Я. Стельмах. «Митькозавр із Юрківки, або Химера лісового озера», українська література
Перебіг заняття Я. Стельмах. «Митькозавр із Юрківки, або Химера лісового озера», українська література
І. Мотивація навчальної діяльності
Специфіка пригодницького твору, яким є повість Я. Стельмаха «Митькозавр із Юрківки…», у тому, що він постійно тримає читачів у напруженні, у захопленні. Крім того, він несе багато цікавої інформації з різних галузей знань, примушує хвилюватися за долю героїв, сумувати з приводу їхніх невдач, радіти їхнім успіхам. У чому секрети художньої майстерності автора — розглянемо на уроці.
II. Актуалізація опорних знань
1. Перевірка домашнього завдання.
(Переказ змісту твору, характеризування героїв.)
2. Складання по пам’яті плану повісті.
Орієнтовний план
- Завдання із зоології.
- Як дістати дозвіл батьків на поїздку в село до бабусі.
- Зустріч і знайомство з Васею-велосипедистом.
- Добра й гостинна бабуся та її сусіди.
- Довгоочікуваний відпочинок біля озера.
- Інтригуюча розповідь Васі-велосипедиста про таємницю лісового озера.
- Пошук відповіді в спеціальній літературі.
- Улаштування пастки на звіра й провал операції.
- Таємниця Химери розкрита.
- Вдячність хлопців за науку.
III. Систематизація й узагальнення вивченого
1. Завдання пошуково-дослідницького характеру.
1) Порівняйте образи Митька й Сергія, знайдіть спільне та відмінне.
2) Визначте елементи сюжету повісті Я. Стельмаха «Митькозавр із Юрківки, або Химера лісового озера».
2. Творче завдання.
Продовжте пригоди Митька й Сергія в селі; опишіть їхню зустріч з однокласниками та вчителькою біології Іриною Семенівною в місті.
3. Спостереження над текстом.
1) Що викликає сміх у поданому уривку?
— А повітря? Відчуваєш? — мабуть, удесяте питав Митько, повернувши до мене своє обличчя.
— Відчуваю, закашлявся я, бо автобус, що проїхав повз нас, порснув мені в обличчя хмарою пилюги з-під коліс і кіптюги з вихлопної труби.
— Отож бо, в місті, кхе-кхе, зовсім, кхе-кхе, тьху ти, не таке,— вже не так бадьоро продовжував Митько.— От якби ще автобуси не ходили… (Невідповідність сказаного дійсності.)
2) Як Вася-велосипедист ставиться до своїх співрозмовників?
— А яке чудове спорядження! — не вгавав він [Вася-велосипедист].— Які сачки! Стережіться, бідні метелики! А рюкзаки! Там, мабуть, харчів не на один місяць. Юні лівінгстони, безперечно, збилися з путі, адже Африка у зовсім протилежному напрямку. Яке щастя для бегемотів і нільських крокодилів! Ви усіх переловили б.
А із захопленням
Б з насмішкою
В зі здивуванням
3) Що навіяло героєві такі почуття?
Вмить я пройнявся відчуттям власної мізерності, й несподівані мислі зароїлись у голові: «Ну що я,— думалось мені,— у порівнянні хоча б із оцим деревом? Якась комаха! А в порівнянні з цілим лісом? Якийсь мікроб. А в порівнянні із земною кулею? І од цього мені стало гірко-гірко…»
А зрада друга
Б страх уночі перед невідомим чудовиськом
В сум за батьками, за міською домівкою
4. Розгадування кросворда.
Я. Стельмах. «Митькозавр із Юрківки, або Химера лісового озера», українська література
Повернутися на сторінку Українська література