Григір Тютюник «Дивак». Паралельність і єдність двох світів — природи й людини. Точність і лаконізм описів природи, українська література

Григір Тютюник «Дивак». Паралельність і єдність двох світів — природи й людини. Точність і лаконізм описів природи, українська література

Світ який — мереживо казкове!
Світ який — ні краю, ні кінця!
В. Симоненко

Перебіг Григір Тютюник «Дивак». Паралельність і єдність двох світів — природи й людини. Точність і лаконізм описів природи, українська література

ІІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

1. Слово вчителя

Друзі! Сьогодні на уроці нас очікує цікава робота-дослідження тексту оповідання Григора Тютюнника «Дивак», спостереження за світом природи і світом людей. Розглянемо також особливості функціювання художнього слова у творі.

2. Робота з епіграфом

Скажіть, хто з героїв оповідання міг би сказати слова Василя Симоненка? (Олесь, адже він тонко відчував красу природи)

V. ОПРАЦЮВАННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

1. Слово вчителя

Паралельність і єдність двох світів — природи і людини — це головний мотив оповідання. Людина повинна усвідомлювати себе невід’ємною органічною часточкою природи. Потрібно вчитися «читати і розуміти книгу природи». Уміймо розгледіти дивовижну красу і неповторність оточуючого світу, уміймо радіти і захоплюватися.

2. Бесіда

Назвати головних і другорядних героїв оповідання.

  • У яку пору року відбуваються описані у творі події? (Взимку)
  • За що Олесь любить зиму? («Йому подобається робити перші протопти в заметах, знімати снігові очіпки з кілків у тинах»)
  • Чому Федько вдарив Олеся? (Олесь сказав хлопцям, що вони псують лід, який ще молодий.)
  • Як Олесь відреагував на напад Федька? («Олесь згарячу ніяково посміхнувся, поторкав мокрою рукавичкою тверду гулю під оком і, ковзаючись, побрів до школи»)
  • Що побачив Олесь крізь лід на дні річки? (Щуку)
  • Як Олесь сприйняв примирення з Федьком? («Він зрадів примиренню і, щоб віддарувати товариша, хутенько занишпорив по кишенях, дістаючи звідти духмяні верчики хмелю, сухе листя різного карбування, плетене з прядива та волов’ячої шерсті ремезяче гніздо, схоже на башличок».)

3. Робота в групах

1-ша група — знайдіть в оповіданні описи природи.

2-га група — з’ясуйте, які засоби художнього мовлення найчастіше використовує автор і яка їх роль.

3-тя група — дослідіть емоційно забарвлену лексику, просторічні слова.

4-та група — знайдіть звукові образи в оповіданні.

Очікувані результати

1-ша група. Учні зачитують знайдені уривки: опис бору, опис річкового дна під кригою, окремі речення («Надвечір хмари опустилися нижче, а тополі над селом повищали і набрали войовничого вигляду». «Сонце пробило у хмарах над байраком вузеньку ополонку, яскравим променем стрельнуло на левади» — усне малювання на основі цих речень).

Висновок. Описи короткі, точні і разом з тим незвичайні, неповторні, оригінальні; вони збуджують уяву і залишаються в пам’яті. Ці описи допомагають краще зрозуміти хлопчика Олеся.

2-га група. Епітети («тоненький лід», «молодий лід», «войовничий вигляд», «гартований дзьоб», «солодке почуття братерства» тощо), порівняння («підскоче, як злякане пострілом звірятко», «лід гнеться…, мов ковдра на сіні», «очі чорні і глибокі, як вода в затінку» тощо), метафори («сонце пробило у хмарах вузеньку ополонку», «течія розчісувала зелений кушир» тощо).

Висновок. Художні засоби вживаються доречно, їх не так багато, але вони виразні, яскраві, активізують уяву читача.

3-тя група. Просторічні слова («ач’кий», «не хо’», «кухваєчкою», «пойняв», «почотом» тощо), емоційно забарвлені слова («розприн- дився», «мимрив», «патякає», «дурник», «одрепають» тощо).

Висновок. Оповідання написане живою народною мовою. Емоційно забарвлені та просторічні слова допомагають яскравіше уявити героїв та події, викликають зацікавлення.

4-та група. Багато звукових образів: цюкання дятла; жалібне скрипіння під корою хворої сосни; лагідне потріскування льоду; теленькання дзвоника; бухкання сокир об пеньки; шарудіння вітру; скрипіння саней; шум соснового бору; форкання коней тощо.

Висновок. Оповідання насичене різноманіттям звуків. Ми ніби чуємо все те, що й герої твору. Звукові образи допомагають повніше, об’ємніше уявити те, про що розповідає автор.

VI. ПІДСУМОК УРОКУ

Діти, ви прийшли в цей світ, щоб жити гідно, робити добрі справи, залишити в пам’яті людей приємні спогади, а не страшну пустку. І обов’язково треба любити й берегти природу, бо ми — її частинка.

Григір Тютюник «Дивак». Паралельність і єдність двох світів — природи й людини. Точність і лаконізм описів природи, українська література

Повернутися на сторінку Українська література

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *