Урок № 54. Тема. П. Куліш. «Чорна рада» — перший україномовний історичний роман, українська література 9 клас

    Урок № 54. Тема. П. Куліш. «Чорна рада» — перший україномовний історичний роман, українська література 9 клас

    Мета: ознайомити учнів з історичною основою, версіями назви твору, сюжетом; допомогти усвідомити ідейно-художні особливості роману; розвивати навички визначення теми, проблематики твору, вміння виділяти основні епізоди й коментувати їх, висловлювати власні думки щодо порушених проблем; виховувати лицарські почуття, щирість, патріотизм.

    Обладнання: портрет письменника, різні видання роману, ілюстрації до нього.

    Теорія літератури: роман, роман-хроніка, історичний роман.

    Хід уроку № 54. Тема. П. Куліш. «Чорна рада» — перший україномовний історичний роман, українська література 9 клас

    I. Мотивація навчальної діяльності школярів

    Вступне слово вчителя.
    Якось Куліш написав у листі до відомого професора філології Осипа Бодянського: «Страшно подумати, що народ, котрий настільки активно брав участь у подіях роду людського, не в змозі буде розповісти про своє життя в історичному романі». Тому й задумав він написати епохальний твір, у якому б історія українського народу ожила й заговорила устами гетьманів, козаків та простих селян. Роман П. Куліша «Чорна рада» Іван Франко назвав «найліпшою історичною повістю в нашій літературі». І це справді так, адже тому передувала напружена чотирнадцятирічна праця письменника над творами світової історичної літератури, літописами, художнім удосконаленням тексту. Знайомство з романом Пантелеймона Куліша ми розпочнемо на сьогоднішньому уроці.

    II. Оголошення теми й мети уроку
    «Хвилинка мудрості».

    ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів
    Створення «асоціативного куща» «Поезія П. Куліша».

    116

    ІV. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу

    1. Самостійна робота з підручником (або пригадування відомостей з історії), укладення історичного словничка.

    Доба Руїни — з часу зречення гетьманства Ю. Хмельницьким 1663 р. до 1687 р., коли гетьманом був обраний І. Мазепа.

    Географічно-державний стан України — поділ на Лівобережну (під владою Москви) та Правобережну (під владою Польщі).

    Чорна рада — козацька рада з участю «черні» — простих селян та міщан.

    2. Слово вчителя.
    Історичною основою роману «Чорна рада» є події весни — літа 1663 року, коли під Ніжином відбулася Чорна рада й гетьманом у жорстокому суперництві був обраний Іван Брюховецький.
    П. Куліш ретельно вивчав «Літопис Самовидця» та «Літопис Грабянки», різні історичні, етнографічні мемуарні джерела; записував спогади старих запорожців. Але свій задум Куліш, як сам зазначав в епілозі, хотів донести до читача не «дисертацією, а художнім відтворенням забутої і викривленої в наших уявленнях старовини». За жанром «Чорна рада» — історичний роман.

    Роман — великий епічний твір, у якому зображується всебічна картина життя великої кількості людей у певний період часу або цілого людського життя; історичний роман, відповідно, побудований на історичному матеріалі. (Учні роблять записи до літературознавчих словничків.)

    П. Куліш дає своєму творові підзаголовок «Хроніка», хоча в історичній хроніці не буває вигаданих персонажів і подій.
    «Чорна рада» — роман багатопроблемний. Найголовніші з проблем — питання незалежності України, патріотизму та зради, запроданства, ролі державного діяча в історії, боротьби добра і зла, батьків і дітей, кохання й подружнього щастя, людини й народної моралі тощо.
    У романі дві сюжетні лінії — суспільно-історична та любовна.

    3. Виразне читання, коментування фрагментів роману «Чорна рада».

    4. Словникова робота, обмін враженнями щодо прочитаного.

    5. Евристична бесіда.

    — З якими героями ви вже познайомилися, які події відбулися, яка їх роль у розвитку сюжету?

    — Що можете сказати про стиль, манеру письма П. Куліша? Чи викликає твір зацікавлення читача уже з перших сторінок, завдяки чому це відбувається?

    6. Завдання учням.
    • У вигляді схеми складіть початки двох сюжетних ліній роману — соціально-історичної та особисто-любовної; визначте позасюжетні елементи.

    V. Закріплення знань, умінь та навичок

    Проблемне завдання.
    • Поміркуйте й запишіть, що асоціює автор з поданими поняттями.

    Мотив — (дорога, подорож);

    протистояння — (державотворення і руйнівництво);

    ідеал — (хутір);

    носій основної ідеї — (Чоловік Божий).

    117Другу, любовну сюжетну лінію можна зобразити так:

    118

    VI. Підбиття підсумків уроку

    Інтерактивна вправа «Мікрофон».

    • Продовжіть речення:
    «Роман «Чорна рада» для мене…»
    «Історична тема може бути…»
    «Мене вразило…»

    VII. Домашнє завдання
    Продовжити читання роману, складання за прочитаним «сюжетних ланцюжків», вміти переказувати твір, характеризувати героїв.

    Урок № 54. Тема. П. Куліш. «Чорна рада» — перший україномовний історичний роман, українська література 9 клас

    Повернутися на сторінку Конспекти уроків української літератури 9 клас
