УРОК № 50. Тема. Тарас Шевченко і Біблія, українська література 9 клас

    УРОК № 50. Тема. Тарас Шевченко і Біблія, українська література 9 клас

    Мета: допомогти учням усвідомити духовну «присутність» Біблії в усій творчості поета; зрозуміти ідейно-художні особливості біблійних переспівів Шевченка, навчити визначати домінанти поетового почуття; удосконалювати навички виразного читання, розвивати вміння аналізувати поетичний твір, висловлювати власну думку про нього; виховувати усвідомлення Бога як високого духовного оплоту особистості.

    Обладнання: портрет письменника, збірки його творів, ілюстрації до них, Біблія, аудіозаписи псалмів.

    Теорія літератури: псалом, гімн, переспів, оригінал, біблійні мотиви.

    ХІД УРОКУ № 50. Тема. Тарас Шевченко і Біблія, українська література 9 клас

    I. Мотивація навчальної діяльності школярів

    Вступне слово вчителя.
    Від перших досліджень творчості Шевченка й донині точиться суперечка про ставлення поета до Бога. У деяких віршах він сперечається з Богом, навіть заперечує його, в інших — широко користується біблійними образами та мотивами, творчо переосмислює, переспівує Книгу книг, а в багатьох дає зразки віри як джерела поетичного натхнення, як запоруки праведного життя на землі. Отже, про віру Шевченка, роль у його житті та творчості Біблії ми поговоримо на сьогоднішньому уроці.

    II. Оголошення теми й мети уроку
    «Хвилинка мудрості».

    ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів

    1. Заслуховування усних творів «Жінки в житті Шевченка».

    2. Виразне читання напам’ять вірша «Доля».

    ІV. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу

    1. Міні-лекція вчителя з елементами бесіди.
    Тарас Шевченко виріс у патріархальній українській родині, де віра в Бога була неодмінною складовою життя. Потреба молитви стала такою ж необхідною, як повітря і їжа, а кріпаччина була перепоною навіть у цьому:

    Там неволя,
    Робота тяжкая, ніколи
    І помолитись не дають.

    Учився Тарас у школі за церковними книгами, добре знав Псалтир. У його «Щоденнику» є запис про те, що велике полегшення йому приносили сповідь та причастя.
    Ось таблиця про християнські поняття та уявлення у творах Шевченка, яку М. Гнатишак склав ще в 1936 році.

    Християнські поняття та уявлення у творах Т. Шевченка

    Спостереження Статистичні підрахунки
    Усіх віршованих творів у «Кобзарі»218
    Кількість поем, в основі яких лежить біблійний сюжет7
    Кількість творів, у яких наявні довгі поетичні молитви (в деяких творах кілька молитов)17 + 10 псалмів та кілька подражаній пророкам
    Кількість творів, у яких є вислови «молитися», «Бога благати»150
    Кількість творів, у яких є вислови «Господа благати», «Бога благати»Кілька десятків
    Кількість творів, у яких є вислів «перехрестився» (автор-оповідач або персонаж)20
    Кількість творів, у яких мовиться про Святе причастя6
    Кількість разів уживання в «Кобзарі» слова Бог, у тому числі й Ісус Христос600
    Кількість віршів, у яких не згадано Бога (це переважно побутова лірика)75
    Кількість творів, де згадано Бога143
    Скільки разів у «Кобзарі» згадується Матір Божа?25

    Чому ж радянське літературознавство, шкільні підручники говорили про Шевченка як про атеїста (того, хто не вірить у Бога)? У посланні «І мертвим, і живим…» сам поет іронічно заперечує безвір’я:

    Якби ви вчились так, як треба,
    То й мудрість би була своя.
    А то залізете на небо:
    «І ми не ми, і я не я,
    І все те бачив, і все знаю,
    Нема ні пекла, ані раю.
    Нема й Бога, тільки я!»
    Та куций німець узловатий…

    Разом із тим у деяких творах Шевченка ми знайдемо нарікання на Господа, викликані соціальною несправедливістю, нестерпно тяжким становищем українського народу:

    Чи Бог бачить із-за хмари
    Наші сльози, горе?
    (Поема «Сон»)

    А Бог куняє. Бо се було б диво,
    Щоб чути і бачить — і не покарать.
    Або вже аж надто довготерпеливий.
    (Поема «Княжна»)

    Біблія на це відповідає: Господь не може повсякчас карати й нищити злочинців, тому що разом із ними гинутимуть і невинні. І влучно порівнює кару Божу з рукою хлібороба, який, вириваючи бур’ян із лану, неодмінно вирве й кілька колосків.
    Як же тоді розуміти рядки Шевченкового «Заповіту»?

    Як понесе з України
    У синєє море
    Кров ворожу… отойді я
    І лани, і гори —
    Все покину, і полину
    До самого Бога
    Молитися… а до того
    Я не знаю Бога.

    Відповідь можна знайти у його ж поезії «Сон» («Гори мої високії…»):

    Я так її, я так люблю
    Мою Україну убогу,
    Що проклену святого Бога,
    За неї душу погублю.

    Отже, таке ставлення Шевченка, продиктоване гарячою любов’ю до своєї України, пригнобленого народу. Він, як і Мойсей, заради людей ризикує не лише життям, а й безсмертям душі.

    — Пригадайте епіграфи поем Шевченка «Сон» («У всякого своя доля…»), «Великий льох», «Кавказ», «І мертвим, і живим…». Зачитайте їх і зробіть висновок.
    (Шевченко широко використовує рядки з Біблії, ідеї, співзвучні з його власними.)

    2. Завдання учням.
    У 1847 році Шевченко зробив переспіви біблійних текстів — цикл «Давидові псалми». Прочитайте за Біблією Псалом 1 і переспів Шевченка, порівняйте їх. (Можна також і 149-й.)

    Псалми — церковні пісні для богослужінь.

    Гімн — хвалебна пісня.

    Псалтир — збірник псалмів зі Старого Заповіту, «книга хвали». (Учні роблять запис до літературознавчих словничків.)

    Головний автор псалмів — ізраїльско-іудейський цар Давид (йому приписують авторство 73-х псалмів).

    3. Прослуховування аудіозаписів псалмів.

    4. Виразне читання вірша «ісаія. Глава 35. (Подражаніє)».

    5. Словникова робота, обмін враженнями щодо прочитаного.

    6. Евристична бесіда.

    — Якій темі присвячена ця поезія? (Темі щастя народу, який здобув волю.)

    — У чому виявляється національний колорит твору, тобто, що йдеться саме про український народ? (Згадка про гаї, озера, степи, сарни.)

    V. Закріплення знань, умінь та навичок

    Завдання учням.
    • Запишіть 7 висновків про те, що саме Т. Шевченко брав із Біблії для своїх творів.

    1Біблійні вислови, афоризми, цитати для епіграфів
    2Сюжети («Марія»)
    3Символи (хреста, Голгофи та ін.)
    4Образи-персонажі (Іосиф, Іісус, Марія)
    5Жанри (псалми, послання, подражанія, переспіви)
    6Церковну лексику (старослов’янізми, біблеїзми)
    7Біблійні заповіді, ідеї

    VI. Підбиття підсумків уроку

    Інтерактивна вправа «Мікрофон».

    • Продовжіть речення:
    «У поезії Шевченка біблійної тематики найбільше мене вразило…»
    «Шевченкове слово спонукає нас…»
    «Урок примусив мене замислитися…»

    VII. Домашнє завдання
    Повторити весь матеріал про життєвий і творчий шлях Шевченка, підготуватися до презентації проекту «Вінок слави Кобзареві».

    УРОК № 50. Тема. Тарас Шевченко і Біблія, українська література 9 клас

    Повернутися на сторінку Конспекти уроків української літератури 9 клас
