УРОК № 5 Тема. І. С. Нечуй-Левицький. Повість «Кайдашева сім’я». Реалізм твору, сучасна (вічна) актуальність проблеми батьків і дітей, українська література 10 клас

    УРОК № 5 Тема. І. С. Нечуй-Левицький. Повість «Кайдашева сім’я». Реалізм твору, сучасна (вічна) актуальність проблеми батьків і дітей, українська література 10 клас

    Мета: допомогти учням сприйняти й зрозуміти зміст твору, його проблематику, художні особливості, естетичну красу; розвивати навички роботи з текстом, виділення головних епізодів, їх коментування та оцінювання; виховувати повагу до батьків, до людської гідності.

    Обладнання: портрет письменника, видання твору, ілюстрації до нього; сцени з вистав.

    Теорія літератури: проблематика, художні особливості.

    Хід уроку № 5 Тема. І. С. Нечуй-Левицький. Повість «Кайдашева сім’я». Реалізм твору, сучасна (вічна) актуальність проблеми батьків і дітей, українська література 10 клас

    I. Мотивація навчальної діяльності школярів

    Вступне слово вчителя.

    «Яка прекрасна мова! Читав — наче погожу воду у спеку пив. Яке знання народних звичаїв, народного життя!» — так захоплено відгукувався про повість І. Нечуя-Левицького Михайло Коцюбинський. Яке ж враження справив твір на вас, чому його називають «сміхом крізь сльози» — про це поговоримо на сьогоднішньому уроці.

    II. Оголошення теми й мети уроку

    ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів

    1. Обмін враженнями щодо прочитаного.

    — Що привернуло вашу увагу, що розсмішило, а що засмутило?

    2. Складання «сюжетного ланцюжка».

    (Учні продовжують складати «сюжетний ланцюжок» твору за прочитаними вдома розділами.)

    ukrainska_literatura_10_klass_7

    3. Коментар учителя.

    У першій редакції повісті розв’язка була іншою: груша все розросталася і все призводила до сварок між сім’ями братів Кайдашів.

    IV. Формування вмінь та навичок

    1. Міні-диспут.

    «Чи вірить читач, що разом із засохлою грушею припинилися сварки між Кайдашами?»

    2. Міні-дослідження. Складання таблиці.

    «Що дає підстави визначати твір «Кайдашева сім’я» як соціально-побутову повість, реалістичний твір?»

    Соціальне Побутове
    Бідність селянства, темнота, забобонність, відсутність культурного впливу; пияцтво. Роз’єднаність, байдужість до громадських справ (історія з горбом). Малоземелля. Довірливість і зрадливість у громадському житті (історія з викупом шинка.) Високі податки, наймитуванняРозподіл і виконання домашньої роботи. Патріархальний уклад родини, натуральне господарство. Вірування, звичаї, обряди українців (ходіння на прощу, оглядини, національний одяг, знахарство) тощо

     

    3. Інтерактивна вправа «Мозковий штурм».

    (Учні роблять висновки в ході інтерактивної вправи.)

    Орієнтовні відповіді

    — Твір цілком реалістичний, тому що правдиво, об’єктивно й усебічно відображає дійсність, типові характери в типових обставинах; відтворює життя «у формах самого життя».

    — Показуються соціальні процеси та явища в пореформеному селі другої половини XIX ст., їх вплив на свідомість селян.

    — Змальовуються деталі життя, побуту, звичаїв українського села. Це дає підстави для визначення твору як соціально-побутової повісті.

    4. Пошуково-дослідницьке завдання.

    • Визначте, які проблеми, порушені у творі І. Нечуя-Левицького, є тогочасними, а які — вічними.

    Тогочасні проблемиВічні проблеми
    Злиденне життя селян; непомірні податки; руйнування патріархального укладу села; темнота і забобонність селян; недосвідченість у громадських справахБатьків і дітей; добра і зла; кохання; сімейних стосунків; людської гідності

     

    5. Проблемні запитання до учнів.

    — У чому криється проблема стосунків батьків та дітей часів І. Нечуя-Левицького і подібна в наш час? (У другій половині ХІХ ст. (у селі) — проживання дорослих дітей з батьками, вимога повного підкорення старшому; малоземелля, бідність; малий життєвий простір (тісні хати), дві-три господині в домі і т. ін.; егоїзм.

    У наші часи — відсутність окремого житла, безробіття, залежність від матеріальної допомоги батьків, лінощі, егоїзм.)

    — Які шляхи подолання цієї проблеми в наш час ви бачите? (Реальна й систематична підтримка молодих сімей з боку держави; працелюбність, прагнення до фінансової незалежності, повага до старших, розуміння того, що батьки свій обов’язок виконали, настала черга дітей виконувати свої щодо батьків.)

    V. Підбиття підсумків уроку

    Інтерактивна вправа «Мікрофон».

    • Продовжіть речення.

    «Мене зацікавила проблема …»

    «Твір «Кайдашева сім’я» звучить по-сучасному, тому що …»

    «Я помітив (помітила), що …»

    VІ. Домашнє завдання

    Підготуватися до характеристики образів (зробити виписки), розмови про художню майстерність автора «Кайдашевої сім’ї». Індивідуальне завдання: підготувати виступи-інсценівки.

    УРОК № 5 Тема. І. С. Нечуй-Левицький. Повість «Кайдашева сім’я». Реалізм твору, сучасна (вічна) актуальність проблеми батьків і дітей, українська література 10 клас

    Повернутися на сторінку Конспекти української літератури. 10 клас
