Громадянські, патріотичні мотиви, романтичний пафос. «Гей, нові Колумби й Магеллани…» В. Симоненко, українська література

Громадянські, патріотичні мотиви, романтичний пафос. «Гей, нові Колумби й Магеллани…» В. Симоненко, українська література

Перебіг заняття Громадянські, патріотичні мотиви, романтичний пафос. «Гей, нові Колумби й Магеллани…» В. Симоненко, українська літературак

IV. ЗАСВОЄННЯ НОВОГО НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ У ПРОЦЕСІ ВИКОНАННЯ ПРАКТИЧНИХ ЗАВДАНЬ

1. Учнівські повідомлення

1- й учень. Христофор Колумб (1451-1506). Видатний мореплавець епохи великих географічних відкриттів. Шукаючи шлях до Індії, Колумбздійснив кілька плавань через Атлантичний океан. Про дитячі та юнацькі роки Колумба не збереглося — відомостей.
1476-1485 рр. Колумб жив у Португалії, брав участь у португальських морських експедиціях.
1484 р. Колумб подав португальській королеві проект морської експедиції через Атлантичний океан з метою досягти берегів Азії. Уважають, що основою цього проекту було переконання Колумба в кулястості Землі (тоді ще не загально визначене). Проект було відхилено, і 1485 р. Колумбпереїхав до Іспанії, де продовжував йти до своєї мети. Лише 1492 року королівська влада Іспанії, сподіваючись загарбати колонії, схвалила організацію експедиції Колумба.
Продовжуючи подорож, Колумб відкрив острови Куба і Гаїті, де заснував колонію, Малі Антильські острови, Пуерто-Ріко, Ямайку; Америку (12 жовтня 1452 року — офіційна дата відкриття).
Під час усіх експедицій Колумб виявив себе не тільки як пристрасний шукач нових земель, але й як колонізатор. Помер Колумб у Вальядоліді (Іспанія).

2- й учень. Фернан Магеллан (близько 1480-27.04.1521) — мореплавець, організатор і учасник першої навколосвітньої подорожі.
Народився в селі Соброза (Португалія) у збіднілій дворянській родині. 1505-1511 рр. брав участь у португальських завоюваннях в Індії на півострові Малакка, островах Суматра, Ява, Молуккських, у Мозамбіку.
1517 р. Магеллан емігрував до Іспанії. У жовтні 1520 р. експедиція Магеллана, обігнувши Південну Америку, відкрила протоку (згодом названуМагеллановою) і вийшла в океан, який було названо Тихим. У квітні 1521 року кораблі Магеллана досягли Маріанських, а потім і Філіппінських островів. У сутичці з тубільцями Магеллан був убитий. Ця подорож підтвердила наявність єдиного світового океану і була одним із доказів кулястості Землі.

2. Бесіда за змістом прочитаного

 • Прізвища Колумб і Магеллан — унікальні прізвища історичних осіб. Чому ж автор використовує форму множини?
 • Як ви гадаєте, чому В. Симоненко обрав саме таку назву для свого твору?
 • Чому поет називає рідний народ океаном?
 • Чи були Колумб та Магеллан мрійниками? Про що вони мріяли?
 • Яким настроєм пронизана поезія?
 • Чи можна погодитися з думкою про те, що вже все відкрито?
 • До чого закликає В. Симоненко? Яка ідея твору?
 • Пригадайте, що таке пафос.
 • Який пафос поезії «Гей, нові Колумби й Магеллани»? Чому ви так уважаєте? Словесне малювання

Учитель. Вірш «Гей, нові Колумби й Магеллани» побудований на протиставленнях: «Байдужість — мрія», «пасивна життєва позиція — активна позиція», «спокій — пошуки». Обговоріть і запропонуйте ілюстрації до вірша, у яких найкраще можна передати протиставлення, на якому побудовано вірш «Гей, нові Колумби й Магеллани».

3. Бесіда

 • Прочитайте першу строфу вірша. До чого закликає ліричний герой своїх сучасників? Що означає метафора «Напнемо вітрила наших мрій!»?
 • Знайдіть і назвіть у першій строфі протиставлення. Поясніть. («Кличуть нас у мандри океани, Бухту спокою облизує прибій». Протилежні метафори «мандри» — «бухта» означають активну та пасивну життєві позиції.)
 • Прочитайте другу строфу вірша. Чому в цій строфі так багато питальних речень? Про що це говорить? (Питальні речення створюють відчуття дискусії, яку ліричний герой веде з тими, хто вважає, що «все вже відкрито» і нема для чого мріяти, прагнути чогось.)
 • Поясніть метафору «Як нам помістити у корито Наші сподівання молоді»? («Корито» — обмежене, приземлене життя без мрії і руху вперед.)
 • Прочитайте третю строфу вірша. Чому, на вашу думку, у цій строфі так багато окличних речень? (Ліричний герой закликає мріяти, відкривати «духовні острови» «в океані рідного народу».)
 • Прочитайте четверту строфу вірша. Що символізують «якорі іржаві»? Як ви розумієте метафору «Нидіє на якорі душа!..»? («Якорі іржаві» — буденність, байдужість, пасивність; те, що гальмує «сподівання молоді».) Що протиставлено у строфі «якорям іржавим», на яких «нидіє душа»? («Б’ються груди об вітри тужаві, Каравела в мандри вируша».)
 • Прочитайте п’яту строфу вірша. Поясніть, як ви її зрозуміли.
 • Прочитайте останню строфу вірша. Назвіть дієслова у перших двох рядках. Чому вони вжиті в неозначеній формі? (Дієслова в неозначеній формі у рядках: «Мріяти й шукати, доки жити, Шкварити байдужість на вогні!..» з одного боку допомагають чітко окреслити життєву позицію ліричного героя, з іншого — сприймаються як заклик «нових Колумбів й Магел- ланів» до небайдужості, мрій і пошуків.)

4. Робота з таблицею

Назва художнього засобуПриклад із тексту
Метафора
Персоніфікація
Епітет
Порівняння
Алітерація

Громадянські, патріотичні мотиви, романтичний пафос. «Гей, нові Колумби й Магеллани…» В. Симоненко, українська література

Повернутися на сторінку Українська література

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *