Ніна Бічуя. «Шпага Славка Беркути». Проблема особистості в сучасному світі, українська література
Тема. Ніна Бічуя. «Шпага Славка Беркути». Проблема І особистості в сучасному світі
Мета: продовжити знайомство із сюжетом повісті Н. Бічуї «Шпага Славка Беркути», допомогти учням глибше усвідомити ідейно-художній зміст твору, значення морального вибору в житті; розвивати образне та критичне мислення, уміння виразно читати, коментувати прочитане, виділяти головні думки, висловлювати свої міркування та обґрунтовувати їх; виховувати шанобливе ставлення до моральних чеснот, дружби, сімейних цінностей.
Теорія літератури: сюжет, композиція, художні образи, художні засоби.
Обладнання: портрет письменниці, видання творів, ілюстрації до них.
Тип уроку: комбінований.
Перебіг заняття Ніна Бічуя. «Шпага Славка Беркути». Проблема особистості в сучасному світі, українська література
І. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Перевірка домашнього завдання.
1. Переказ ill умовної частини повісті Н. Бічуї «Шпага Славка Беркути».
2. Робота з таблицею.
- Яких помилок припустилися дорослі, рідні наших героїв- підлітків? Заповніть таблицю. Зробіть висновок.
Тато Юлька | Тато Юлька любить своє місто, захоплений його давньою історією, написав навіть книжку. Але в ній використав без дозволу чужі матеріали, відкриття, видаючи їх за свої знахідки |
Товариш по роботі Славкового тата Комарин | Механік Комарин недостатньо добре оглянув літак перед польотом, і з ним трапилася авіакатастрофа. Загинув другий пілот, а батька Славка довго не могли розшукати. Комарин намагався знайти собі виправдання, уживав алкоголь |
Батько Стефка | Не дбав про родину, пиячив, діти залишилися бездоглядні |
Висновок. Дітям було соромно за дорослих. Вони розчаровані. Юлько та Стефко навіть стали злими в ставленні до інших |
II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ
Вступне слово вчителя.
Виявляється, і дорослі роблять інколи неприпустимі помилки. І це дуже боляче для дітей, які звикли бачити в них взірець для себе. А особливо коли ці дорослі — ваші рідні. І тоді втрачається ідеал, настає розчарування. Що робити? Як маленькій душі протистояти цій зневірі? Дізнаємося про це на уроці.
III. СПРИЙНЯТТЯ Й ЗАСВОЄННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Виразне читання II умовної частини повісті Н. Бічуї «Шпага Славка Беркути».
(Розділи: Битися з беззбройним. Лілі не хоче удавати. Два по два — чотири. Тоді була п’ятниця. Напередодні. Також о другій годині дня. Суд. Як усе було насправді. Кінець щасливий, немов у казці.)
2. Словникова робота, обмін враженнями про прочитане.
3. Евристична бесіда.
- На чиєму ви боці в суперечці Юлька й Славка? Чому?
- Хто з класу виявився найрішучішим і найдієвішим, на ділі довів Славкові свою дружбу?
- Чому Славко мовчав на «суді», не виправдовувався?
- Як ви ставитеся до подібних шкільних «судів»?
- Чому трапилася прикра помилка та як вона була виправлена?
- Хто з дорослих підтримав Славка, а хто — ні? Чому?
IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ ТА НАВИЧОК
Творче завдання.
Продумайте, яким був би фінал повісті, коли б інспектор дитячої кімнати міліції не прийшла до школи або дуже спізнилася.
Ніна Бічуя. «Шпага Славка Беркути». Проблема особистості в сучасному світі, українська література
Повернутися на сторінку Українська література