Леся Українка. Пейзажна та інтимна лірика. Вірші «Хвиля», «Стояла я і слухала весну…», «Все-все покинуть, до тебе полинуть…», «Уста говорять: «Він навіки згинув!..»», українська література

Леся Українка. Пейзажна та інтимна лірика. Вірші «Хвиля», «Стояла я і слухала весну…», «Все-все покинуть, до тебе полинуть…», «Уста говорять: «Він навіки згинув!..»», українська література

Хід заняття Леся Українка. Пейзажна та інтимна лірика. Вірші «Хвиля», «Стояла я і слухала весну…», «Все-все покинуть, до тебе полинуть…», «Уста говорять: «Він навіки згинув!..»», українська література

I. Мотивація навчальної діяльності

«У вічному устремлінні до світла, у вічному горінні народжувалась її лірика. Неприкрашений, непідроблений голос серця, по суті, є щось більше, ніж звичайна «лірична поезія»,— є те, що хорошим словом узивалось колись «людський документ». В не-прикрашеній, неретушованій справжності почуття, одягненого в несилувану і адекватну форму словесну, і міститься весь секрет того хвилювання, яке незмінно переживаєш, читаючи поезію Лесі Українки»,— писав відомий літературознавець, поет, теж прихильник неоромантизму Микола Зеров. І наводив такі рядки, що, на його думку, є яскравим зразком поєднання пейзажної та інтимної лірики:

То була тиха ніч-чарівниця,
Покривалом спокійним, широким
Простелилась вона над селом,
Прокидалась край неба зірниця,
Мов над озером тихим, глибоким,
Лебідь сплескував білим крилом.

Прилучімося й ми до високої поезії, почуттів, що дають і нам наснагу до життя, приносять естетичне задоволення.

ІІІ. Актуалізація опорних знань

1. Робота в парах. Повторення вірша напам’ять.

2. Виразне читання.
Розповідь вірша Лесі Українки «Contra spem spero!» напам’ять.
(Можна провести конкурс на кращого читача.)

3. Ідейно-художній аналіз віршів.
(Аналізуються вірші «І все-таки до тебе думка лине…», «І ти колись боролась, мов Ізраїль…» одним зі способів (пообразний, проблемний, за автором чи традиційний).)

IV. Сприйняття й засвоєння навчального матеріалу

1. Виразне читання.
(Учитель виразно читає поезію Лесі Українки «Хвиля».)

2. Словникова робота, обмін першими враженнями.

3. Евристична бесіда.

— До якого виду лірики належить ця поезія? (Пейзажної.)

— Який персоніфікований образ є у вірші? (Природи, хвилі, моря.)

— Які контрасти трапляються у творі? (Хвиля ясна — хвиля каламутна та ін.)

— Яку алегоричну картину можна уявити, читаючи цей вірш? (Дня і ночі, горя й радості, покори, рабства і свободи; самого життя.)

— Які рядки викликали у вас почуття естетичного задоволення від поетичної довершеності?

4. Коментар
У вірші Лесі Українки «Хвилі» виявилося ритмомелодійне новаторство поетеси — динамічне багатоваріантне поєднання коротких і довгих рядків різностопного хорея. Леся Українка однією з перших в українській поезії використала інтонаційно гнучкий нерівноскладовий вірш. Звукову форму твору увиразнюють також асонанси та алітерації.

5. Виразне читання.
(Учитель виразно читає вірш Лесі Українки «Стояла я і слухала весну…».)

6. Словникова робота, обмін враженнями.

7. Коментар
Структурним центром вірша є символ весни (любов, молодість, надія). Особливість поезії полягає в наскрізній персоніфікації образу природи, тому лірична героїня «слухала весну», весна їй «багато говорила…, співала пісню…, таємно-тихо шепотіла. Один мотив указує на романсову композицію. Пісенна інтонація відтворена в п’ятистопному ямбові.

8. Прослуховування аудіозапису.
(Прослуховується аудіозапис вірша «Стояла я і слухала весну…», покладеного на музику.)

9. Слово вчителя.
Інтимна лірика Лесі Українки своєрідна, навіть віддалено ніким не повторена в мотивах і образах, ніколи не друкована за життя поетеси. Вона є виразом найболючішої, найпрекраснішої, найшляхетнішої часточки жіночої душі. Стосунки поетеси із Сергієм Мержинським — це історія взаємної приязні, товариської підтримки, вірної дружби, душевного єднання і. кохання без відповіді, нездійснених мрій, вічної розлуки, гіркої самотності. Це було щось вище за щасливу земну любов. Під враженнями почуттів з’явилися вірш у прозі «Твої листи завжди пахнуть зов’ялими трояндами», поезії «Все-все покинуть, до тебе полинуть…», «Уста говорять: «Він навіки згинув!..»».

10. Виразне читання поезій, прослуховування аудіозаписів.

11. Словникова робота, обмін враженнями щодо прочитаного.

12. Міні-диспут.
«Що краще — коли кохаєш ти чи коли кохають тебе?»

Леся Українка. Пейзажна та інтимна лірика. Вірші «Хвиля», «Стояла я і слухала весну…», «Все-все покинуть, до тебе полинуть…», «Уста говорять: «Він навіки згинув!..»», українська література

Повернутися на сторінку Українська література, шкільна програма

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *