Простий план власного висловлювання (практично). усний докладний переказ художнього тексту розповідного характеру з елементами опису приміщення за простим планом, Українська мова

Простий план власного висловлювання (практично). усний докладний переказ художнього тексту розповідного характеру з елементами опису приміщення за простим планом, Українська мова

Хід заняття Простий план власного висловлювання (практично). усний докладний переказ художнього тексту розповідного характеру з елементами опису приміщення за простим планом, Українська мова

ІІ. Актуалізація опорних знань
На забутому кимсь аркушику паперу, що лежав на столі, було написано:
1. Відіслати листа.
2. Здати чобітки в майстерню.
3. Зателефонувати Марині Петрівні.
4. Підготувати звіт.
Як ви думаєте, що то був за запис, і кому він міг належить? До якого стилю мовлення належить? Як ви думаєте, а навіщо людині складати взагалі план?
Отже, план нам необхідний для того, щоб встановити точний і чіткий перелік наміченого у розповіді, щоб не пропустити чогось важливого, не переплутати порядок викладу матеріалу.

ІІІ. Словникова робота
Пригадайте, який вид документа називається планом. Перевірте правильність відповіді за тлумачним словником.
План — заздалегідь накреслена програма господарських, культурних, оборонних і т. ін. заходів, що передбачає порядок і термін здійснення їх.
Ви повинні пам’ятати, що в основі будь-якої свідомої діяльності людини лежить план: з чого почати? що далі робити? до чого це приведе? Вибраний шлях досягнення мети і є визначена послідовність операцій, дій, тобто це план. Він може бути простим, складним, цитатним, змішаним. Ми сьогодні з вами будемо працювати над складанням простого плану власного висловлювання.
Запитаєте, яким він має бути за змістом? Відповідаю: по-перше, план повинен пояснити, про що висловлювання, його основна думка; по-друге, кожен пункт плану має нести визначену інформацію, тобто мусить «промовляти», а не бути безмовним; по-третє, він повинен відповідати, а не запитувати. Запам’ятайте, що план твору, переказу, усної відповіді — половина вашого успіху. Пригадайте пісеньку Аліси:

Чтобы не попасть в капкан,
Чтобы в темноте не заблудиться,
Чтобы никогда с пути не сбиться,
Чтобы в нужном месте приземлиться,
Начерти на карте план…

ІV. Усний докладний переказ художнього тексту розповідного характеру з елементами опису приміщення

1. Виразне читання тексту для переказу
Невелика кімната, до якої увійшов юнак,— з жовтими шпалерами, геранями і серпанковими занавісками на вікнах, була тієї хвилини яскраво освітлена призахідним сонцем. але в кімнаті не було нічого особливого. З меблів тут були лише диван з величезною увігнутою спинкою, круглий стіл овальної форми перед диваном, туалет із люстерком в простінку, стільці попід стінами — все дуже старе і з жовтого дерева, та дві-три дешеві картинки у жовтих рамках, що зображували німецьких панянок з птахами в руках,— от і все. В кутку перед невеличкою іконою горіла лампада. Все було дуже чисте: і меблі, і підлога аж блищали. І порошинки не можна було знайти в усій квартирі (За Ф. Достоєвським).

V. Завдання

1. Визначити стиль мовлення.

2. Визначити тему і основну думку тексту.

3. З’ясувати значення незрозумілих слів.
Серпанок — легка прозора тканина; туалет — столик із дзеркалом, біля якого одягаються, зачісуються і т. ін.; лампада — наповнена оливою невелика посудина із гнотом, яку запалюють перед іконами.

4. Пояснити розділові знаки при узагальнювальних словах та між однорідними членами речення.

5. Скласти простий план прослуханого тексту.

Простий план власного висловлювання (практично). усний докладний переказ художнього тексту розповідного характеру з елементами опису приміщення за простим планом, Українська мова

Повернутись на сторінку Українська мова

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *