Урок № 48. Тема. Різноплановість зображення жіночих образів у віршах Т. Г. Шевченка «На панщині пшеницю жала…», «У нашім раї на землі…», в поемі «Марія», українська література 9 клас
Мета: допомогти учням усвідомити ідейно-художні особливості творів Шевченка про жіночу долю, відчути красу поетичного слова; розвивати навички порівняльного аналізу способів утілення теми жіночої долі у творчості Шевченка, вміння висловлювати власні судження щодо порушеної проблеми; виховувати шанобливе ставлення до жінки в усіх її іпостасях.
Обладнання: портрет письменника, жіночі портрети його роботи, аудіозаписи.
Теорія літератури: ліричний вірш, поема, провідні думки, художні образи, художні засоби, біблеїзми.
Хід уроку № 48. Тема. Різноплановість зображення жіночих образів у віршах Т. Г. Шевченка «На панщині пшеницю жала…», «У нашім раї на землі…», в поемі «Марія», українська література 9 клас
I. Мотивація навчальної діяльності школярів
Вступне слово вчителя.
Шевченко добре знав становище жінок в кріпацькій Україні, глибоко співчував їм, намагався підтримати своїм словом, або, принаймні, викликати до них почуття милосердя в інших. Тому на сторінках його книжок вперше в літературі з’явилися ті, про кого в товаристві не прийнято було говорити — жебрачки, покритки, каліки, котрих називали совами, відьмами, від яких з огидою відверталися. Але ж і під драною свитиною може битися чисте, благородне серце, здатні кипіти гарячі почуття й пристрасті, розігруватися драми шекспірівської сили.
Однак для Шевченка жінка не лише поневолена кріпачка. Це й щаслива мати, і привітна сестра, і щира кохана. Врешті-решт, жінка — уособлення краси на землі, а Свята Мати, Богородиця — джерело добра, яке змінює світ. Це питання ми й будемо досліджувати на сьогоднішньому уроці.
II. Оголошення теми й мети уроку
«Хвилинка мудрості».
ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів
Аналіз виконання тематичної контрольної роботи.
ІV. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу
1. Виразне читання вірша Т. Шевченка «Сон» («На панщині пшеницю жала…»); прослуховування аудіозаписів.
2. Словникова робота, обмін враженнями щодо прочитаного.
3. Евристична бесіда, частковий аналіз твору.
— Що у вірші належить минулому часові, а що можна віднести до вічних понять? (Минуле — кріпаччина, дітей-немовлят брали у жнива на роботу в поле; ручна робота; вічне — любов матері до дитини, мрія про її щасливу долю.)
— Порівняйте два твори Шевченка з назвою «Сон» («У всякого своя доля.» та «На панщині пшеницю жала…»), знайдіть щось спільне (крім назви) та відмінне (крім жанру та обсягу).
(Спільне: є образи матерів-кріпачок, критика тогочасного суспільного ладу; картини тяжкої праці, становища дітей кріпаків; реалістичний стиль письма. Відмінне: елементи романтики у вірші; «сон» — уявний та реальний тощо.)
4. Виразне читання вірша Т. Шевченка «у нашім раї на землі.».
5. Словникова робота, обмін враженнями щодо прочитаного.
6. Евристична бесіда.
— На які частини можна умовно поділити вірш? (На чотири: гордість щасливої матері-селянки своєю малою дитиною — доля в майбутньому, коли діти-кріпаки виростуть; сором жінки-покритки — доля її та дитини в майбутньому.) (Можна записати у вигляді плану, таблички.)
— Які слова з вірша стали афоризмом?
(У нашім раї на землі
Нічого кращого немає,
Як тая мати молодая
З своїм дитяточком малим.)
7. Виразне читання поеми Шевченка «Марія».
8. Словникова робота, обмін враженнями щодо прочитаного.
9. Евристична бесіда.
— В якій новій іпостасі постає Шевченкова жінка-мати? (Богородиці, яка вела земне життя, стала матір’ю Сина Божого і після його загибелі продовжила святу справу — сіяти по світу любов, правду.)
— Порівняйте новозавітний переказ про Богородицю Марію з твором Шевченка. Висловіть свою думку щодо поеми: це поетичний переказ чи творча інтерпретація? (Творча інтерпретація; у біблійному переказі не йдеться про те, що Свята Мати продовжила справу сина; вона не була найкращою та ін.)
10. Виконання завдання проблемно-пошукового характеру.
• Випишіть біблеїзми, поясніть їхню стильову функцію. (Упованіє, возлагаю, пренепорочна, благая, пречиста, достойнопітая, вонми, псалом, лепта, ветхая, местя, апостол, порфіра та ін.; стильова функція — наблизити твір до стилю новозавітного переказу, надати йому символічно-узагальненого звучання.)
V. Закріплення знань, умінь та навичок
Завдання учням.
• Поєднайте художні засоби з їх визначенням.
VI. Підбиття підсумків уроку
Інтерактивна вправа «Мікрофон».
• Продовжіть речення:
«Для мене було новим…»
«Мене вразило (мені сподобалося)…»
«Думаю, що жінка дійсно…»
VII. Домашнє завдання
Навчитися виразно читати, аналізувати вірші й поему, характеризувати напрями; почати реалізацію проекту до завершення теми «Т. Г. Шевченко»: підготувати свято (конференцію, презентацію) «Вінок слави Кобзарю» (об’єднання в групи, розподіл завдань, обов’язків у групах, консультація вчителя); підготувати повідомлення.
Урок № 48. Тема. Різноплановість зображення жіночих образів у віршах Т. Г. Шевченка «На панщині пшеницю жала…», «У нашім раї на землі…», в поемі «Марія», українська література 9 клас
Повернутися на сторінку Конспекти уроків української літератури 9 клас