Гумористичне і сатиричне зображення. Жанрова різноманітність гумористичних творів (анекдоти, байки, усмішки, гуморески, співомовки). Леонід Глібов. Визначний український байкар, поет. «Щука». Викривальна і повчальна спрямованість байок письменника. Побудова байки, українська література

Гумористичне і сатиричне зображення. Жанрова різноманітність гумористичних творів (анекдоти, байки, усмішки, гуморески, співомовки). Леонід Глібов. Визначний український байкар, поет. «Щука». Викривальна і повчальна спрямованість байок письменника. Побудова байки, українська література

Здається, байка просто бреше,
А справді ясну правду чеше.
Нікого в світі не мине,
Читайте, згадуйте мене!
Л. Глібов

Хід уроку Гумористичне і сатиричне зображення. Жанрова різноманітність гумористичних творів (анекдоти, байки, усмішки, гуморески, співомовки). Леонід Глібов. Визначний український байкар, поет. «Щука». Викривальна і повчальна спрямованість байок письменника. Побудова байки, українська література

II. Оголошення теми і мети
У житті кожної людини є моменти радості й суму. Потрібно вчитися керувати своїми емоціями, а коли на серці тяжко — піднімати собі настрій.
А допоможе нам у цьому гумор. Лікарі впевнені, що людина, яка сміється, жартує, довше живе і менше хворіє. Нелегкою була й доля українського народу. Вистояти у скрутну хвилину йому допомагало почуття гумору. Що ж таке гумор, що означає мати почуття гумору? Про це та багато іншого ми дізнаємося, коли будемо активно працювати на уроці.

Девіз уроку:
Не просто слухати, а чути.
Не просто дивитись, а бачити.
Не просто відповідати, а міркувати.
Дружно й плідно працювати.

III. Актуалізація опорних знань

— До якої частини мови відносяться ці слова? (іменники)
— Назвіть їх одним словом. (тварини)
З цими тваринами ми і зустрінемось на сьогоднішньому уроці. А героями яких творів можуть бути названі тварини, ви дізнаєтесь, прочитавши шифрограму-колограму.

Шифрограма-колограма
(читати за рухом годинникової стрілки через букву, починаючи з виділеної ) (Байка)

717

Епіграфом до уроку є слова Л. Глібова:

— Як ви розумієте цей вислів?
— Про що просить нас видатний український байкар?

IV. Опрацювання нового матеріалу

1. Розгляд таблиці «Жанрова різноманітність»

2. Групова робота Зміст гуморесок і характеристика сміху
Прочитати виразно гумореску, визначити, які риси характеру людини висміюються, який характер сміху (доброзичливий, м’який, викривальний, нищівний); спробуйте зробити висновок про те, який це твір (гумористичний чи сатиричний) і чим гумор відрізняється від сатири.

3. Складання асоціативного куща
Який з малюнків (сонечка чи блискавки) асоціюється з поняттям «гумор», а який — з поняттям «сатира»? Виберіть з наведених характеристик сміху ті, що стосуються гумору, і ті, — що сатири. Запишіть їх у зошит у дві колонки.

4. Інформація про байку, історію її виникнення, побудову
«Байка» походить від грецького слова «айнос» — оповідання, що потребує відповідного тлумачення. Дійовими особами байок найчастіше виступають тварини, але іноді людські істоти чи неживі предмети. Байка служить зразком життєвої мудрості.

Повідомлення про виникнення байки

5. Теорія літератури
1) Робота з підручником
Визначення понять «алегорія», «мораль». З’ясування особливостей байки.
2) Заповнення поняттєвої таблиці

6. Розповідь про Леоніда Глібова
З якими творами Л. Глібова ви ознайомились в попередніх класах

Повідомлення
Леонід Іванович Глібов народився на Полтавщині. У дитинстві Льолик, як усі його звали, був веселим і жвавим, йому подобалося усе красиве, але найбільш він любив доглядати за квітами, тому його прозвали «королем квітів». Знайомі і родичі, вітаючись з ним, казали: «Здоров був, Льолику, квітчастий королику». Хлопчик дуже любив слухати казки баби Одарки. А ще Леонід любив народні пісні, зачаровувався народними звичаями і обрядами. Коли настав час здобувати освіту в гімназії, тринадцятирічний хлопчик так засумував за рідною домівкою, що всю тугу вилив у своєму першому вірші «Сон».

Учитель. Залишив Л. Глібов великий доробок: байки, віршовані загадки і казки, акровірші, жарти.
Ці твори принесли йому славу, його шанують, люблять і знають не тільки в Україні, а й в усьому світі. У творчому доробку Леоніда Івановича Глібова 107 влучних байок.
Крім того певний час проживав Глібов на Поділлі. Послухайте про цей період його життя архівні матеріали.
Прочитайте вислови відомих людей про байкаря. Недарма І. Я. Франко назвав його «найкращим українським байкописом».

Малята вчать ті сонячні слова,
Що, ніби чародійник, з рукава
Ти сипав їм —
І в мудрості не схибив.
Максим Рильський

П. Г. Тичина у своїх спогадах пише, як на ялинці, що її влаштувала вчителька Серафима Миколаївна, він одержав разом з мішечком позолочених горіхів дві книжечки українські. І одна з них — байки Леоніда Глібова…

… Але не вмре поет у пам’яті людській!
Згадаєм ми тебе в недоленьці лихій
І в кращий час нової долі!
Володимир Самійленко

Звернімо увагу на портрет письменника і спробуємо дати відповіді на запитання:
1. Високе відкрите чоло свідчить про… (мудрість людини).
2. Міцно стиснуті тонкі губи, виразне підборіддя говорять про… (мужній і стійкий характер).
3. Очі без живого вогника, немов погаслі… (відчужені очі — сліпота).
4. Незважаючи на тяжку недугу, письменник працював… (наполегливо і самовіддано).
5. Людина, яка має велику… (мету і переконання).
6. Для учнів… (порадник і натхненник).

Інтерактивна вправа. У творчому доробку Глібова 107 влучних байок, недарма Франко назвав його «найкращим українським байкописом». Враховуючи основну ознаку байки — алегоричність, виконаємо завдання: з’єднати стрілочками вади людського характер з назвами тварин, які їх уособлюють).

Оселхитрість
Лисицявпертість
Козелзажерливість
Щукадурість, тупість

Випереджальне завдання
Учні працювали над проектом «Герої байок Л. Глібова». Їм було дано завдання зібрати матеріал про окремих тварин.

1 учень
Щука — хижа риба, велика за розміром і масою. Тіло щуки має витягнуту форму, голова загострена, зуби гострі. Забарвлення щуки — сіро-зелене в цятку. Харчується в основному рибою, але може полювати і на водоплавних птахів та їх пташенят. Живе у глибоких річках, озерах по кілька десятків років.

2 учень
Віслюк. Осли походять з країн з посушливим кліматом. Забарвлення шерсті у ослів може бути сірим, коричневим або чорним, зрідка зустрічаються білі породи. Черево зазвичай світле. У ослів жорстка грива і хвіст, що закінчується китицею. Вуха набагато довші, ніж кінські. Залежно від породи осли досягають висоти від 90 до 160см. Колись домашні осли, а зараз здичавілі віслюки, існують в багатьох регіонах світу. Осли були першими тваринами, яких люди використовували для перевезення вантажів. Віслюки мають ряд переваг над кіньми, оскільки витриваліші, менш вибагливі до корму і можуть набагато довше обходитися без води та їжі.

3 учень
Козел звичайний. Його статура кремезна, кінцівки сильні, копита широкі. Козли мешкають у гірських місцевостях, в пустельних регіонах і лісистих областях. Активні головним чином у сутінках і відправляються на пошуки їжі рано-вранці і ввечері. У жарку пору року вони відпочивають протягом всього дня і активізуються лише вночі. Влітку кози піднімаються до снігової зони, взимку спускаються до лісової; живляться трав’янистою рослинністю. Живуть у невеликих стадах.

4 учень
Лисиця. У більшості випадків забарвлення спини яскраво-руде, часто з неясним темним візерунком, черево біле, іноді чорне. Звичайна лисиця розповсюджена дуже широко. Руда лисиця зустрічається по всій території. Лисиця водиться не тільки в дикій природі, але й в культурних ландшафтах, а також на околицях міст, в тому числі великих. Чисельність лисиць помітно коливається з роками. Лисиця, хоч і належить до типових хижаків, харчується дуже різноманітними кормами. Найчастіше лисиці оселяються на схилах ярів та пагорбів. Під час гону та просто у стані збудження лисиця видає уривчастий гучний гавкіт; самці, що б’ються, пронизливо верещать. Полює лисиця в різні періоди доби і там, де її не переслідують, зустрічається вдень, причому не виявляючи занепокоєння при зустрічі з людиною. У протилежному випадку лисиця відрізняється крайньою обережністю та дивовижною здатністю переховуватись та збивати із сліду погоню; саме тому у фольклорі багатьох народів лисиця є втіленням хитрощів та спритності.

6. Виразне читання вчителем байки «Щука»

7. Евристична бесіда
— Хто є головним, а хто другорядними героями байки?
— За що Щуку притягли до суду? Знайдіть відповідні рядки в тексті.
— Хто був на той раз суддями? Як характеризує їх автор?
— Знайдіть у тексті опис дій суддів, що підтверджує авторську характеристику.
— Які стосунки склалися між Щукою і Лисицею?
— Чому суд поміняв своє рішення? Як би ви це охарактеризували?
— Кого, на вашу думку, висміяв автор в образах байки?
— Чого учить нас байка, яка її мораль? Чим вона актуальна сьогодні?

V. Підсумок

Твори видатного байкаря Л. Глібова залишаються актуальними і дотепер. На жаль, у сучасному житті ми часто зустрічаємо змальованих байкарем персонажів, зокрема і з байки «Щука». Знайома нам Лисиця, яка бере хабарі й усіх дурить; Щука, яка здатна «викрутитися» з будь-якої ситуації; нерозумні та недалекі два Осли, одна нікчемна Шкапа та два стареньких Цапа. Проте я сподіваюся, що з кожним роком — а краще з кожним днем — таких «персонажів» буде дедалі менше, бо люди ставатимуть чесними та порядними, навчаючись цього також і з повчальних байок. Кращі байки Глібова збагатили скарбницю української культури, здобули широке визнання в народі й забезпечили їхньому автору вдячну пам’ять нащадків.

Гумористичне і сатиричне зображення. Жанрова різноманітність гумористичних творів (анекдоти, байки, усмішки, гуморески, співомовки). Леонід Глібов. Визначний український байкар, поет. «Щука». Викривальна і повчальна спрямованість байок письменника. Побудова байки, українська література

Повернутися на сторінку Українська література

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *