УРОК № 57. Тема. Олександр Олесь. Життя і творчість, світоглядні переконання; неоромантичні, символістські тенденції у творчості письменника, українська література 10 клас

  УРОК № 57. Тема. Олександр Олесь. Життя і творчість, світоглядні переконання; неоромантичні, символістські тенденції у творчості письменника, українська література 10 клас

  Мета: глибше ознайомити учнів із життям і творчістю, світоглядом та новаторством письменника, зацікавити ними, спонукати до читання; розвивати навички сприйняття інформації на слух, виділення головного, визначення рис індивідуального стилю письменника, висловлення власної думки щодо прочитаного й почутого; виховувати почуття патріотизму, любов до літератури, естетичний смак.

  Обладнання: портрет письменника, виставка його творів, ілюстрації до біографії.

  Теорія літератури: неоромантизм, символізм.

  Хід уроку № 57. Тема. Олександр Олесь. Життя і творчість, світоглядні переконання; неоромантичні, символістські тенденції у творчості письменника, українська література 10 клас

  I. Актуалізація опорних знань учнів
  Аналіз виконання учнями контрольної роботи.

  ІІ. Оголошення теми й мети уроку

  ІІІ. Мотивація навчальної діяльності школярів

  Слово вчителя.
  З письменником Олександром Олесем ми знайомилися ще в п’ятому класі. Пригадайте його поезії з книги «Княжа Україна» про наших предків-слов’ян, перших київських князів; його драму-казку «Микита Кожум’яка». Вірші О. Олеся легкі, дзвінкі, мелодійні, патріотично наснажені, сповнені гордості за наших славних пращурів.
  У 20-х роках ХХ ст. його вірші знали старі й малі. Книги «Вибрані твори» перевидавалися тричі. І раптом — повне забуття, вилучення імені з історії української літератури, книг — з бібліотек. Чому, чим завинив поет? Тільки тим, що не розділив зі своїм народом голодомору, жахів сталінського беззаконня та фашистської окупації — виїхав за кордон. І сам себе покарав, усе життя поневіряючись на чужині, страждаючи з журби за рідним краєм: Душа на чужині, як чайка сумна,— Літає і квилить в сльозах без гнізда: Навік його змила бурхлива вода.
  М. Грушевський вважав, що про О. Олеся слід говорити як про «найбільшого з нині живущих поетів на Україні». Митцеві не довелося довго завойовувати поетичної слави — вона прийшла до нього другого дня після виходу у світ першої книги його поезій. «Свіжість поетичних образів, плавність і легкість вірша, сміливість деяких прийомів заінтересувала і зачарувала»,— писав про творчість Олеся відомий літературознавець і поет Микола Зеров.
  Спробуймо й ми прилучитися до духовних скарбів, що їх своїм талантом створив О. Олесь.

  IV. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу

  1. Міні-лекція вчителя з елементами бесіди.
  Вони зійшлися, небораки, В ім’я найвищої мети, Щоб всім єдиним фронтом йти, І перегризлись, як собаки, Пересварились, як коти, І розповзлися знов, як раки.

  — Як ви думаєте, коли написані ці вірші, про кого, ким?
  Чи не правда, ці рядки звучать зовсім по-сучасному, хоч написані майже сто років тому. Їх автор — О. Олесь. Як бачимо, його поезія може бути не лише ніжною, а й гостро сатиричною, ущіпли-вою, не тільки метафорично-символістичною, а й одверто прямою.
  1910 року Сергій Єфремов так оцінював творчість митця: «Обурення проти насильства, гніву за скривджених повно в поезіях Олеся 1905-1907 рр., і в них він дає такі гарні зразки громадянської, справді високої поезії, до якої після Шевченка ніхто ще так високо не підіймавсь на Україні. Олесь ще раз наочно показав, що громадянські мотиви анітрохи не зв’язують крил і не заважають справжньому поетові, не приборкують його творчого натхнення».
  Часто поет сумував за рідним краєм, і тоді у мріях і в снах з’являлися йому буйнотраві степи Сумщини, місто Крига, де він народився 1878 року, село Верхосулці, де після смерті батька жив у діда разом з матір’ю і двома сестричками. Дитинство йому уявлялося «одним золотим днем». В автобіографії Олесь писав: «.все, що я бачив там, у степу, в саду, на річці [Сула], здається мені суцільною казкою природи».
  Він учився без великого бажання. Спочатку в дергачівській хліборобській школі, потім — у Харківському ветеринарному технікумі. Вивчав самотужки іноземні мови, писав вірші, готував рукописні збірки. Дуже любив театр, сам організовував драматичні гуртки, брав участь у виставах. Величезне враження справило на нього свято відкриття пам’ятника І. Котляревському, де він познайомився з Лесею Українкою, Михайлом Старицьким, Михайлом Коцюбинським. Усе, що він побачив і почув, глибоко схвилювало його вразливу натуру. Заборона українського слова, знущання з національних символів, традицій, культури обурювало його й утверджувало в необхідності боротьби за права українського народу і рідної культури.
  Після закінчення навчання О. Олесь шукає якоїсь творчої роботи — газетярської, видавничої, але не знаходить її й змушений працювати за фахом ветеринарним лікарем на Київських бойнях, де людина з поетичною вдачею і ніжною, вразливою душею, природно, довго витримати не могла.

  Знаменним у житті поета був 1912-й рік. Він побував за кордоном — в Австрії та Італії,— на Гуцульщині познайомився з І. Франком та О. Кобилянською.
  Поезія О. Олеся дедалі набуває більшої популярності. Приваблені її милозвучністю, композитори пишуть музику на вірші Олеся. Взагалі, після Т. Шевченка О. Олесь — другий поет за кількістю творів, покладених на музику.
  У лютому 1919 року О. Олесь, виїхавши з дипломатичним паспортом до Угорщини, залишається за кордоном назавжди.
  Неодноразово він поривався в Україну, жив надією на повернення, але його стримували сумніви. Олесь знав про страшний голодомор 30-х років, знав про репресії щодо письменників, української інтелігенції взагалі, але найбільше його вразила трагедія родини Крушельницьких. Крах політичних надій старого Антона Крушельницького та його синів Івана й Тараса поет відтворив у драмі «Земля обітована».
  Останні роки й дні життя Олеся були повні страждань від фашистської окупації Праги, важкої хвороби й звістки про загибель у концтаборі сина — теж відомого поета Олега Ольжича. О. Олеся не стало в 1944 році.
  Олександр Олесь — це псевдонім Олександра Івановича Канди-би. Таке милозвучне ім’я дала йому на березі Чорного моря в далекому 1906 році його наречена Віра Свадковська.
  О. Олесь у своїй поетичній, драматургічній творчості був новатором, модерністом. Його творчості притаманні й риси неоромантизму, й символізму, й реалізму. Але більш докладно про це ви дізнаєтесь на наступних уроках. Олесь багато писав для дітей, дбав про їхній духовний розвиток, це теж особлива сторінка його творчості.
  — Що вас зацікавило в біографії О. Олеся, що здалося дивним, можливо, суперечливим?
  — Про що ви могли б із ним посперечатися, які задали б йому питання?

  V. Закріплення знань, умінь та навичок

  Проблемне завдання.
  • Визначте, які контрасти є в долі, у творчості поета, зробіть висновки.
  (Поет — ветеринарний лікар на бойні;
  патріот України — живе на чужині;
  збірка віршів — «З журбою радість обнялась…»;
  автор віршів, покладених на музику — гнівний сатирик, автор злободенних творів тощо.)

  VІ. Підбиття підсумків уроку

  Інтерактивна вправа «Мікрофон».

  • Продовжіть речення.
  «Я думаю, що можна жити за кордоном і …»
  «Мене вразило …»
  «На мій погляд, особистість О. Олеся …»

  VІІ. Домашнє завдання
  Знати біографію поета, вміти давати оцінку різним її фактам.

  УРОК № 57. Тема. Олександр Олесь. Життя і творчість, світоглядні переконання; неоромантичні, символістські тенденції у творчості письменника, українська література 10 клас

  Повернутися на сторінку Конспекти української літератури. 10 клас

  Комментарии закрыты.