А. Дімаров. «Блакитна дитина», українська література

А. Дімаров. «Блакитна дитина», українська література

Хід заняття А. Дімаров. «Блакитна дитина», українська література

III. Актуалізація опорних знань

Перевірка домашнього завдання.
1) Заслуховування усних творів «Вогник у вікні мого дому» або «Лист предкам».
2) Висловлення суджень про вірші А. Малишка, про те, який із вивчених найбільше припав до душі, чому.

IV. Сприйняття й засвоєння навчального матеріалу

1. Слово вчителя.
До недавнього часу в довідниках про письменників зазначалося, що Анатолій Дімаров народився в місті Миргороді на Полтавщині.
Насправді майбутній письменник народився 1922 року на батьківському хуторі в заможній родині споконвічних хліборобів. Батько Андроник Федорович Гарасюта і мати, яка зростала в сім’ї священика, були добрими, побожними, освіченими; дітей виховували у праці, за законами народної моралі — вчили шанобливо ставитися до старших, до природи, до звичаїв і традицій.
Батько любив дарувати дітям справжню казку. Так, узимку, на свята, на груші посеред двору виростали… ковбаси!
Прийшла радянська влада й змусила всіх записуватися у колгосп. А тих, хто не хотів, жорстоко переслідували: одбирали надбане власною тяжкою працею добро, висилали в Сибір, навіть розстрілювали. Матері довелося рятувати синів, виїхати з хутора, поміняти прізвище й ім’я та по батькові дітей. Батько без документів змушений був переховуватися, потім йому вдалося влаштуватися на роботу пасічником у лісовому господарстві. Так і страждали всі, живучи окремо одне від одного, без вини винуваті.
Анатолій був здібним хлопцем, ще в середніх класах виявився його літературний талант. Школу він закінчив якраз перед Другою світовою війною. Пройшов воєнне лихоліття, був поранений. Після демобілізації працював у газеті, вступив до Літературного інституту в Москві й почав публікувати свої твори.
У 1949 році А. Дімарова прийняли до Спілки письменників України, коли вийшла його перша книжка «Гості з Волині». Потім з’явилися книги «Дві Марії», «Волинські легенди», «Син капітана», «Док», «Ідол», «Зінське щеня», «Самосуд» та ін. Багато творів Анатолій Андрійович написав і для дітей: «Для чого людині серце», «Про хлопчика, який не хотів їсти», автобіографічні повісті «Через місточок», «Блакитна дитина», «На коні й під конем». Його перу належать також пригодницько-фантастичні повісті «Друга планета» і «Три грані часу». Письменник удостоєний Державної премії імені Тараса Шевченка.
А. Дімаров — людина різнобічних захоплень. Він — завзятий мандрівник, побував на всіх найбільших гірських масивах світу, має величезну колекцію рідкісних мінералів.
Анатолій Андрійович — вроджений оповідач, уміє коротко і яскраво, з тонким гумором відтворити різноманітні життєві явища. Дуже цікаві його твори для дітей і про дітей, незважаючи на те, що для дітей писати важче. Сам письменник, розкриваючи секрети власної творчості, говорить: «…З дітьми я завжди намагаюся розмовляти на одному з ними рівні, мовби веду бесіду зі своїми ровесниками й соратниками… »

2. Виразне читання.
(Учитель умовно поділяє повість на три частини.)
Учні виразно читають першу частину повісті.
(До розповіді про сина лісника Василя Кологойду.)

3. Словникова робота

4. Обмін враженнями, евристична бесіда.

— Від імені кого ведеться розповідь у повісті?

— Виділіть головні, ключові епізоди.

— Схарактеризуйте Толю, головного героя твору. (Наполегливий, сміливий, з почуттям гумору, власної гідності,
гордий, з багатою уявою, фантазією, розбишакуватий, недисципліно-ваний, може обманювати батьків, не дуже старанно вчиться.)

— Що вам здалося найсмішнішим у цій частині, чому?

V. Закріплення знань, умінь та навичок

Гра на розвиток пам’яті й уважності.
1. Хто останній назве ім’я героїв повісті.
2. Хто останній назве прикмети часу, які є у творі.
3. Хто останній назве атрибути (зброя, одяг, елементи зовнішності, спорядження) козака-запорожця, який постав в уяві головного героя.

А. Дімаров. «Блакитна дитина», українська література

Повернутися на сторінку Українська література, шкільна програма

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *