Урок № 47 (читання). Тема. Звук [в]. Позначення його буквами В, в («ве»), уроки навчання грамоти 1 клас

    Урок № 47 (читання). Тема. Звук [в]. Позначення його буквами В, в («ве»), уроки навчання грамоти 1 клас

    Мета: ознайомити учнів з артикуляцією звука [в] та буквою, що його позначає; вчити виконувати звуко-буквений аналіз слів, читати склади і слова з вивченими буквами; розвивати мовлення учнів, уміння слухати, відтворювати прослухане; виховувати допитливість, бажання дотримуватися правил дорожнього руху.

    Обладнання: макет дерева з вишнями, на яких написано склад; макет сонечка; предметні малюнки; фішки для звукових моделей; малюнки до загадок; зошити; плакат «Правильно сиди під час письма».

    ХІД УРОКУ № 47 (читання). Тема. Звук [в]. Позначення його буквами В, в («ве»), уроки навчання грамоти 1 клас

    I. Організаційний момент
    Учитель перевіряє наявність на партах у дітей необхідного приладдя, готовність учнів до уроку.

    II. Повторення вивченого матеріалу

    1. Читання складів
    На дошці — малюнок дерева з вишеньками, на яких написані склади:
    ні, на, но, ну, ни, ін, ан, он, ун, ин.
    — Яка буква повторюється в усіх складах?

    2. Повторення вивченої букви і звука
    — Знайдіть і покажіть букву «єн» в касі.
    — Які звуки вона позначає на письмі? Біля дерева вчитель ставить малюнок дівчинки.
    — Хто стоїть біля дерева?
    — Зі складів, що є на вишеньках, складіть її ім’я.
    — Яка перша літера в цьому слові? Чому вона велика?

    3. Побудова речення та його графічної моделі

    III. Мотивація навчальної діяльності

    1. Виділення нового звука
    — Погляньте на наше деревце, воно допоможе вам відгадати загадку.

    Червоненька і смачненька,
    Дуже з вигляду гарненька.
    І боки у неї пишні.
    Влітку смачно їсти… (вишні).

    — Назвіть перший звук у слові-відгадці.

    2. Гра «Впізнай звук»

    Веселі вишні вкрили віти,
    Виблискують з гущавини.
    Василько воду ллє на квіти,
    Щоб вищі виросли вони.

    Прослухавши вірш, учні називають слова, у яких почули звук [в].

    3. Заучування вірша з елементами ейдетики
    — Як ви вважаєте, який новий звук ви будете вивчати на уроці?

    IV. Повідомлення теми і завдань уроку
    — Отже, сьогодні на уроці ви будете вивчати новий звук, познайомитеся із буквою, що позначає його на письмі, спробуєте знайти предмети з навколишнього середовища, на які вона схожа. А також пригадаємо разом, як потрібно переходити вулицю, щоб не трапилось біди.

    V. Ознайомлення з новим звуком

    1. Артикуляція звука [в], віднесення його до приголосних

    2. Аналітико-синтетичні вправи
    1) Гра «Утвори склад».
    Учитель називає звуки, учні утворюють з них склади.
    2) Гра «Назви звуки».
    Учитель називає склад, учні називають звуки, з яких він складається.
    3) Гра «Злови своє слово».
    Перший ряд плескає в долоні, якщо [в] чути на початку слова, другий ряд — в середині, третій ряд — в кінці. Слова: вода, лев, ворона, деревце.
    4) Гра «Мікрофон по колу».
    Учні добирають свої слова з новим звуком.
    5) Робота в парах.
    — Серед предметів, зображених на малюнках, виберіть тільки ті, в назвах яких ми чуємо звук [в] і побудуйте звукову модель.

    Фізкультхвилинка

    Що ж, мабуть, прийшла пора
    Трохи відпочити,
    Я вас хочу на зарядку.
    Друзі, запросити.
    Руки вгору піднімаєм,
    Швидко вниз їх опускаєм.
    Нахил вправо, нахил вліво —
    Повторімо знову вміло.

    VI. Ознайомлення з новою буквою

    1. Розглядання букви. Аналіз її графічної будови. Добирання предметів з навколишнього середовища, схожих на букву в

    2. Місце букви в касі

    3. Друкування літер В, в у зошитах
    Повторення правил сидіння за партою, користування ручкою та розміщення зошита під час письма.

    • Правила сидіння за партою
    — Сидіти треба зручно, ноги тримати на підлозі повною ступнею, спину тримати прямо, голову нахилити трошки вліво і вниз так, щоб бачити написане в зошиті, лікті покласти на парту. Між партою і грудьми повинна бути відстань на ширину долоні. (Розглядування плаката.)

    • Розміщення зошита на парті
    — Розгорніть зошит, покладіть перед собою, лівою рукою притримуйте його. (Учитель звертає особливу увагу на ліворуких дітей.)

    • Як тримати ручку під час письма
    — Візьміть ручку в праву руку. Підніміть її, ставлячи лікоть на парту. Ручку тримайте тільки трьома пальцями — великим, вказівним, середнім, але писати допомагає вся рука. Ручка більше спирається на середній палець, підтримується великим, а зверху — вказівним. Усі три пальці знаходяться на відстані ширини вказівного пальця від кінця ручки. (Учитель звертає особливу увагу на ліворуких дітей.)

    4. Читання складів з вивченою буквою
    На дошці — малюнок сонечка, в середині буква в, на промінцях — а, о, і, и, у. Під керівництвом учителя діти читають прямі та обернені склади.

    439

    VII. Робота за Букварем

    Фізкультхвилинка (гімнастика для очей)

    Оченята роблять вправи:
    Вліво, вправо, вліво, вправо.
    Потім вгору, потім вниз
    Оченятами дивись!

    Рухи очима вліво-вправо, вгору-вниз протягом 2 хв.

    1. Читання слів зі складом ea, зі звуком [в] у середині слова

    2. Утворення слів з розрізаних складів

    3. Словникова робота за сторінкою та ілюстрацією Букваря

    4. Складання речень за поданими до малюнка графічними моделями

    VIII. Підсумок уроку
    — З якими новими звуками ви ознайомилися на уроці?
    — Дайте характеристику цим звукам.
    — Назвіть букву, якою вони позначаються на письмі.
    — Пригадайте вірш, який вивчили на уроці. Учитель показує малюнки, а учні пригадують вірш.
    — Який предмет з навколишнього середовища нагадує вам нова буква?
    — Чого має дотримуватись кожен, хто переходить вулицю?

    Урок № 47 (читання). Тема. Звук [в]. Позначення його буквами В, в («ве»), уроки навчання грамоти 1 клас

    Повернутися на сторінку Конспекти уроків навчання грамоти 1 клас
