії, де отримав ґрунтовні знання з класичних мов, історії, математики. У гімназії його вважали одним із кращих учнів. Він мав надзвичайну пам’ять, багато читав і тут же почав складати вірші.

Після гімназії письменник вступив до Львівського університету. Його творчий доробок на той момент був уже чималенький: збірка віршів, кілька поем, переклади давньогрецьких творів. Усе це іван Франко створив 19-річним! Вищу освіту Франко здобув у Чернівецькому університеті, а у Віденському (Австрія) захистив дисертацію, здобувши науковий ступінь доктора філософії.

Перша збірка поета називалася «З вершин і низин». У ній іван Франко постає революціонером, бунтарем, а поезія «Каменяр» сповнена прагнення митця розбити скелю, що стоїть на шляху до вільного життя.

Франку належать понад п’ять тисяч творів у різних галузях літератури й науки. Видано друком 50 томів — лише третина написаного.

Здебільшого іван Франко писав твори для дорослих, хоча є в нього й оповідання для та про дітей.

Історична повість — це епічний прозовий твір, сюжет якого побудований на історичному матеріалі. Тут широко представлені важливі події, видатні діячі минувшини на широкому тлі сучасних їм епох. і звичайно, таким творам притаманний історичний колорит. Він передбачає наявність таких прикмет минулого, як імена історичних героїв, давні географічні назви, описи старовинних звичаїв, вживання історизмів та архаїзмів.

Щодо історії написання повісті «Захар Беркут», то варто зазначити, що 1882 року редакцією журналу «Зоря» був оголошений конкурс на кращий історичний твір. Іван Франко вирішив узяти участь, а наступного року твір уже було опубліковано в журналі. У листі до М. Павлика і. Франкописав, що повість має бути «ідеальна, з життя, а ще ліпше з бувальщини нашого народу. Отже, я пишу повість історичну, із XIII віку (напад монголів), та ідеальну (по поніманню характерів). Повість тота хоч і містить у собі багато історичної і неісторичної декорації, все-таки, надіюсь, збудить живий інтерес і в сучасних людей».

Як бачимо, звертаючись до історії, Франко прагнув зацікавити читачів рішучою боротьбою українського народу, аби героїзм предків став тією традицією, яку необхідно наслідувати й розвивати. Крім того, письменник висловив мрії про майбутнє, нове, вільне від експлуатації, справедливе суспільство.

2. Літературна гра «Знайди нісенітниці»

Іван Петрович Франко народився 27 вересня 1856 року в с. Нагуєвичі на Полтавщині в родині землероба. Навчався Іван Франко у львівській гімназії, де здобув ґрунтовні знання з історії та математики, але не зміг опанувати іноземні мови. Після гімназії Іван Франко поїхав до Австрії і там закінчив університет. Перша збірка поета називалася «Каменяр». Іван Франко ніколи не брав творчих псевдонімів. Повість «Захар Беркут» була написана Іваном Франком для участі в конкурсі на кращий фантастичний твір.

3. Проблемний виклад навчального матеріалу з демонструванням наочності

  • Що ви знаєте з історії про боротьбу руського народу проти монголів? Хто такі монголи?

1241 року внук Чингісхана — засновника й хана Монгольської імперії — хан Батий вогнем і мечем плюндрував землі Київської Русі. Орда безжалісно нівечила долі сотень людей, несучи їм зубожіння, рабство та смерть. В історичній повісті «Захар Беркут» усі герої є вигаданими, проте це не зашкодило історизмові твору й не суперечило його художній правді. Так, уся сюжетна канва базується на достовірному факті — нападі монголо-татар. Іван Франко точно називає імена ватажків, накреслює маршрути походів, згадує про битву на р. Калці. Другим джерелом для повісті став фольклор — перекази й легенди. Таким чином, «Захар Беркут» — це художній сплав історії та легенд у художній інтерпретації.

  • Що вам відомо про Карпати та населені пункти поблизу Карпат?

Село Тухля, про яке пише Іван Франко, існує насправді й розташоване в мальовничій лісистій місцевості неподалік від м. Стрий на львівщині. Знайдіть це місце на карті.

Збереглися народні перекази про походження назви села. В одному з них ідеться про те, що колись біля Тухлі загинула велика кількість ординців, від яких по всій околиці йшов поганий (тухлий) запах. Також у творі згадано с. Корчин (Сколівський район), Синевідське (нині Нижнє й Верхнє Синьовидне), р. Стрий та Опір.

  • Прочитайте підзаголовок повісті. Про що в ньому йдеться?
  • Як ви гадаєте, чому Іван Франко обрав для своєї повісті слова з поеми Олександра Пушкіна «Руслан та людмила»?
  • Прочитайте виразно початок повісті. Як ви гадаєте, чому автор починає твір з опису полювання?

Іван Франко. Короткі відомості про митця і його багатогранну творчість. «Захар Беркут», українська література

Повернутися на сторінку Українська література

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *